Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır?

Ana Sayfa » Genel » Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır?
Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır?

Eskiden beri kedilerle köpeklerin düşman olduğu söylenir. Hatta iki kişi sürekli kavga ediyorsa onlar için en yakıştırılan cümle “kedi köpek gibiler” olur. Peki, gerçekten kedilerle köpekler ezeli düşmanlar mı, yani bir arada yaşamaları mümkün değil mi?

Çoğu evcil hayvan besleyenler, kedi ile köpeği bir arada beslemek ister. Ancak sonucunun kötü olacağından korktukları için tek tercihle yetinmek durumunda kalırlar. Fakat düşünülenin aksine aslında kedilerle köpekleri bir arada tutmak oldukça kolaydır. Sadece bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bunları sizinle paylaşarak içinizde tuttuğunuz bu özleme son vermek istiyoruz.

Kedi Köpek

Uzman araştırmacıların söylediklerine göre, kedilerle köpekler aslında çok iyi dostlar olduklarını söyüyorlar. Dünyanın en büyük havan kurtarma ve sahiplendirme organizyonu olarak tanınan North Shore Animal League America’nın baş antrenörü ve davranış danışmanı Isabella Humel, kedilerle köpeklerin düşmanlığını bir “hayvan efsanesi” olarak tanımlıyor. Tüm bu söylediklerinden sonra sözlerine “Kedilerle köpekler beraber çok mutlu yaşayabilirler” şeklinde devam eden Humel, aslında kedi ile köpeğin bir arada çok rahat yaşayabileceğini bir anlamda kanıtlar gibi. Peki, kedilerle köpekleri bir arada barındırmak için ne yapılması gerekiyor?

Kedi Köpek

İşte ipuçları:

Kediyi güvende tutun

Kedinizle köpeğinizi birbirine alıştırma evresine ilk adım olarak kedinizi güvende tutmakla başlayabilirsiniz. Evinizin bir bölümünde kedinize özel bir alan belirleyin. Kumu, maması ve yatağını ayırdıktan sonra köpeğin ulaşamayacağı şekilde kediyi güvene alın.

Kedi Köpek

Köpeğinizi kontrol altında tutun

Kedinizi güvene aldıktan sonra bilmeniz ve uygulamanız gereken ikinci bir adım ise köpeğinizi kontrol altında tutmak olacaktır. Ev içerisinde iken köpeğinizin tasmasını çıkartmayın ve mümkün mertebe ince ve uzun bir iple köpeğinizi tutun. Bu, hem köpeğinizin kendini baskı altında hissetmemesini sağlayacak hem de siz istediğiniz zaman köpeğinizi çok daha rahat bir şekilde kontrol altında tutacaksınız. Bir de köpeğinizin havlayıp kediyi ürkütmemesine özen göstermenizde de fayda vardır.

Kedi Köpek

Henüz daha yavruyken sahiplenin

Kedilerle köpekleri birbirine alıştırabilmenin en önemli detaylarından biri de her ikisini de yavruluk döneminde sahiplenmenizdir. Yavruluk dönemlerinde bu iki hayvan birbirine zarar vermeyeceği gibi hayvanların şekillenmesini sağlayacak dönemdir aynı zamanda. Küçükken aldığınız kedi ile köpekler, zaman içinde birbirlerine daha rahat alışacaklardır.

Kedi Köpek

Cinslerinin özelliklerini iyi bilin

Evcil hayvanlarınızı birbirine alıştırabilmenin en önemli noktalarından biri de köpeklerin cinslerini iyi tanımaktan geçer. Her köpeğin kedi ile uyum içinde yaşaması aynı olmayabilir. Mesela tazılar, retrieverlar ve spanieller, sosyal köpekler olarak tanınırlar. Bu hayvanlar, kedilerle daha kısa sürede uyum sağlayabilirler. Ancak bunun aksine Sibirya Kurtları, daha avcı hayvanlar oldukları için kedilerle aynı ortamda yaşamaya kolay kolay alışamazlar.

Kedi Köpek

Onların ilişkilerine karışmayın

Hayvanların dili yoktur. Daha doğrusu onlar, insanlardan daha farklı yollarla alışırlar. Kediler tıslar, köpekler havlar. Hayvan sahipleri bu tip durumlarda genellikle müdahaleci olmayı tercih ederler. Aslında bu iki hayvan için bir tehdit durumuna dönüşebiliyor. Yani müdahale edildiğinde, kendilerini baskı altında hissedeceklerinden birbirlerine saldırgan olmaları da kaçınılmaz bir hal alıyor.

Kedi Köpek

Yukarıda saydığımız detayları göz önünde bulundurarak kedi ile köpeği çok iyi iki dost haline getirebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda vardır. İlkin tek bir hayvana sahip iseniz ikinci diğer hayvan için karar alırken kendi motivasyonunuzu, sahip olduğunuz dostunuzun yeni bir hayvana karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedileri köpeklere alıştırmak Yavru Ördekler Nasıl Beslenir? Köpekler deniz ve yüzme Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur? Great Dane (Danua) Köpeği Bakımı ve Özellikleri Kediniz için her şey

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır