Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Fars Kedisi

Ana Sayfa » Genel » Fars Kedisi
Fars Kedisi

Kedi türleri içinde en eski ırka sahip kedi türleri Fars Kedileri (İran Kedisi)’dir. İran kedileri; kendilerine has belirgin özellikleri ile dikkat çeken, sevecen ve beslenmesi diğer kedi cinslerine göre daha kolay olan kedilerdir.

Fars kedisi, evde beslenebilecek en rahat kedi türüdür. Bacak boyları uzun, kaslı fiziği ile dikkat çeken kediler, uzun ve yumuşak tüyleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Yuvarlak yüzü ile dikkat çekici olan kedilerin en önemli özellikleri hiç şüphesiz tüyleridir. Hatta sahip oldukları tüyler sayesinde birçok ödülü almayı da başarıyorlar. Kuyruk uzunluğu genellikle boyları ile aynı orantıda olan kedilerin gözleri de bir hayli belirgin bir şekilde göze çarpıyor.

Fars Kedisi

“Kediler nankördür” ifadesi ezberini bozan Fars kedisi, en az bir köpek kadar sahibine bağlıdır. Ancak ilgiyi sevdiklerini söylemeden geçmemek gerekiyor. Eğitim konusunda diğer kedilere göre çok daha erken sürede kavrayan kıvrak bir zekâya sahip oldukları bir gerçektir. Çocuklarla uyumlu ve diğer hayvanlarla birlikte beslenmesi konusunda da gayet sosyal olan Fars kedisi, sahiplerinin kısa sürede sevgisini kazanmayı başaran özellikleri ile dikkat çekicidirler.

Fars Kedisi

“Her güzelin bir kusuru vardır.” Fars kedileri de kendilerini sevdiren özelliği, zekilikleri ve tüylerinin güzelliği ile dikkat çeken hayvanlar iken bakım konusunda çok hassas davranılması gereken kedilerdir. Fars kedileri, burun yapılarından dolayı göz kanallarından akan sıvı içe kaçar, diğer kedilerde bu durum tam tersinedir. Bu da Fars kedisinin temizlik konusunda üzerinde hassasiyetle durmasını gerektiriyor. İçe kaçan sıvı, zamanla kedinin gözlerinde enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kedi sahiplerinin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor.

Fars Kedisi

Uzun tüyleriyle dikkat çeken Fars kedilerinin bu özelliği, bakım konusunda yine dikkat ettirmeyi gerektiren yönlerinden biridir. Kediler, köpekler gibi yıkanmayı sevmeyen varlıklardır. Kediler, tüylerini temizlemek için kendilerini yalarlar. Ancak Fars kedilerinin uzun tüylere sahip olması, tüy yalarken çok fazla yutmalarına neden olmaktadır bu durum kedilerin sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sebeple; kedi sahiplerinin tüy bakımı konusunda hassas davranmaları gerekiyor.

Fars Kedisi

Ortalama olarak 15 yıl kadar yaşayabilen Fars kedisi, oyun oynamayı ve özellikle de her kedide olduğu gibi tırmalamayı sever. Bu nedenle uygun oyuncaklarla kedinizi sevindirmeniz gerekiyor. Kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız, Ankara kedisi ile çiftleştirilmesinin uygun olduğunu belirtmek istiyorum.

Fars Kedisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dünya Üzerinde Yaşamın En İlginç 5 Hayvan Türü Kediler günlük ne kadar su tüketmelidir? Evcil Kuşlara Nasıl Bakılır? Kuş beslemenin faydaları Köpeklerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Köpek Özellikleri Kediler ne yer?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır