Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Macropodus Opercularıs

Ana Sayfa » Akvaryum » Macropodus Opercularıs
Macropodus Opercularıs

Akvaryum balığı besleyenler, balıkların türlerine göre seçim yaparken, canlılıkları, renkleri ve ömürleri bakımından en uygun olanları tercih etmek isterler. Bu nedenle balık cinsleri hakkında bilgi edinmek, akvaryum satın almaya karar vermeden önce en önemli detaylardan biridir. Bu yazımızda sizin için Macropodus Opercularıs balıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Kore, Çin, Güney Vietnam ve Tayvan sularında yaşayan Macropodus Opercularıs (Cennet Balığı) yabani bölgelerde kaldıklarında yırtıcı bir deniz hayvanına dönüşürler. Böcekler ve omurgasız hayvanlar, onlar için birer avdır. Yetişkin bir cennet balığı, ortalama 8 santim boyundadır. Erkeği, dişisine göre biraz daha iri ve uzun boyludur.

Dikkat çeken kuyruklarıyla kendilerini gösteren cennet balıklarının kuyruk yüzgeçleri çatal biçimindedir. Sırt yüzgeçleri daha düz olan balıkların yüzgeçleri, geniş ve anal yüzgeci aşağıya doğru gittikçe incelerek son bulur. Gri mavi ile koyu, kırmızı, portakal rengi veya kızıl kahverengi ile ön plana çıkan renkleri, balık beslemeyi sevenlerin en çok dikkatini çeken detaylar arasında yer almaktadır.

Cennet Balığı

15-30 santigrat su sıcaklığına uyum gösteren Macropodus Opercularıs balıkları, tropik olan türlerde görülmektedir. Ancak bununla birlikte tam tropik olmayan balıklar ise 15-20 santigrat sıcaklıkta da yaşam sürdürebilmektedirler. Aynı zamanda bu ısı derecesi, üremeleri adına da ideal bir sıcaklık olarak saptanmıştır.

Cennet balıklarının en büyük özelliği, akvaryumda yetiştirilmeye başlayan ilk balıklar olmalarıdır. Kıvrak hareketleri, renkleri ve kendilerine has yaşam biçimleriyle dikkatleri üzerlerine çeken balıklar, ülkemizde ve Avrupa’da en çok tercih edilen akvaryum balıkları arasında yer almaktadırlar.

Cennet Balığı

Macropodus Opercularıs Nasıl Beslenir?

Aslında cennet balığı (Macropodus Opercularıs) her türlü yeme uygun bir yapıya sahiptir. Ancak yazımızın başında da dediğimiz gibi bu balıklar, tropikal alanlarda kaldıklarında yırtıcı sınıfında incelenirler. Bu nedenle balık yemi alırken mutlaka canlı balık yem alınması ihmal edilmemesi gereken konulardandır. Bu önemli noktaya dikkat edilmediğinde, balığın sağlığı riske girebilir, üremesi zorlaşabilir.

Akvaryum Balığı

Yırtıcı balıklar grubunda incelenen Macropodus Opercularıs (cennet balığı), karma yaşama ayak uydursa da diğer balık türleri ile aynı akvaryumu paylaşmamasına özen gösterilmelidir. Bol ancak direkt olmayan ışıkları seven bu balıklar, evinizin en güzel köşesinde süs balığı olarak sizlere eşlik edebilirler.

Macropodus Opercularıs - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerde Yüz Felci Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Kaplumbağa ne yer Konserve köpek mamaları Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır? Köpeklerde ayrılık korkusu Muhabbet kuşlarına yem alırken nelere dikkat edilmelidir?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır