Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Muhabbet kuşları nasıl eğitilir?

Ana Sayfa » Genel » Muhabbet kuşları nasıl eğitilir?
Muhabbet kuşları nasıl eğitilir?

Muhabbet kuşları, evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilenlerdendir. Eğitimi biraz zor olsa da sabırlı olan sahipleri için zamanla evin neşesi ve adı gibi “muhabbeti” olmaya yetiyor. Ancak eğitimi için bilinmesi gereken bazı önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olmak elzemdir.

Muhabbet kuşu eğitimi

İlk defa muhabbet kuşu alanların en büyük sıkıntıları ya da problem ettikleri şey, kuşun alışamamasıdır. Aslında bu durum çok normaldir. Petshoptan satın aldığınız kuş, türlerinden uzak ve yalnız kalacağı bir ortama gelmiştir. Ortama alışması, 1 hafta kadar bir süre alacaktır. Bu süre içinde mümkün mertebe kuşa dokunmamaya özen gösterilmeli, yanına giderek adı ile hitap edilmelidir.

Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşu sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli bir diğer nokta ise eve getirilen kuşu kendilerinden uzakta tutmamalarıdır. Televizyon ya da pencere kenarına bırakmak yerine yakınınızda bir yerde tutmanız, kuşun sizi ve aile halkını daha kısa sürede tanımasını sağlayacaktır. Bilindiği gibi hayvanlarda tanıma şekli daha çok koku ile olur. yakınınızda olan kuş, kokunuzu daha iyi alacağı için alışma süresi de kısalacaktır.

Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşunuzu kesinlikle karanlık ortamlarda ve yalnız bırakmamaya özen gösterin. Bu tip olumsuz yerler, kuşunuzda olumsuz etkiler yaratacak ve kuşun size alışması bir hayli güç olacaktır. Aydınlık ve mümkünse güneş gören bir odada aile bireyleri ile iç içe kalması, size alışma süresini kısaltacaktır.

Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşları, yeni geldikleri evde sadece sessiz durmazlar. Aynı zamanda yemlerini yemede de biraz nazlı davranırlar. Bu durum sizi korkutmasın. Sizin yapmanız gereken şey, günlük olarak yemini ve suyunu değiştirmek olacaktır. Kuş acıktığında kendisi yemini yemeye başlayacaktır, biraz sabırlı olmanızda yarar vardır.

Muhabbet kuşu eğitimi

Hayvanlar da insanlar gibi ödüllendirilmeyi severler. Muhabbet kuşu eğitiminin en önemli parçalarından biri de ödüllü yemlerdir. Eğitime başladığınızda, yanınızda mutlaka ödüllü yemlerin bulunmasına önem göstermelisiniz. Verdiğiniz komutu yerine getirdiğinde kesinlikle ödülünü verin. Bu, zamanla kuşunuzda bir alışkanlık haline gelecek ve eğitimi daha kolay olacaktır.

Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşunuza yaptırmak istediğiniz şeyleri yaptırırken onu cesaretlendirin. Bu şekilde davrandığınızda, söyletmek istediğiniz bir kelime ya da yapmasını istediğiniz bir hareket kuşa da cesaret verecek ve bunu tekrar etmek onun da hoşuna gidecektir.

Muhabbet kuşu eğitimi

Kuş eğitimi ile ilgili pratik olarak ilk aşama için yukarıda anlattıklarımızı uygulamanız yeterli olacaktır. Zaman içerisinde kuşunuzun dilinden de anlayacağınız için artık eğitiminde yeni safhalara geçebilirsiniz.

Muhabbet kuşları nasıl eğitilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Evcil Hayvan Olarak Sürüngenler Hamile kedi maması nasıl olmalıdır? Civciv Yetiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir? Nasıl Yetiştirilir? Köpeklerde sağlık Kuş gözlem evleri Kediler Suyu Sever mi?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır