Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Evcil Sincap Türleri

Ana Sayfa » Kemirgenler » Evcil Sincap Türleri
Evcil Sincap Türleri

Hayvanlar âleminin sakin ve sevecen kemirgenlerinden bir bölümünü de sincaplar oluşturuyor.

Doğal hayata alışık olan sincaplar, evcil hayvanlar kategorisinde yer alsa da ülkemizde evcil olarak beslenmeleri yasaktır. Koruluklarda sık rastlanılan bu sevimli hayvanlar, en çok da Bolu, Trakya, Trabzon, Kars ve Toros Dağları’nda görülmektedirler. İzlanda ve Akdeniz dışında sanırım Japonya’ya kadar uzanan bir alanı kaplamaktadırlar.

Evcil sincap türleri

Sincaplar, “ağaç ustası” olarak da nam salan hayvanlardırlar ve beslenmelerinde daha çok bitki tohumlarını tercih ederler bu yüzden ceviz, fındık veya çam ağaçlarının olduğu yerlerde daha fazla görülürler. Doğal yaşamlarında sincaplar, topladıkları, meşe palamudu, ceviz, fındık ve kozalakları toplayarak toprağa gömen sevimli varlıklar, daha sonra bunların tohumlarını yiyerek hayatta kalma mücadelesi verirler. Tabi çoğu zaman toprağa sakladıkları bitkileri bulamadıkları için doğaya büyük katkıda bulunmuş olurlar çünkü buralarda ormanlık alanlar daha bir gür şekilde yeşermeye başlar.

Evcil sincap türleri

Başında da dediğim gibi evcil sincap türleri vardır veya başka bir deyişle sincaplar evcilleştirilebilirler. Böyle bir düşünceniz varsa erkenden davranmanız gerekiyor yani 0-3 aylık bir sincabı ev ortamına daha rahat alıştırabilirsiniz veya evcil olan bir sincap ailesinden de alabilirsiniz. Ülkemizde yasak olduğundan söz ettik, bunun nedeni avcıların hedeflerinde olmalarıdır. Değerli olan kürkleri için bu sevimli hayvanları vuran avcılar, maalesef sincapların neslinin tükenmesine neden olmaktadırlar bu yüzden ülkemizde hem avlanmaları hem de evcil olarak beslenmeleri yasaktır.

Evcil sincap türleri

Evcil sincaplar; Kızıl Sincaplar ve Boz Sincaplar olarak ülkemizde ve Avrupa’da iki türden incelenmektedir. İsimlerini tabi ki tüy renklerinden aldıklarını belirtelim. Uzun kuyruklarıyla dikkat çeken sevimli yaratıklar, ağaçlara tırmanmak ve inmek için kuyruklarından destek alırlar.

Evcil sincap türleri

Evcil sincapların beslenmesi

Ülkemizde yasak olmasına rağmen bilgi amaçlı evcil sincapların nasıl beslendikleri ile ilgili bilgi paylaşmak istiyorum. Sevimli yaratıklar; fındık, ceviz, Antep fıstığı, yer fıstığı, ay çekirdeği, çam fıstığı, kestane, palamut ve meyve tohumları ile beslenirler. Bunlar dışında hazır mama veya yemler olsa da kullanılması tavsiye edilmez.

Evcil sincap türleri

Evde sincap beslemenin zor ve meşakkatli bir iş olduğunu belirtelim. Doğa hayatına alışık oldukları için kafeslerinin hayli büyük olması gerekiyor. Tabi ki ben yine yazımın sonunda belirteyim, sincapları doğal hayatlarından kopartmamak en güzelidir.

Evcil Sincap Türleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tavşan yemleri

Tavşan yemleri 09 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Evimizin minik dostları Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Nasıl Yapılır ? Köpeklerde eğitimin önemi Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba? Kediniz aslında sizi çok seviyor Evcil Sürüngen Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır