Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Ana Sayfa » Akvaryum » Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı
Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Balık beslemek, dünyada en huzur verici şeylerden biridir. Her ne kadar sessiz olsalar da balıkların verdiği huzur, sanırım dünyanın başka bir canlısında görülmüyor, bu yüzden de bence balıkların her şeyin en iyisini hak ederler. Sağlıklı balık bakmanın 4 temel kuralı yazımı okuyarak daha huzurlu bir ortama sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı balık bakmanın 4 temel kuralı:

Yüzeydeki yağlanma

Akvaryumlarda en sık görülen sorunlardan biri su yüzeyindeki yağlanma sorunudur. Bu bazen basit yöntemlerle halledilebilirken bazen de daha dikkat isteyebilir. Dokunduğunuzda dağılan bir tabaka varsa, muhtemelen mikroorganizma kolonilerini işaret eden bir yağlanmadır bu. Bu durumda yapmanız gereken şey akvaryumunuzdan akıntı sağlamak olacaktır.

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Su yüzeyine dokunulduğunda yağlanma dağılıyor ama sonrasında bir daha toplanıyorsa bu sorun mumsu yağlanma sorunudur. Yüksek ışık alan akvaryumlarda bu durum oluşabilir. Sorunun çözümü ise akvaryumu karartmak ve birkaç gün boyunda suyunu sık sık değiştirmek olacaktır.

Yüzeyde kabarcıkların birikmesi

Suyun içerisinde bulunan bazı bileşikler akvaryumda istemediğimiz görüntülerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sorunlardan en sık karşılaşılan sorun ise yüzeyde kabarcıkların birikmesidir. Bazen hiç dağılmayacak gibi görünür bu durum. Yapılması gereken işlem basittir; akvaryumdaki suyu değiştirdiğinizde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Koku

Balıklar aslında kokmazlar. Denizde yakaladığınız balıklardan gelen koku da balıklara değil denize ait esinti kokusudur. Ama bazı balık besleyicileri, bu durumu normal görürler, yani akvaryum kokuyorsa balığın kokmasından dolayı meydana geldiğini düşünüyorlar. Durum aslında böyle değildir. Akvaryum kokusunu iyi tanıyan biri durumun daha farklı nedenlerden kaynaklandığını bilir. Akvaryum kokmasının nedeni; kirletici azot (özellikle amonyak) ve sülfür bileşikleri (özellikle hidrojen sülfür ve merkaptan) oluşmaya başlamıştır. Fazla balık, yetersiz hacim, aşırı yemleme gibi durumlardan dolayı koku oluşması meydana gelebilir. Kokunun nedenini araştırarak gerekli müdahaleyi yapmak en doğrusudur.

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Berraklık

Akvaryumlar, temizlikleriyle bilinirler. Sürekli su bulunmasından dolayı camının kirlenmesi düşünülemez. Ama bazen de insanın gözüne normal gibi gelebilir. İdeal bir akvaryum, yan taraftan bakıldığında berrak görünmelidir. Eğer böyle bir görüntüye sahip değilseniz acilen müdahale etmeniz gerekiyor olabilir. Tankı karartmak, suyu değiştirmek, yem oranını düşürmek, balık yemi seçimine dikkat etmek gibi farklı detayları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekiyor olabilir.

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı

Yukarıda saydığım balık bakmanın 4 temel kuralı ile ilgilenir ve bu şekilde balıklarınıza bakarsanız, kesinlikle daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilir ve balıklarınızdan daha fazla huzur alabilirsiniz.

Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Rex Tavşanı Shih Tzu (Şitsu) Akvaryum balıkları bir tutkudur Dünya Üzerinde Yaşamın En İlginç 5 Hayvan Türü En iyi yavru köpek maması Kedilerde alerji nedenleri ve çözümü

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır