Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir?

Ana Sayfa » Kuşlar » Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir?
Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir?

Muhabbet kuşları, konuşabilen ve ses taklidi yapabilen hayvanlardır. Uygun koşullar ve doğru besleme sonucunda bunu görmek mümkündür.

Kapı zili, telefon zili veya tekrar edilen kelimeleri kolaylıkla söyleyebilen muhabbet kuşları, 10 yıl kadar yaşayabilirler. Zaman zaman veteriner uzmanlara şikâyette bulunan kuş sahipleri, muhabbet kuşlarının konuşamadıklarından yakınmaktadırlar. Bunun nedenini farklı şekillerde incelemek ve buna göre tedavi veya çözüm üretmek mümkündür.

Muhabbet kuşu neden konuşmaz

Muhabbet kuşu neden konuşmaz?

Kuşlar, diğer evcil hayvanlara göre daha hassas ve daha kırılgan bir yapıya sahiptirler. Küçük olmalarından da anlaşılabileceği gibi çok çabuk ürkebilen ve psikolojileri diğer hayvanlara göre daha rahat bozulabilen hayvanlardır. Bu nedenle kuş sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken şeylerden biri de kuşlarına yumuşak davranmaları ve onları kırmamaya özen göstermeleridir.

Muhabbet kuşu neden konuşmaz

Tüm olumlu şartlar oluşmasına rağmen yine de muhabbet kuşu konuşmuyorsa öncelikle veteriner hekime gösterilmesinde yarar vardır. Fakat muhabbet kuşlarının konuşamama nedenleri belli bazı faktörlere de bağlı olabiliyor. Sosyal çevresinin değişmesi, herhangi bir hastalığın bulaşması veya stresli bir ortamda bulunması kuşların konuşmasını engelleyebilir.

Muhabbet kuşu neden konuşmaz

Muhabbet kuşunu veterinere götürürken dikkat edilmesi gerekenler

Muhabbet kuşu için gerekli olan zemini hazırladığınız halde konuşmuyorsa, veteriner hekime göstermeniz gerekiyor. Fakat uzman veterinere götürürken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar;

  • Kafes altının temiz olması,
  • Kullanılan aksesuarların yerinde durması,

Muhabbet kuşunuzun gerekli muayenesi yapılıp ortam şartlarının da uygun görülmesi durumunda veteriner hekimler ekstradan vitamin ilacı, sindirim sistemi kuvvetlendirici ve yeterli mineral ve vitaminlerin bulunduğu bazı yemleri önereceklerdir. Bunları kullanmaya başladığınızda muhtemelen kuşunuz konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet kuşu neden konuşmaz

Konuşturucu muhabbet kuşu yemi

Veteriner hekimler, ilaçların yanı sıra konuşturucu kuşyemi de önerebilirler. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken detay, her kuş için aynı sonucu veremeyebilmesidir. Bu durumda kuş sahiplerinin yapması gereken şey konuşturucu kuş yemi verirken dikkatli davranması ve fazladan vermemesidir. Bu şekilde kuşunuzun genel sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Ama bazı kuş türleri de tüm işlemler en iyi şekilde yapılmasına rağmen konuşamayabiliyorlar, bu durum için de çok ısrarcı olmanın anlamı yoktur.

Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Akita Köpeği Orta Irk Yetişkin Köpek Maması Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı Köpekler Renk Körü Müdür? Obez Kedilere Ne Yapılması Gerekir? Köpeğin sahibinden 10 ricası

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır