Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Neden Ağlar?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler Neden Ağlar?
Köpekler Neden Ağlar?

Eğer uzun bir süredir köpek sahibiyseniz, köpeğinizin ağladığı bir zamana tanıklık etmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumla ilk karşılaştığınız zaman en başta aklınıza köpeğinizin bir duruma çok üzüldüğünü ve bundan dolayı ağladığını düşünebilirsiniz. Ancak gözyaşlarının asıl sebebi bu olmayabilir. Köpeklerin ağlamasının birkaç sebebi olabilir. Peki köpekler neden ağlar? Köpeklerin ağlaması olağan mıdır? Bu soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Köpeklerin Ağlaması Normal Bir Durum Mudur?

kopekler enden aglar

Bilindiği gibi köpekler çok duygusal ve hissiyatlı hayvanlardır. Ayrıca sahibinin duygularını anlayabilir ve aynı zamanda sahibinin morali bozuksa kendisinin de morali bozulur. Ancak bu durumlarda köpeğiniz ağlayacak diye bir sonuç yoktur.

İnsanlar her ne kadar duygusal durumlarda ağlayabilselerde, köpekler duygusal yaşadıkları sonucunda ağlayamaz. Doğal olarak köpeğiniz ağlıyorsa ve bunun temel sebebi başka bir şeydir. Doğal olarak bu durumun ihmal edilmemesi gerekir.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de göz kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar sayesinde göz fonksiyonlarını yerine getirebilirler. Köpeklerde bulunan gözyaşı kanalındaki sıvı dışarı atılmak yerine boğazına ve burunlarına doğru akmaktadır. Dolayısyıla köpeğiniz ağlıyor ise veterinere götürmeniz en doğru karar olacaktır.

 

Köpekler Neden Ağlar?

kopekler enden aglarKöpekler alerji yüzünden ağlayabilir. Alerji aynı insanlarda olduğu gibi gözlerin sulanmasına yol açar. Köpeklerde polen, duman,toz, kir ve herhangi bir yiyeceğe karşı alerjisi olabilir. Tabi ki bunların haricinde başka bir şeye de alerjileri olabilir. Böyle bir durumda karşılaşılırsa veterinere götürülerek alerji testi yaptırılmalıdır.

Köpeklerde göz yaşına sebep olacak bir başka olay ise gözyaşı kanallarının tıkalı olmasıdır. Eğer köpeğiniz gözyaşı kanalları tıkalıysa, gözyaşları kanaldan geçmek yerine gözlerden dışarı atılacaktır.

Enfeksiyon sonucunda da köpeğinizde gözyaşı görülebiilr. Eğer köpeğinizin gözlerinden akan sıvı sarımsı, kanlı veya balgamlıysa köpeğinizde göz enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Bunların haricinde enfeksiyon sonucunda köpeğinizin gözlerinde şişlik ve kızarıklık görülebilir.

Eğer köpeğinizin çok aktif bir yapıya sahipse ve yerinde durmuyorsa farketmeden korneası çizilmiş olabilir. Böyle bir durumda gözyaşının haricinde köpeğiniz patisiyle gözlerini ovalayabilir veya çok seri bir şekilde göz kırpabilir.

Son olarak köpeğinizin gözüne herhangi bir cisim kaçtıysa gözyaşı görülebilir. Köpeğinizin gözüne veya kirpiklerine toz veya kir gibi ufak yabancı madde bulaşmış olabilir ve bunun sonucunda göz sulanması ortaya çıkacaktır. Genelde gözüne kaçan yabancı madde kendiliğinden çıkar ancak çıkmaması durumunda bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Köpekler Neden Ağlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler Kedilerde bakımın önemi Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Köpeklerde şişkinliğe dikkat Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Sultan papağanı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır