GenelKedi

Emziren Kedilerde Beslenme: Emziren Kediler İçin EN İYİ 5 Mama

Yeni doğum yapmış ve emziren kediler diğer kedilerden farklı değildir, ancak özel beslenme ihtiyaçları bulunmaktadır. Emziren kedilerin yeterli yiyeceğe ve güvenli bir alana sahip olması gerekir. Bu süreç içerisinde yavruların gelişimi için annenin uygun koşullar altında beslenmesi ve bakılması önemlidir. Bununla beraber düzenli olarak yavruların ve annenin durumu incelenmelidir.

 

Emziren Kedilerde Beslenme

Daha önceki yazılarımızda Hamile Köpeklerde Beslenme ve Bakım isimli bir rehber hazırlamıştır. Bu sefer de emziren kediler için uygun beslenme hakkında bir rehber hazırlıyoruz. Hamile kedilerin beslenmesi için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

#1 Kedinin Kilosu

Hamilelik ve emzirme sürecinde kediniz normalden daha hızlı bir şekilde kilo verir. Kedinin fazla kilo vermesini engellemek için normalden daha fazla beslenmesi gerekir. Bunun için, Normal beslenmesinin %30 oranında arttırılması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kedinizin kilo alması oldukça normaldir, eğer normalden daha fazla kilo alıyorsa mama oranı azaltılabilir.

Yeni anne kediler, yavrularını emzirirken enerji kaybederler. Bu enerjiyi karşılamaları için daha fazla kalori alması gerekir. Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi %30 oranında fazla beslenmesi iyi bir orandır. Eğer kedinin 2 den fazla yavrusu varsa bu oran %50’ye kadar çıkartılabilir.

#2 Kediniz İçin Sürekli Mama Bulundurun

Kedinizin her zaman mama bulabiliyor olması yeterli beslenmesini sağlamanın en iyi yoludur. Bu yüzden mama kabını her zaman için dolu ve taze bırakın. Tabiki kullanılan mama çeşidi de önemlidir. Bu süreç içerisinde tercihen yüksek kaliteli yaş mama kullanılması kediniz için daha iyi olabilir, ancak kuru mama kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur. Bunun yanı sıra iki mama çeşidini de kullanmanızda bir sakınca yoktur.

#3 Kediniz İçin Doğru Mama Seçin

Tüm kediler için tek bir çeşit mama tavsiyesinde bulunmak yanlış olacaktır. Emziren kedilerin özel olarak hazırlanmış kedi mamalarına ihtiyacı vardır. Bunun için özel üretilmiş olan emziren kedi mamalarını, hamile kedi mamalarını veya yavru kedi mamalarını tercih edebilirsiniz. Bu mama türleri kedilerin ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayacaktır.

İlgini Çekebilir:  Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları

#4 Protein Oranı

Emziren kedilerin yüksek oranda proteine ihtiyacı vardır. Kaliteli bir kedi maması kediler için yeterli protein oranını sağlar, ancak emziren kedilerin ihtiyaçları daha fazla olduğu için bu dönemde yukarıda sıraladığımız gibi; emziren, hamile veya yavru kedi maması kullanılabilir. Bu mamalar genel olarak protein bakımından en yüksek mamalardır. Kedilerin bu dönem içerisinde daha fazla enerjiye ihtiyacı olacağı için uygun bir mama seçimi oldukça önemlidir.

#5 Yavruların Emzirilmesi

Yavru kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için en azından 7-9 hafta kadar emzirilmesi gerekir. Genelde 8 hafta sonunda kediler sütte ayrılabilir. Bu süreç içerisinde kedinin doğru mama ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda, anne kedinin sütü yetersiz gelebilir. Bunun sonucunda yavrular olması gerekenden daha zayıf kalabilir. Bu gibi durumlarda kediler için üretilmiş olan süt tozlarını kullanmak en iyi yöntemdir. Bir damlatıcı, şırınga veya başka bir şekilde yavrulara ek olarak süt tozu verilebilir. Bu sayede yavrular gerekli olan beslenmeyi sağlayabilecektir.

Yavru Kediler İçin Süt Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Emziren Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması 

Sizler için seçmiş olduğumuz kedi mamalarını incelemenizi ve denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

#1 Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması

Evcil hayvanlar için üretilmiş olan en iyi mama markalarından bir tanesi olan Orijen tarafından üretilmiş olan bu kedi maması emziren kediler için oldukça iyi bir seçenektir. İçerisinde katkı bulunmayan bu kedi maması tamamen doğaldır. Aynı zamanda içeriğinde %85 et ve %15 meyve-sebze bulundurmaktadır. Oldukça besleyici olmasının yanı sıra kedilerin sağlığını korumak için de etkilidir.

Mamanın içeriğinde; protein %42, yağ %20, kül %9 ve lif %3 oranında bulunmaktadır. Kedi mamaları arasında en yüksek protein değerine sahip olan kedi mamaları arasında yer alan bu mama emziren kediler için oldukça besleyicidir. Aynı zamanda yavru kediler için de kullanılabilir.

Orijen Kedi Maması Satın AL

#2 N&D Prime Tavuk ve Narlı Yavru Kedi Maması  

Şahsen en beğendiğim mama markalarından bir tanesi olan N&D tarafından hazırlanmış olan bu kedi maması tavuk etinden ve balıklardan üretilmiştir. Dolayısıyla protein değeri oldukça yüksek ve besleyici bir mamadır. Bunun yanı sıra kediler için en lezzetli mamalar arasında yer almaktadır.

İlgini Çekebilir:  Hayvanlı hayatlar

Mamanın içeriğinde; protein %44, yağ %20, kül %8.50 ve lif %1.80 oranında yer almaktadır. analitik değerlerinden de anlaşılacağı üzere emziren kediler için oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. Bununla beraber yavru kediler için de kullanılabilir.

N&D Kedi Maması Satın AL

#3 Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması 

En iyi mama markaları arasında yer alan Hills tarafından yavru kedilere özel olarak üretilmiş olan bu kedi maması emziren kediler için de oldukça uygundur. Emziren kediler için en uygun mamalar arasında yavru kedi mamaları yer almaktadır. Bu mama da oldukça besleyici ve sağlıklı olmasıyla beraber emziren kedilerin ihtiyacını karşılamaktadır.

Mamanın içeriğinde; protein %37.80, yağ %25.10, kül %5.70 ve lif %1.50 oranında yer almaktadır. Diğer mamalara oranla protein oranı daha düşük gibi görünse de yüksek kaliteli içeriği sayesinde emziren kediler için tercih edilebilir.

Hills Kedi Maması Satın AL

#4 Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması 

Royal Canin markası tüm kedi sahipleri tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda ülkemizde en çok satılan mama markaları arasında yer almasıyla beraber kalitesini ispatlamış bir markadır. Yavru kediler için özel olarak hazırlanmış bu kedi maması kedilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bunun yanı sıra seçici damak tadına sahip olan kediler için de oldukça uygundur.

Mamanın içeriğinde; protein %36, yağ %18, lif %2.30 ve kül %7.70 oranında yer almaktadır. İçerisinde yer alan kümes hayvanlarından ve çeşitli minerallerden dolayı kedilerin gelişimine yardımcı olur. Emziren kediler için oldukça uygun bir kedi mamasıdır.

Royal Canin Kedi Maması Satın AL

#5 Matisse Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Matisse diğer mamalardan daha ekonomik olmasıyla beraber fiyatına oranla oldukça başarılı bir iş ortaya koymaktadır. Emziren kediler için kullanımı uygun olan bu kedim maması tavuk ve balık ürünlerinden hazırlanmıştır. Bu grupta yer alan kediler için oldukça uygun bir beslenme sunmaktadır.

Mamanın içeriğinde; protein %36, yağ %14, lif %0.90 ve kül %7.30 oranında yer almaktadır. Özellikle mineral bakımından zengin olan bu kedi maması kedilerin gelişimi için de etkilidir. Bu yüzden yavru kediler için de kullanılabilir.

Matisse Kedi Maması Satın AL

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu