Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Nasıl Temizlenir?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler Nasıl Temizlenir?
Köpekler Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin normal şartlar altında ayda bir yıkanması uygun olacaktır. Ancak bu durum köpek sahiplerinin kendi ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey köpekler ne kadar sık yıkanırsa o kadar koku yapacaktır. Çünkü yıkama sırasında kullanılan şampuanlar cildi bir miktar kurutur ve yüzeyde bulunan yağ tabakasını alır. Dolayısıyla köpeğin cildi bu durumu normalleştirmek için yağ salgılar ve bu yağ yıkama esnasında köpek kokusu salgılamasına sebep olur. Dolayısıyla köpeğinizi ayda birden daha sık yıkamamak daha doğru olacaktır.

Köpekler nasıl yıkanır?

köpek temizliği nasıl yapılır

Köpekleri yıkarken köpeklere uygun şampuan kullanılır. Genel amaçlı şampuanlar kullanılabileceği gibi özel durumlara göre de şampuan tercihine dikkat edilmelidir. Örneğin mantar, egzama, alerji gibi durumlarda uygun şampuan tercih edilmelidir. Banyo yaptırılırken suyun sıcaklığı ılık olmalıdır ancak insan vücudunun uygun olduğu sıcaklıklarda yıkamamak daha doğru olacaktır. Köpeklerinizi yıkarken özellikle baş bölgesine dikkat edilmelidir.

Bununla beraber uzun tüy yapısına sahip köpeklerin kulakları düşük olduğu için kulaklarına su kaçmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kulakları normal şartlar altında da pek hava almamaktadır. Kulaklarına su kaçarsa ilerleyen zamanlarda kulak hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden başını yıkarken kulaklarını çok ıslatmamak gerekir. Eğer kulaklarını yıkayacaksak kulak içlerine pamuk tıkayarak su kaçmasını engellemek gerekir. Son olarak gözlerini ve boyun bölgesini çok şampuandan uzak tutarak dikkat edebilmelidir.

 

Köpeklerin gözleri nasıl temizlenir?

köpek temizliği nasıl yapılır

Köpeklerde göz temizliği özellikle basık yüzlü ve patlak gözlü köpek ırklarında önemlidir. Çünkü bu köpeklerin göz yaşı kanalları ile burun delikleri arasında bulunan bağlantı zayıftır ve bu kanallar sürekli tıkalıdır. dolayısıyla sürekli olarak göz yaşı akıntısı olur.Bunun sonucunda gözde enfeksiyonlar ve çapaklanma oluşabilir.

Bunun dışında göz temizlemek için göz antiseptiği kullanılmalıdır. Bununla beraber köpekler için üretilmiş göz temizleme solüsyonları bulunmaktadır. Solüsyonları bir parça temiz pamuğa uygulayarak gözleri silebilirsiniz. Buradaki maddeler göz içerisine temas ettiği zaman bir problem olmayacaktır ancak her göz için ayrı bir pamuk kullanılmalıdır. Çünkü bir gözünde oluşmuş enfeksiyon diğer gözüne bulaşabilir.

Göz temizleme solüsyonları dışında evde bulunan herhangi bir malzeme ile temizlik yapılmamalıdır. Özellikle musluk suyu veya temiz su kullanılmamalıdır. Aksi halde gözlerinde tahriş yapabilir.

Köpekler Nasıl Temizlenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler Konuşturmak İçin En İdeal 3 Kuş Türü Köpekler de psikolojiden anlar Kuru Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler Kediler hakkında ilginç bilgiler Bella ile keyifli bir gün

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır