Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Evde Doğum Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde Evde Doğum Nasıl Yapılır?
Köpeklerde Evde Doğum Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanlar arasında beğenilerek beslenen türlerden biri köpeklerdir. Sadakatleri ve samimi tavırlarıyla sahiplerini sevindiren köpekler, doğum sürecini sahiplerinin ilgilerine bağlı olarak kolay veya zor geçirebilirler.

Veteriner uzmanların görüşüne göre köpeklerin doğum yapması evde mümkün olabilen şeylerden biridir. Ancak bu durumda köpek sahibinin çok dikkatli olması gerekmektedir. Hamile köpeğin beslenmesinden bakımına kadar her şeye en ince ayrıntılarına kadar özen göstermesi gerekmektedir. Köpeklerde doğum öncesi beslenme, hamile köpekler için en önemli konulardan biri olup dikkat gerektiren konuların başında gelmektedir. Köpeklerde evde doğum tercih ediliyorsa kesinlikle videolardan veya daha önce köpeği doğum yapmış birinden yardım almak en doğrusudur. İsabetsiz hareketler hem köpeğin hem de yavrusunun sağlığı açısından büyük riskler barındırabilir.

Köpeklerde evde doğum

Köpeklerde doğum için bilinmesi gerekenler

Evlerin neşesi haline gelen köpekler, bakılması hassasiyet gerektiren hayvanlardır. Sağlıklı zamanlarında daha az kontrolle işi kolaylıkla çözebilseniz de hamilelik dönemlerinde oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir. Buna göre köpeklerde doğum ne kadar sürer, evde doğum yapacak köpeğin bakımında nelere dikkat edilmeli, doğum öncesi köpeği nasıl beslemek gerekir, yeni doğmuş yavruların durumun iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz gibi konularda net bilgilere sahip olmak ve buna göre davranmak çok önemlidir.

Köpeklerde evde doğum

Doğum sonrası köpek bakımı

Köpek bakımı, normal zamanlarda olduğundan daha fazla hamilelik ve doğum sonrası önem gerektiren konulardan biridir. Bakım yapılırken köpeğiniz hamile ise karın bölgesine dikkat ederek temizliğini yapmanız, yuvasını veya köpeğinize ayırdığınız bölgenin temizliğine dikkat etmeniz önemli ölçüde köpeğinizin daha sağlıklı doğum yapmasına yardımcı olacaktır. Köpeklerde beslenme konusu da yine hamile köpeklerde dikkat gerektiren bir konudur.

Köpeklerde evde doğum

Uzman veterinerlerin bildirdiğine göre; hamile köpekler daha fazla enerji sarf ederler bu nedenle verilen köpek maması bol miktarda vitamin ve mineral içermek zorundadır. Doğum sonrasında da yine anne köpeğin daha fazla enerjiye ihtiyacı olacağından yine mama seçiminde dikkat etmeniz ve öğünlere önemli ölçüde özen göstermeniz gerekmektedir.

köpeklerde evde doğum

Köpeklerde evde doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  • Doğum yapan köpeği ateşi düzenli olarak ölçülmelidir. Ateşin normalin üzerinde olması durumunda en yakın veteriner hekime danışmanız ve muayene yaptırmanız gerekmektedir.
  • Köpeklerde doğum sonrası ateşe bağlı olarak kabızlık ve ishal görülebilmektedir. Sebebi ateşe bağlı olsa da ileri seviyeler için farklı hastalık belirtileri gösterebilmektedir ancak köpeklerde doğum sonrası ishal için magnezyum sütü en etkili çözüm olduğu söylenmektedir.
  • Doğum sonrası anne köpek de meydana gelen genital bölge akıntısına karşı oldukça titiz olmalısınız. Akıntı normal bir durum olsa da ileri seviyede akıntının artış göstermesi farklı bir sorunu işaret edebilir.
  • Annede meydana gelen akıntının kahverengi veya siyah renklerinde gelmesi durumunda yüksek ateşe bağlı olarak iştah kesilmesi ve halsizlik meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumda en yakın veteriner kliniğe gitmeniz önemlidir.

Doğum sonrası bakım ve köpeğin sağlık durumunun oldukça önemli olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Ters giden yada aksi bir durum ile karşılaşmamak adına en yakın veteriner hekim ile iletişime geçerek kontrollerinin yapılması, anne sütünün etkilenmesine ve yavru köpeklerin besin takviyesini sağlıklı bir şekilde almasına olanak sağlayacaktır.

Köpeklerde Evde Doğum Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kurumama.com’dan özel indirimler Hayvanlı hayatlar Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı Yavru Ördeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Amerikan Eskimo Hazır mama mı, ev yemeği mi?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır