Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Maine Coon Kedi Cinsi

Ana Sayfa » Genel » Maine Coon Kedi Cinsi
Maine Coon Kedi Cinsi

İlk defa Amerika’da keşfedilen Maine Coon kedisi, dünyanın en büyük kedilerinden olarak tanımlanır. Maine Coon, koloni zamanlarından çok daha öncesinden beridir bu bölgede yaşamaktadır.

Tarihi geçmişlerinin tam olarak hangi dönemlere dayandığı ve atalarının hangi cins kediler olduğu hakkında kesin bilgiler bulunmayan Maine Coon kedisinin “rakunla” vahşi kedinin çiftleşmesinden meydana gelmişlerdir. Tabi bu söylenenler, sadece bir efsane olarak anlatılmaktadır. Kesin bilginin olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Maine Coon

Dünyanın en büyük bu kedi türleri, 19. Yüzyılda denizcilerle birlikte seyir halinde bulunarak hem denizciler için bir arkadaş hem de gemideki fareleri yakalamak için birer koruyucu görevi üstlenmişler. Aynı yüzyılın ortalarına doğru Maine Coon, popülaritesini egzotik türlere kaptırmış, 1950’li yıllarda neredeyse yok olma durumuna kadar gelmişlerdir. Bir süre kendilerinden söz ettirmeyi bırakan kedilerin kaderi 1968 yılında bir grubun bu kedi türlerinin yeniden beslenilmesi konusunda yaptıkları çalışmalar sayesinde Maine yeniden popüler bir kedi olmayı başarmıştır. Günümüzde “dünyanın en büyük kedisi” olarak bilinmektedir.

Maine Coon

Karakteri:

Maine Coon kedisi, oldukça sosyal olan bir kedi türüdür. İnsanlara karşı sıcak ve sempatik hareketleri ile ilgi çeken kedi her ne kadar sosyal bir kedi olsa da adeta “burnundan kıl aldırmayan” cinslerdendir. Yani sahibi ilgi gösterirse o da ilgi gösterir ama buna çok da ihtiyaç duymaz. Oyun oynamayı seven bir tür olduğu için etrafında bulduğu her objeyi kendisi için güzel bir oyuncağa dönüştürme maharetine sahip bir kedidir.

Maine Coon

Dünyanın en büyük kedisinde görülen sağlık problemleri, diğer kedi türlerine göre biraz daha fazladır. Kalça rahatsızlığı, kalp hastalığı ve böbrek hastalıkları, Maine’nin DNA’sına özel hastalıklardır demek yerinde olacaktır. Tabi iyi bir bakım yapıldığında hastalıkları minimuma düşürmenin mümkün olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Maine Coon

Bakımı:

Maince Coon kedi cinsi, hem büyük olması hem de tüylerinin sığ ve fazla olmasıyla dikkat çekicidir. Tabi sahipleri için bu durum daha fazla bakım yapmalarını gerektiriyor. Haftalık veya günlük olarak tüy bakımı yaptırmanız, kedinizin sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. Rutin olarak diğer kedilerde olduğu gibi bu kedi türünde de diş bakımı önemlidir. Kulakları hassas olan kedilerin kulak bakımının haftada bir yapılması önerilir. Kulak çubuğu gibi şeylerden kaçınmalısınız. Bunun yerine pamuk ve hafif ıslatılmış elma sirkesi yerinde bir bakım malzemesi olacaktır.

Maine Coon

Karizmatik bir görünüme sahip olan Maine Coon kedisi; siyah, kırmızı, tekir, gümüş gibi birçok farklı renklerde görülebilir. Yukarıya doğru dik kulaklara sahip olmaları da kedilere farklı bir hava katar.

Maine Coon

Çocuklu aileler için iyi bir dost olarak seçilebilecek kedi, köpeklerle de uyum sağlayabilen özelliğe sahiptir. İlgi gördükçe daha çok sempatik hareketlerde bulunan Maine Coon kedisi için mama seçimi yaparken pet shop mağaza sahibine kedinizin türünü söylemenizde yarar vardır.

Maine Coon Kedi Cinsi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedi Maması Seçimi Köpekler Soğuk Su İçebilir Mi? Tarantula nasıl bir örümcek türüdür? Soğuk Havalarda Evcil Hayvan Bakımı Evcil hayvanlarınız için yem ve mamalar Köpeğimi neden taramalıyım?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır