Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Akvaryum Balığı Besleme

Ana Sayfa » Akvaryum » Akvaryum Balığı Besleme
Akvaryum Balığı Besleme

Evcil hayvan besleyenlerin tercih sıralarından ilk seçtikleri hayvan türlerinden biri de akvaryum balığıdır. Sesi çıkmayan bu masum hayvanlar, izlendikçe huzur veren ve stres attıran varlıklardır. Peki, akvaryum balığı nasıl beslenir?

Evinize yeni bir dost, ilgilenecek yeni bir arkadaş olarak balık almayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken önemli bilgiler vardır. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli konu; akvaryum balığı, diğer evcil hayvanlara göre bakımı daha meşakkatli olan bir hayvandır. Bakımı, temizliği ve beslenmesine dikkat edilmediğinde, ömürleri çok kısa olur.

Akvaryum balığı besleme

Balık beslerken dikkat edilmesi gereken kurallar:

Hangi tür balık besleyeceksiniz?

Balık beslemeye karar verdiğiniz ilk andan itibaren ne tür balık beslediğinize karar vermeniz ve buna göre uygun şartları oluşturmanız çok önemlidir. Çünkü balığın türüne, büyüklüğüne ve cinsine göre akvaryumu ayarlamanız gerekecektir. Örnek olarak 1,5 metrelik bir akvaryum içerisinde besleyeceğiniz balığın, o ebattaki akvaryumda rahat hareket edebilmesi, üremesinde sorun yaşamaması gerekiyor. Aksine küçük bir akvaryumda büyük balık beslediğinizde; balığın rengi açılmaz, üreme yapamaz ve daha da önemlisi ömrü çok kısa olacaktır.

Akvaryum balığı besleme

Balık türünü belirlediyseniz şimdi de aşağıdaki adımları dikkatle okuyun.

Balığın Yemi:

Balık yemi, balığın daha iyi gelişmesi, üremesi ve rengini belli etmesi açısından çok önemlidir. Tercih ettiğiniz balığın hangi yemle beslendiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bazı balıklar bitkisel yemlerle beslenebilirken bazı balıklar protein içerikli yemlerle beslenirler. Bu konuda net fikre sahip olmanız önemlidir.

Suyun Sıcaklığı:

Besleyeceğiniz balığın kaç derecedeki suda daha rahat yaşam sürdüğünü bilmeniz çok önemlidir. Her balık, aynı sıcaklığa duyarlı değildir. Bu nedenle bu önemli konuyu göz önünde tutmanız gerekiyor.

Suyun Sertliği:

Suyun sertliği, balık beslemenin püf noktasıdır. Suyun Ph değeri, balığın üreme yapabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken en temel konulardan biridir. Akvaryumda bulunan aksesuarlar, motor, taşlar, bitki süsleri, kum ve çakıl taşları, suyun Ph değerini dengede tutmaya yarar. Suyu değiştirdiğinizde, kesinlikle bu değere dikkat etmeniz gerekiyor.

Akvaryum balığı besleme

Akvaryumu Dizayn Etme:

Balık besleyenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de akvaryumda yer alan aksesuarlardır. Balığın doğal yaşamına uygun bir şekilde dizayn edilmemiş akvaryumlarda, balığın ömrü hem daha kısa olur hem de gelişmesi bir hayli gecikmeli olur. Bu nedenle bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yemleme ve Besleme:

Yemleme, balığın büyümesinde, gelişmesinde ve üremesinde en önemli etkendir. Balık besleyenlerin dikkat etmeleri gereken önemli bir yem konusu, balığa birden fazla yem vermeye özen göstermesidir. Ayrıca, fazla yem vermekten kaçınması da önemli bir akvaryum balığı besleme kuralıdır.

Kaç Tür Balık Besleyeceksiniz?

Her balığın yaşadığı ortam aynı değildir, yemleri aynı değildir, beslenme şekilleri aynı değildir. Dolayısıyla birden fazla balık türü besleyecekseniz, aynı yemlerle beslenen balıklar olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Akvaryum balığı besleme

Cinsiyet Sayısı:

Balık beslemenin önemli bir diğer kuralı ise; erkek-dişi balık sayısıdır. Bazı erkek balıklarda 2 veya 4 dişi balık ile yaşayabilirler. Bir de koloni halinde yaşayan balıklar vardır. Bunlarda rakam daha da artış gösterebilmektedir.

Yeni Akvaryuma Balık Koymayın:

Yeni alınmış bir akvaryuma hemen balık koymak, balıkları ölüme terk etmektir. En az 1 hafta boyunca boş bırakılması gerekiyor. Suyun gerekli bakterileri toplaması, balığın yaşayabilmesi için uygun zemine oturması için bu çok gereklidir. Ayrıca gün içerisinde belli oranda yem atmaya özen gösterin. Ancak bunun oranının çok fazla olmamasına dikkat etmenizde yarar vardır.

Akvaryum Balığı Besleme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeklerde Deri Hastalıkları Neden Oluşur ? Köpekler Neden Yalanır? En çok satılan köpek maması Köpeklerde Obezite 75 TL ve üzeri siparişlerde kargo bizden Kedi Maması Seçimi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır