Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı
Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı

Kedi ve köpek besleyenler, zaman zaman dikkatsiz davranmalarından ya da ne yapacaklarını bilmediklerinden dolayı besledikleri minik dostlarının nefes problemleri ile karşı karşıya kalırlar.

 

Aslında işin doğrusuna bakıldığında, çok fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu görülecektir. Çünkü nefes problemi; hayvanların dişlerinde, çenelerinde ve iç organlarında yıpranmaya neden olabiliyor.

kedilerde ve köpeklerde diş sağlığı

Basit bir şekilde uygulanabilir yöntemler sayesinde aslında evcil hayvanınızın ağız sağlığını koruma altına alabilirsiniz. İlk etapta ciddi bir sorun gibi görünmese de Amerika Veterinerler Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre, ağız ve diş hastalıkları üç yaşından sonra kedilerin %68’ini, köpeklerinse %78’ini etkiliyor ve bu durum maalesef, kedi ve köpeklerde en sık rastlanan hastalıklardan biri olarak belirtiliyor.

kedilerde ve köpeklerde diş sağlığı

Hayvanlarda diş problemi, dişler üzerinde oluşan bakterilerin ürettiği plaklarla başlıyor. Zamanında müdahale edilmediğinde bakteriler ölür ve “plak” denen zararlı oluşum meydana gelir. Bu da tükürükteki kalsiyumu katılaştırır ve hayvanda diş problemi başlar. Diş problemi başlayan hayvanda; çenenin güçsüzleşmesi daha da ilerleyen zamanlarda iç organlarına sıçrayan hastalıklar kendini göstermeye başlar.

Aslında birçok hayvan sahibi bu tip durumlarla karşı karşıya kalabiliyor ancak ne yapacağını kestiremediği için hayvanın bazen ölümüne bile sebep olabiliyor. Peki, bu tip durumlarda yapılması gerekenler nelerdir?

Diş Temizliği için Veterinere Götürün

kedilerde ve köpeklerde diş sağlığı

Öncelikle hayvanların da insanlar gibi bakıma ihtiyaçlarının olduğunu bilmelisiniz. Belli zaman aralıklarında kedi ya da köpeğinizin diş temizliği için veterinere götürmeniz en doğru adım olacaktır. Bununla birlikte kedi ve köpeklere özel olarak üretilen kozmetik ürünleri kullanarak da diş sağlıklarını koruma altına alabilirsiniz.

Dişlerini Fırçalayın

kedilerde ve köpeklerde diş sağlığı

Pek çok hayvan sahibi, hayvanın dişlerini fırçalamayı ihmal eder. Veterinere diş temizliği için götürülen havyan, kısa süreliğine rahatlasa da devam eden bir temizlik olmadığında plakların oluşması devam eder ve dişlerdeki çürümelerin önüne geçilemez. Bu nedenle günlük diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Kediniz için en uygun diş bakımının nasıl yapılacağını öğrenmek için Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır? isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çiğnenebilen Ödüller Alın

yavru köpeklere isim nasıl öğretilir

Hayvan sahiplerinin dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan biri de mamalardır. Mama, hayvanın gelişiminde, büyümesinde ve size alışmasında çok önemlidir. Tabi ki ağız ve diş sağlığı konusunda da büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle zaman zaman çiğnenebilen ödüller almanızı öneriyoruz. Bu yöntem sayesinde de hayvanın diş sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Kedinize ve köpeğinize en uygun kuru mamalara ulaşmak için buraya tıklayın.

Suya Katılan Maddeleri Deneyin

kedilerde ve köpeklerde diş sağlığı

Çoğu hayvan sahibi için kolay geldiği halde uygulanmayan işlemlerden biri de suya katılabilen maddelerin değerlendirilmesidir. Özellikle eğitilmiş kedi köpekler için pippet kedi ağız bakım spreyi, ve köpekler için pippet ağız bakım spreyi denemenizi öneriyoruz.

Yukarıda saydığımız adımları uygulamanız durumunda, hayvanın ağız ve diş sağlığını koruma altına alabilir, minik dostlarınızla daha iyi iletişim sağlayabilir ve uzun süre yanınızda kalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedi Köpeklerde Ağız Sağlığı ve Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır