Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?
Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Köpeklerde beslenme 3 şekilde belirlenir. Yavru köpeklerin beslenmesi, yetişkin köpeklerin beslenmesi ve yaşlı köpeklerin beslenmesi, 3 farklı grup içinde beslenen köpeklerin mamaları da bu şekilde belirlenir, yani birinin maması diğeri için uygun olmayabilir.

Yavru köpek mamaları

Yavru köpek mamaları, diğer mamalara göre daha fazla protein ve mineral içermelidir. Sütten kesildiği andan itibaren 12 aylık oluncaya kadar bu mamalarla beslenen köpekler, doğru gıdalar kullanılarak elde edilmiş ise kesinlikle minik dostlarınızın gelişmesi ve büyümesi daha sağlıklı olacaktır. Köpek mamaları, sadece köpeklerin beslenmesini etkileyen bir şey değildir. Eğitimlerinde de ciddi etkilerinin olduğunu bilmek gerekiyor. Zira beynin gelişmesi, hareket kabiliyetlerinin daha esnek olabilmesi ve verilen komutları algılayabilmesi de buna bağlıdır. Bu nedenle yavru köpek maması seçerken emin bir markadan yana tercih kullanmak her zaman için daha iyidir.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Yetişkin köpek mamaları

Köpekler, 12 aylık durumu geçirdiklerinde artık yetişkin sınıfına girerler ve yedikleri mamalar da buna göre değişir. Artık yavruluk dönemini atlayan sevimli dostlarımız, yetişkin bir hayvan olmuş, eğitimleri de artık yavru köpek eğitimi yerine daha ciddi eğitimlere dönüşmüş demektir. Yetişkin köpek maması da dikkat edilmesi gereken bir mama türüdür. Zira bu mamalarda mineral ve vitamin zengin olmakla birlikte artık daha dengeli olmak zorundadır. Hazımsızlık, sindirim sisteminde sorunların ve ilerleyen aşamalarda köpeğin daha sağlıklı olması açısından dikkat edilmesi gerekir.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Yetişkin köpekler, bu dönemi uzun süre devam ettirirler. 7-8 yaşına gelinceye kadar mamalarının özenle seçilmesi gerekiyor. Çünkü bu dönemlerde köpekler hem daha aktiftirler hem de eğitime daha açıktırlar, bu nedenle dikkatli davranmayı elden bırakmamak gerekiyor.

Yaşlı köpek mamaları

Sevimli dostlarınız size olan sadakatlerini, size olan bağlılıklarını ve size olan sevgilerini en iyi yetişkinlik döneminde gösterirler. Bu dönemden sonra artık köpekler yaşlı sınıfına girerler. 7-8 yaşından büyük köpekler haline gelmeleri, artık sahiplerinin daha dikkatli davranmalarını, beslenmelerinde artık daha hassas davranmalarını gerektirir. Yaşlı köpek maması, protein bakımından zengin, mineral bakımından ise yetişkin köpek mamalarında olduğu gibi normal seviyede olmalıdır. Bu tip mamalar, hem sindirim sistemlerine zarar vermez hem de hazmetme güçlerini engelleyecek herhangi bir durumun ortaya çıkmasını engeller.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Öğünler nasıl olmalıdır?

Yavru köpeklerin öğünleri, ilk 3 aylık oluncaya kadar günlük 4-5 öğün olması önerilmektedir, 3 ile 6 aylık arasındaki köpeklerde 3 öğün, 6. Aydan itibaren ise günde 2 öğün şeklinde verilmesi gerekiyor. 1 yaşına geldikten itibaren köpeklerin yemek öğünleri günde 1 öğüne düşürülür. Ancak köpeğin midesindeki hazım oranına bağlı olarak bir öğünlük köpek maması ikiye bölünerek günde 2 gün şeklinde verilebilir, bunun için veteriner uzman ile görüşerek verdiği tavsiyelere uymak en doğrusu olacaktır.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları yukarıda detaylarıyla birlikte açıklamaya çalıştım. Kaliteli mama satın almak ve mamadan emin olmak için bildiğiniz sitelerden veya petshop mağazalarından alışveriş yapmanızı önerdiğimizi de bir kenara not düşelim.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır? Muhabbet kuşları hakkında bilgiler Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri Kediler Neden Kusar? Kedim Kusuyor Ne Yapabilirim? Çocuklara hayvan sevdirme Dişi kedi kısırlaştırma

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır