Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi alerjisi

Ana Sayfa » Sağlık » Kedi alerjisi
Kedi alerjisi

Evcil hayvanların en sevimlileri kedilerdir ve çoğu insan bir hayvan edinmek istediğinde öncelikli tercihini kediden yana kullanmak ister. Ama ne var ki kediye karşı alerjisi olanlar için durum bazen çok zor olabilir.

Kedilere karşı alerjisi olup da kedi beslemek isteyenlerin öncelikle alerjiye neden olan etken üzerinde düşünmeleri ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaları gerekir. Aslında kediler, çok temiz ve titiz hayvanlar olmalarına rağmen tüylerinden dolayı sahiplerinde alerjik durumların meydana gelmesine neden olurlar, bu da çekilmez bir hal alabilir. Peki, kedi alerjisi olanlar evde kedi beslemek istediklerinde nasıl davranmalıdırlar, kedileriyle oyun oynarken nelere dikkat etmelidirler ve hastalığın tedavisi mümkün mü? İşte tüm detaylar…

Kedi alerjisi

Kedi alerjisi kimlerde görülür?

Alerji, sonradan meydana gelen bir hastalık olmakla birlikte daha çok kalıtsal bir hastalıktır. Ailede daha önce astım hastalığına yakalanmış biri varsa muhtemelen irsi olarak geçmiş bir hastalıktır. Kedilerin tüyleri de bu hastalığı tetikler. Uzmanların görüşüne göre çocukluk ve bebeklik döneminde kedi veya köpeklerle bir arada yaşayan insanlarda alerji ve astım hastalıkları daha az görülmektedir. Bu önemli notu verdikten sonra neler yapılabileceğini anlatalım.

Kedi alerjisi

Kedi alerjisi geçer mi?

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’ne bağlı alerji araştırmaları üzerine çalışmalar yürüten Allergy UK adında bir grup tarafından bir inceleme yapılıyor ve sonuç olarak kedilerin cildinden kaynaklanan bir sorundan dolayı insanlarda kedilere karşı alerjik hastalıklar meydana geliyor. Kedilerin cildinde üreyen bir proteinin buna sebep verdiğini açıklayan grup, yakın zamanda bu soruna karşın bir ilacın geliştirilebileceğini ve kedi alerjisi olan kişilerin bu rahatsızlıktan kurtulmalarının mümkün olabileceğini söylüyorlar ancak henüz somut bir şeyin olmadığını belirtmek gerekiyor.

Kedi alerjisi

Hipoalerjinik kediler

Kediler, ırkları ve cinslerine göre daha yüksek oranda alerjik durumların oluşmasına neden olabilirler. Başında da dediğim gibi kedi sahiplenmeden önce yapılması gereken en önemli işlerden biri kedilere karşı alerjinizin olup olmadığını öğrenmektir. Belirgin bir şekilde astım hastalığınız varsa kedi besleme hayalinizi bir kenara bırakmanız daha iyi olacaktır en azından alerji için bir ilaç geliştirilene kadar bunu yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Siyam kedileri, Balinese kediler, Sfenks kedisi, Burmese kedisi gibi bazı kedilerde hipoalerjinik durumlar daha fazla görülebilmektedir.

Kedi alerjisi

Kedi sahiplerini yakından ilgilendiren alerji durumu hakkında verdiğim bilgileri dikkate alarak kedi beslemeye başlamanız, her anlamda sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Kedi alerjisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediler İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı ? Kaliteli balık yemi nasıl olur? Balıklar uyur mu? Ofiste Evcil Hayvan Beslemek Köpek Sahiplenmek Kedinizle Daha Güzel Nasıl Vakit Geçirebilirsiniz?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır