Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili bilgiler

Ana Sayfa » Kedi » Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili bilgiler
Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili bilgiler

Kediler, sevimlilikleri ve tavırlarıyla sahiplerinin gönüllerini fetheden hayvanlardır. Hareketli olmaları, sempatik olmaları ve takındıkları edalarıyla kendilerinden sürekli olarak söz ettirirler, bir de Mart ayından sonra sahiplerini bekleyen yavrulamalar…

Kedilerin dünyasında kısırlaştırma olayı fazlasıyla yapılır, özellikle evcil kediler için bunun yapılması önemlidir. Zira kediler tek seferde 4-5 kadar yavru dünyaya getirebiliyorlar tabi ev içinde beslenen kedilerin böyle bir duruma girmesi, kesinlikle sahibi için zor zamanlara neden olabilir bu yüzden kedilerin kısırlaştırılmaları önemlidir. Tabi kedileri kısırlaştırırken bilinmesi gereken ince detaylar vardır. Bu konuda bilgi sahibi olmayan veya yanlış bilgiler edinen kedi sahipleri maalesef, bu işlemi yaparken yanlış davranıyorlar.

Kedi kısırlaştırma ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Peki, kedi kısırlaştırılırken doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  • Çoğunlukla kediler kısırlaştırılmadan önce 1 kere yavrulamaları gerektiği söylenir. Bu kesinlikle yanlıştır. Kısırlaştırma, henüz cinsel erginliğe ulaşılmadan yapıldığında faydalı olur.
  • Erkek kedilerin kısırlaştırılmasına gerek olmadığı söylenir. Yanlış olan bir bilgidir bu da. Çünkü kısırlaştırılmayan erkek kedilerde psikolojik bazı hastalıklar meydana gelebilmektedir.
  • Kedileri kısırlaştırmanın kanser yapacağı söylenir. Bu bilgi sadece insanlar tarafından uydurulmuş bir şeydir. Aksine kedilerin kısırlaştırılması, meme kanseri gibi ciddi hastalıkların önüne geçer.
  • Kısırlaştırılan erkek kedilerde idrar taşlarının meydana geldiği söylenir. Bu bilgi de tamamen uydurmaca bir bilgidir, idrar taşının oluşmasının nedeni kısırlaştırma değil, genetik bir hastalık olabilir veya başka nedenlerden dolayı meydana gelebilir.
  • Kısırlaşan kedilerin ömrünün kısaldığı söylenmektedir. Bu bilgi, birkaç kedi için geçerli olsa da durum tam aksinedir, kediler kısırlaştıkları zaman ömürleri daha uzun olur.
  • Kısırlaştırılan hayvanların asabi ve saldırgan oldukları söylenir. Oysa kısır bir kedi, cinsellik açısından işlevini yitirdiği için enerjisi daha az olur ve saldırganlıkları gider.
  • Kedileri bazı kişiler operasyon yerine ilaçla yapmayı tercih ediyorlar. Bu da kesinlikle yanlış bir şeydir. Kullanılan ilaçlar, kedilerin hormonlarına zarar verir bu da ilerleyen dönemlerde kedilerde ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olur.
  • Kedileri kısırlaştırırken tek yumurtalarını almanın hislerini kaybetmemesi için daha faydalı olduğu söylenir. Oysa bu durum tamamen kedinin kanser olması için ön hazırlık yapmaktan başka bir işlevi yoktur.

Kedi kısırlaştırma ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kediler ve hastalıklar veya olması gereken kısırlaştırma bilgileri hakkında verilen bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Kedinizi kısırlaştırmadan önce bir veteriner uzmana danışarak hakkında daha net bilgi alabilirsiniz. Son olarak kedinizi kısırlaştırdıktan sonra kısır kedi maması vermeniz gerekiyor, bunu da unutmayın.

Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpek Tasması Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır? Hayvanlara karşı ön yargılı olanlara birkaç nasihat Kediler ne yer? Kedinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Köpeklerle ilgili bilinmesi gereken pratik bilgiler Evcil Sincap Türleri

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır