Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı
Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de bazı sorunlardan dolayı diş çürümesi ortaya çıkabilir. Genelde diş çürümesinin altında yatan sorunlar anatomik veya bir bakteridir. Diş eti arasında, diş dibinde oluşabilecek bakteriler diş köküne kadar nüfus eder ve diş çürümesine yol açar. Bazen bu aşamadan önce dişlerde plak ve bazı sorunlar görülebilir. Bu duruma gelmiş bir köpeğin dişleri tedavi edilmezse diş kaybına kadar ilerleyebilir. Bazı köpekler diş eti hastalıkları yatkındır.

Köpek sahiplerinin günlük olarak köpeklerinin ağız kontrollerini görsel olarak yapması gerekir. En azından haftada 2 – 3 defa kontrol edilmelidir. Görsel bir sorun görüyorsanız bunu çözmeniz gerekecektir. Köpeğinizin dişlerini fırçalayamıyorsanız bile macun şeklinde jeller kullanılabilir. Bu jeller köpeğin kendi kendine (yalanarak) dişlerini temizlemesine yeterli olacaktır. Bu jel kullanıldığı vaktirde hem ağız kokusu olmayacaktır hem de ağızda bakteriler bulunmayacaktır.

 

Köpeklerde günlük diş bakımı nasıl yapılır ?

köpeklerde diş sorunlarıGünlük diş bakımı beslenme şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak rutin bir beslenmede yemek yedikten ortalama 45 dk sonra ağızları kontrol edilmelidir. Eğer mama kalıntısı veya herhangi bir besin görünüyorsa bunlardan arındırılmalıdır. Bunun haricinde küçük yaşlardan itibaren alıştırarak hekimlerin önerdiği bir fırça ve macunla diş temizliğinin sabah – akşam yapılması daha iyi olacaktır.

Çok çeşitli diş fırçaları bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en çok tercih edilen parmak diş fırçalarıdır. Bu fırçaları parmağınıza geçirerek köpeğinizin dişlerini kolay bir şekilde macunlu veya macunsuz fırçalayabilirsiniz. Burada diş minesine temas etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Köpeklerde düşmemiş süt dişi ne gibi sorunlar yaratabilir ? 

köpeklerde diş sorunları

Bazen köpeklerde süt dişi düşmeyebilir. Özellikle bazı ırklarda ve normalden daha küçük olan köpeklerde çok görülen bir olaydır. Normal şartlar altında ergin dişler içeriden uzamaya başladığı zaman süt dişlerini iterek düşürür ve yerine ergin dişler gelmiş olur. Ancak bazen süt dişi dururken yanından ergin diş çıkmaya başlar.

Eğer süt dişi düşmezse bu köpeğinizde soruna yol açabilir. Çünkü süt dişi dururken aynı zamanda ergin dişi de durmaktadır. Bu yüzden ergin dişte çürüme veya bozukluk görülebilir. Süt dişlerinde hiç bir zaman ergin dişler kadar sert olmayacaktır. Ayrıca süt dişlerini ergin dişleri kadar iyi kullanamaz. Bunun yanında ağızda koku yapabilir, diş eti problemleri görülebilir. Bazen de sinir uçlarına baskı yaptığı için ağrıya yol açar ve yaşam kalitesini düşürür.

Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpek Sahiplenmek Muhabbet kuşunuza iyi bakın Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi Lepistes Balığı Deniz akvaryumunda hangi balıklar beslenebilir? Balık yeminde kalite arayanlar

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır