Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Ana Sayfa » Genel » Yavru Köpek Nasıl Beslenir?
Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanlar köpeklerdir. Cinslerine göre seçilebilen köpekler, beslenmelerine dikkat edilmesi gereken önemli bir detaya sahiptir. Özellikle de yavru köpek beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler doğrultusunda köpeği beslemek çok daha uygun olacaktır.

Yavru köpekler, tıpkı insanlar gibi yetişkinlere göre daha dikkatli şekilde beslenmeyi gerektirirler. Kısa bir bağırsak ve bir midenin oluşturduğu sindirim sistemine sahip olan köpekler, “etobur” sınıfında yer almaktadırlar. Yapılarından dolayı eti çok rahat bir şekilde sindirebilirler. Ortalama yavru bir köpeğin sütten kesilmesi, 4 ile 6 ay arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemden sonra artık yetişkinliğe adım atan hayvanlar, 11-17 aylık olduklarında yetişkin hayvanlar sınıfına girerler. Gelişme çağındaki yavru bir köpeğin beslenmesine çok dikkat etmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Aksi halde hem ömrü kısa olur hem de köpekten beklediğini sevimlilik ve performansı bulamazsınız.

Yavru köpek

Yavru Köpek Nasıl Beslenmelidir?

Yavru köpeklerin beslenmesi, başında da dediğimiz gibi yetişkin bir köpeğin beslenmesinden çok daha meşakkatli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hayvanın cinsine göre mama seçimi, mamanın kalorisi ve diğer detaylarının göz önünde tutulması gerekiyor. Aylık olarak bile besin değerleri değişebilen mamalar, köpeklerin yaşlarına göre belirlenir. Yani 3 aylık yavru bir köpek ile 6 aylık yavru köpeğe verilen mamadaki besin değerleri farklıdır. Eğer ilk defa köpek besliyorsanız, kesinlikle işin uzmanından yardım almanızı öneririz.

Yavru köpek nasıl beslenir

Yazımızın başında dediğimiz gibi yavru köpeklerin sütten kesilmeleri 4 ile 6 hafta arasında değişmektedir. Bu dönemden sonra kuru mama ile köpeklerin beslenmesi gerekir. Ancak köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli bir husus, mamayı ıslatarak vermeleridir. Bu şekilde verilen mamayı, sindirim sistemi daha rahat sindireceğinden köpek daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Kuru mama

Yavru köpeğin ıslatılmış mama ile beslenmesi de belli bir periyot içerisinde yapılmak zorundadır. Yani ortalama olarak 2-3 aylık olmuş bir köpeğe verilecek mamanın ıslatılmasına gerek yoktur. Bu dönemden sonra yetişkinlik evresine gireceği için sindirim sistemi de buna göre daha kolay besinleri hazmedebilecektir.

Tüm yukarıda saydıklarımızı uygulamanızı önermekle birlikte başında da belirttiğimiz gibi eğer ilk defa köpek besliyorsanız, yavru köpek beslenmesi hakkında işin uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerde Evde Doğum Hazırlığı Nasıl Yapılmalı ? Dünyanın en büyük akvaryumu Yavru bir kediyi eğitmek mümkün mü? Evcil hayvanlar için yaz önerileri Hayvanlar İlgi İster Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır