Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler kıskanır mı?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler kıskanır mı?
Köpekler kıskanır mı?

İnsanların bazıları çok kıskanç, bazıları ise biraz daha alttan alırlar olayları. Duygusal bir tanım olarak nitelendirilen kıskançlık, sadece insanlara has bir duygu değildir. Köpeklerde de kıskançlık durumu söz konusudur hatta bu durum, bazen liderlik kavgalarına da götürebiliyor.

Köpeklerin kıskançlığı üzerinde yapılan birçok araştırma vardır. Bunların arasında en tutarlısı ise Psikolog Christine Harris’in gözlemsel olarak yaptığı araştırmadır. Harris, bir aile ziyaretinde, “border collie” cinsi 3 köpekle karşılaşır. Bunlardan ikisiyle ilgilenmeye başlayınca, üçüncü köpeğin kendisine sokulduğunu far keder. Durumdan istifade ederek araştırmasında işe yararlılık yönüne eğilim gösteren Harris, iki köpeği sevmeye devam edince, üçüncü köpeğin kendisini de sevmesi için şirinlik yapmaya çalıştığını bunun akabinde diğer köpeklere karşı liderlik kurma çabası içerisine girdiğini görür ve böylece araştırmasını detaylandırmaya karar verir.

Köpekler kıskanır mı?

Üniversite öğrencisi olan Harris, bu araştırmasını detaylandırmak için arkadaşı Caroline Provoust ile birlikte 36 farklı evde bir deney yapmaya karar verirler. Deneylerde; kuyruksallayan oyuncak bir köpek, içi oyulmuş bir kabak ve gerçek köpekler kullanılacaktı. Ev sahipleri, kuyruksallayan oyuncak köpeği ve içi boşaltılmış kabağı severek, gerçek köpeklerine ilgisiz kalacaklar ve bu durumda köpeklerinin nasıl bir tepki verdiklerini inceleyeceklerdir. Bu deney sonucunda Harris’in aktardığı “Tam olarak nereye varacağımızdan emin değildik ve onların etkileşime mi girecek yoksa çılgına mı döneceklerini bilmiyorduk.” Ancak bu deneyden sonra bazı köpeklerin agresif olması bile çalışma içerisinde gösterdikleri kıskançlık sayesinde gitmişti.

Köpekler kıskanır mı?

Yapılan deneyde, köpek sahiplerinin genel olarak verdikleri bilgi; gerçek köpeğin, oyuncak köpeğin üstünü örtmeye çalıştığı ve kendisini sevmesi için o güne kadar yapmadıkları şirinlikleri yapmaya başladıklarını belirtiyorlar.

Köpekler kıskanır mı?

Aslında köpeklerdeki duygu hassasiyeti, insanlarınki ile aynı hatta zaman zaman daha fazla olabilmektedir. Bir bakıma köpeğinizi eğitmek veya kendinizi daha fazla sevdirmek için bu tip bir deneye başvurabilirsiniz. Ancak hatırlatmadan geçmek istemediğim bir konu; köpeğiniz aşırı kıskanç ise çevresine ya da size istemeden zarar verebilir.

Köpekler kıskanır mı?

Deney ve çalışmalarla köpeğinizin kıskanç olup olmadığını öğrenirken kesinlikle tek başınıza kalmamaya özen göstermenizi öneriyoruz.

 

Köpekler kıskanır mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Yavru Ördeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz? Amerikan Eskimo Rengârenk Balıkların verdiği huzur Sincaplar hakkında bilgi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır