Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?

Ana Sayfa » Genel » Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?
Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?

Köpek besleyenler, bir zamandan sonra artık kendi çocuğu kadar köpeğinin davranışlarından, yüz ifadesinden hatta havlamasından ne istediğini anlayabiliyor yani köpeğinin duygularına anlam yükleyebiliyor. Peki, köpekler insanların duygularından anlayabilirler mi?

Yapılan bir araştırmaya göre, köpekler insanların duygularından anlayabiliyorlar. Bazı filmlerde veya gündelik hayatımızda karşılaştığımız sıradan durumlarda bile köpeklerle ilgili bazı bilgilere ulaşabiliyoruz. Örneğin; sokak köpekleri ile karşılaştığınızda onlara öfkeyle bağırdığınızda muhtemelen ya kaçacaklardır ya da onlar da bir şekilde tepkilerini göstereceklerdir. Bu, köpeğin karşısındakinin ne söylemek istediğini anlamasından kaynaklanmaktadır.

Köpek

Araştırmacıların yaptıkları bir deneyimde, 17 köpeğe iki farklı resim gösterilmiş. Birinci tabloda mutlu görünen ve oyun sever bir adam gösterilmiş, diğer resimde ise sinirli ve oyun sevmeyen bir adam gösterilmiş. İki resmi daha da anlamlandırmak için farklı sesler köpeklere dinletilmiş. Birinci seste mutluluk verecek sesler, diğerinde ise öfke dolu bağrışmalar. Sinirli olan köpekler, ikinci tablodaki resme daha uzun bakmışlar, mutlu olan köpekler ise diğer resme.

Sevecen Köpek

Yapılan bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler; köpekler de insanlar gibi duygu sahibi ve duyguları anlayabilen canlılardır. Köpekler, sahiplerinin onları yetiştirmesine göre ya sevecen ya da öfkeli davranırlar. En nihayetinde, bir pitbul bile eğitildiğinde zararsız bir hayvan olabiliyorken, fino köpek öfke ile yetiştirildiğinde sinirli ve saldırgan bir köpek olabiliyor.

Araştırmacılar, daha detaylı bilgi edinmek için köpekler üzerinde analiz yapmayı ihmal etmemişler. Varılan sonuç ise; köpeklerin de insan beyninde olduğu gibi algılama yönleri vardır. Bu yönleri sayesinde duygularını ifade edebiliyor, karşısındakinin duygularını anlayabiliyorlar. Bazı resim karelerinde, bir bebeğin başında ağlayarak bekleyen bir köpeğe denk gelebiliyoruz ya da sahibi ölü numarası yaptığında gözyaşı döken bir köpek ile karşılaşabiliyoruz. Tüm bunlar, beyinlerindeki algıların hareket geçmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Sibirya Kurdu

Sadık dostlarımızın hayvan olmaları duygularımızı anlamadıkları anlamına gelmemektedir. Bu nedenle beslediğiniz köpeklere nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi olmanız, eğitiminde ve ilerleyen süreçlerde size nasıl geri dönüşüm yapacağını belirleyecektir. Köpek besleme hakkında bilgi sahibi olanlar, bilgi sahibi olmayanlara göre daha dostane hayat sürdürebilmektedirler.

Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Balıklar ne yer? Köpekler deniz ve yüzme Köpeklerde eğitimin önemi Great Dane (Danua) Köpeği Bakımı ve Özellikleri Kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler Sağlıklı Balık İpuçları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır