Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Göz Sorunlarının Oluşma Nedenleri

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerde Göz Sorunlarının Oluşma Nedenleri
Köpeklerde Göz Sorunlarının Oluşma Nedenleri

Köpeklerde göz sorunları ile karşılaşılabilir. Bu sorunlar körlüğe kadar ilerleyebilir. Köpeğinizde görme sorunlarının ortaya çıkmasını anlamanız için bazı hareket değişiklikleri ve davranışsal değişiklikler görülür. Örneğin; köpeğiniz  daha az oyun oynamak isteyebilir, daha dikkat ederek ve yavaş yürümesi, önüne engel koyduğunuz zaman bunlara çarpması, adımlarını paytak ve daha yukarıdan atması gibi belirtileri olacaktır.

Eğer köpeğinizde yukarıda ki gibi sorunlar yaşanıyor ise muhakkak bir veterinere götürülerek göz muayenesi ettirilmelidir. Ayrıca görme yeteneği azaldığı zamanlarda gündüz vakitleri (ışığın çok olduğu zamanlarda) daha zor gördükleri, akşamları (daha karanlık, loş ortamda) ise daha iyi görmeleri ve daha rahat hareket etmeleri göz sorunlarını gösteren bir belirtidir.

 

Köpeklerde ne tür göz sorunları oluşabilir?

köpeklerde göz hastalıkları

İnsanlarda görülebilecek hemen hemen her göz problemi köpeklerde de oluşabilir. Örneğin, lens, orbital, retina hastalıkları görülebilir. Bunlardan başka insanlardan farklı olarak üçüncü göz kapağı sorunları da olabilir. Bunun haricinde vücutta oluşabilecek bazı sistematik sorunlar göze de yansıyabilir.

Köpeklerde göz sorunları neden oluşur?

köpeklerde göz hastalıklarıKöpeklerde göz sorunlarına yol açabilecek pek çok faktör vardır. Örneğin göz sorunları genetik olarak aktarılabilir. Böyle durumlarda köpeğiniz daha yavruyken görme yetisini kaybedebilir. Sonradan gelişen katarakta müdahile edilmez ve katarak ilerleyerek lensi bulanıklaştırmaya başlar.

Bunların yanında A ve D vitamini eksiklikleri, göz yaralanmaları ve yırtılmalar, göz kapağı sorunlarının artması, gözde enfeksiyon oluşması, yaşlılık gibi pek çok sebebi olabilir. Yabancı cisim batmaları, travmalar kafa bölgesinden alınan darbeler sonucunda da körlük meydana gelebilir.

 

Köpeğimin gözüne  yabancı cisim kaçtı, ne yapmalıyım?

köpeklerde göz hastalıklarıEğer köpeğinizin gözüne herhangi bir şey kaçtıysa köpeğiniz acı çekiyordur. Yürümek istemez ve çevreye ilgisi azalacaktır. Büyük ihtimalle tek göze darbe alacağı için sağlam gözü açıkken diğer gözü kısık olarak kalacaktır. Diğer gözünde akıntı görülür. Bazen gözüne batan cisimler dışarıdan fark edilebilir ancak fark edilmediği durumlar da olacaktır.

Fark edildiği zamanlarda en yakın veteriner hekime götürülerek gerekli müdahilenin yapılması gerekir. Eğer veterinere gidecek imkanınız yoksa en azından telefonla da olsa bir veteriner hekimden yardım alınması gerekmektedir. Batan cismin göze verdiği zarar tespit edilmelidir. Akabinde gözdeki cismin arındırılması gerekir. Sonrasında ise uygun göz damlaları kullanılarak göz sağlığı tekrardan sağlanmalıdır.

Köpeklerde Göz Sorunlarının Oluşma Nedenleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tarantula nasıl bir örümcek türüdür? Dünya Üzerinde Yaşamın En İlginç 5 Hayvan Türü Köpekler Soğuk Su İçebilir Mi? Kediler ve Kuşlar Kedilere İlaç Nasıl İçirilir? Akita Köpeği

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır