GenelKedi

Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması

Kedilerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi sindirim problemlerdir. Yiyeceklerin sindirimini veya emilimini azaltan veya sindirim sisteminden geçişini değiştiren herhangi bir bozukluk, sindirim bozukluğu olarak adlandırılabilir. Bu durum altında kedinin midesi ve bağırsaklarında ağrı görülebilir ve gerektiği gibi çalışmaz. Kedinin dokularını inşa etmesi ve enerji elde edebilmesi için sindirim sisteminin sağlıklı çalışması gerekmektedir.

Kedilerde sindirim sorunları birkaç gün sürebileceği gibi sürekli olarak da meydana gelebilir. Dehidrasyon, elektrolit düzensizlikleri ve yetersiz besleme sonucunda meydana gelebilir. Sorunun kaynağını anlamak için veterinere danışmak gereklidir.

Kedilerde Sindirim Sorunu Belirtileri

Aslında hemen hemen her kedi ırkında sindirim sorunu görülebilir. Bunun en temel sebebi ise tüy yumağı sorunudur. Tüy yumağının çözümü için kedilere özel mamalar verilebilir, kedi maltı kullanılabilir ve bunun yanı sıra kedilerin tüy ve deri sağlığını destekleyici önlemler alınabilir.

Kedilerde sindirim sorununa yol açan diğer durumlar ise genellikle hastalık kaynaklıdır. Sindirim sorunu yaşayan kedilerde görülen en büyük belirtiler ise şunlardır:

 • Aşırı su tüketimi
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Kusman
 • İshal
 • Mamanın sindirilememesi
 • Dışkıda görülen değişiklikler
 • Kabızlık
 • Tüylerde matlaşma

bu sorunlara sahip olan kedilerin sindirim sorunu yaşıyor olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sorunlar kısa bir süreliğine kendisini gösterebileceği gibi, uzun süreler boyunca devam edebilir. uzun süre boyunca devam edecek olan sindirim sorunları yavaş yavaş ortaya çıkar ve kronik bir sorundur. Genellikle hastalık kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Sindirim Sorunlarının Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde sindirim sorunlarının ortaya çıkma sebepleri arasında iki ihtimal bulunmaktadır. Bunlar, hastalık ve beslenme sorunu olarak ayrılmaktadır. Kediniz sindirim sorununun olduğunu anlamanın en temel yöntemi, sabah kalktığınızda kedinin kum kabı içerisinde tüy yumağı ve sıvı dışkı görmenizdir.

Eğer bu süreç 4-5 gün kadar devam ediyorsa ve sürekli olarak durum kötüleşiyorsa zaman kaybetmeden veterinere danışılması gerekmektedir. Dolayısıyla kedinizin iştahında ve dışkılamasında meydana gelen sorunlar ciddi bir tehdit olabilir. Kedilerde sindirim sorunlarının görülmesinin en temel sebepleri ise şunlardır:

 • Zehirli veya zararlı maddeleri sindirmek
 • Diyette ani değişiklik
 • Viral enfeksiyon
 • Gıda alerjisi veya duyarlılığı
 • Stres
 • Bağırsak Hastalıkları
 • İç parazitler
 • Kanser ve tümör

Yukarıda yer alan maddeler arasında en sık görülen durum iç parazittir. Bu parazitler kedilerin bağırsaklarında yer alır ve kedinin atıklarından faydalanarak yaşarlar. Bu parazitler genellikle kötü ve kirli ortam şartlarına maruz kalması sonucunda görülür. Aynı zamanda kediler arasında bulaşıcı bir hastalıktır. Eğer kediniz iç parazit sorunu yaşıyorsa, kusma, ishal ve kilo kaybı gibi durumlar görülebilir. Kedi Parazit Türleri başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Yavru Kediler İçin Süt Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Beslenme Kaynaklı Sindirim Sorunları

Kedilerin bazı gıdalara alerjisi olabileceği gibi bazı besinlere karşı hassas olabilirler. Genellikle kalitesiz ve organik içeriğe sahip olmayan mama seçimi sonucunda karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca her ne kadar tavsiye edilse mamaların içeriğinde yer alan düşük lif oranı kedilerde sindirim sorunu yaratabilir.

Kedilerin beslenmesi sindirim sorunlarını doğrudan etkiler. Bunun yanında kedinin psikolojik durumu da büyük önem taşımaktadır. Kedinin diyetini aniden değiştirmek kedide strese yol açabilir. Bunun sonucunda iştahsızlık ve sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Eğer kedinizin tükettiği gıda bileşenlerine karşı alerjisi varsa veya mamasının içeriğinden dolayı sindirim sorunu çekiyorsa mama değişikliğine gidilmesi gerekir.

Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin Mama İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Her kedinin sindirim sistemi farklılık gösterdiği için tek bir mama önermek doğru değildir, ancak kedinizin sevdiği besinleri içeren mama tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Temel olarak hayvansal protein içeren ve doğal maddeler barındıran bir mama tercihi yapmanız gerekmektedir.

Mama İçeriği

Sindirim sorunu yaşayan kediler için en önemli nokta mamanın içeriğindeki bileşenlerdir. Mama seçimi yaparken aşağıdaki detaylara dikkat etmenizi öneririz.

Protein

Kediler etobur canlılar oldukları için hayvansal proteine ihtiyaç duymaktadır. Tabi ki bitki kaynaklı protein tüketimi de uygundur, ancak bu protein kaynakları ek takviye olarak tercih edilmelidir. Yani kedilerin  beslenmesindeki ana protein kaynağı hayvansal protein olmalıdır.

Kedilerin beslenmelerinde kümes hayvanları, dana, kuzu, geyik, tavşan ve deniz ürünleri bulunabilir. Kedinin herhangi bir ete alerjisi varsa diğer besin kaynakları tercih edilmelidir.

Karbonhidrat

Bazı kediler tahıllı karbonhidratları kolaylıkla sindirebilmektedir. Önemli olan nokta karbonhidratların sınırlı olması ve sindirilebilir olmasıdır. Taze meyve ve sebze içeren mamalar bu gruba dahil olabilir.

Lif

Eğer kedinizde sürekli olarak ishal olma sorunu görüyorsanız mamasının içerisindeki lif oranının yüksek olması bu soruna çözüm getirebilir. Beslenme programında yer alan lif oranı arttırıldıktan sonra dışkısı normale dönecek ve sindirim sistemi düzelecektir.

Yapay Malzemeler

Kediniz için alacağınız mamanın içerisinde yapay ürünler ve katkı maddeleri yer almamalıdır. Bu katkı maddelerinin içerisinde herhangi bir alerjik ürün bulunmasa da kedinizin sindirim sistemine zarar verebilir.

Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması

Hassas bir sindirim sistemine sahip olan kedilerin sindirim sistemini düzenlemek için aşağıdaki mamaları kullanabilirsiniz. Bu mamaların içerisinde kedinizin alerjisi olmayan ürünlerin yer aldığından emin olmanız gerekmektedir. Kediniz için en uygun mamayı bulmak için farklı mamalar denemenizi tavsiye ederiz.

Econature Tavuklu Yavru Kedi Maması

Econature markasının yavru kediler için hazırlamış olduğu bu ürün sindirim sistemini destekleyici özeliği sahiptir. Sindirimi kolay olan bu mama türünün etken maddesi işlenmiş tavuk proteinidir. Bunun yanı sıra buğday, mısır gluteni, pirinç gibi yan besinler içermektedir.

İlgini Çekebilir:  Evcil hayvanlarınız için doğru adres

Bu mamanın içeriği %35 protienden oluşmaktadır. Yavru kedilerin protein ihtiyacını karşılaması için yeterli bir mamadır. Aynı zamanda %14 ham yağ oranına ve %7 kül oranına sahiptir. Kedinin mamasını değiştirirken ilk olarak eski mamasıyla karıştırarak vermeyi unutmayın.

Econature kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markaları arasında yer alan Royal Canin‘in üretmiş olduğu mama kedilerin beslenmesine katkı sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini destekleyen özelliğe sahiptir. Bu mama özellikle kısırlaştırılmış kediler için üretilmiştir. Kısırlaştırılmış kedilerin mamalarının içeriği özel olarak hazırlanmıştır. Aksi halde ilerleyen yaşlarda böbrek sorunları görülebilir.

Bu mamanın içeriğinin büyük bir bölümü kurutulmuş kümes hayvanlarından oluşmaktadır. Hayvansal proteinlerin yanı sıra bitkisel protein de içerdiği için protein bakımından zengin bir mamadır. Kedilerin ihtiyacı olan protein, vitamin, mineral ve yağ asitlerini karşılamaktadır.

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Advance Hairball Tüy Yumağı Önleyen Hindili Yetişkin Kedi Maması

Kedilerde görülen sindirim sorunlarının en başında tüy yumağı sorunu geldiği için büyük bir önem taşımaktadır. Advance markasının hazırlamış olduğu bu mama türü, kedilerde tüy yumağı sorununu en aza indirmektedir. Eğer kediniz sık aralıklarla tüy yumağı kusuyorsa bu mamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu mama türü, kedilerin sindirim sistemini destekleyen bir yapıya da sahiptir. Ayrıca kedilerin tüy ve deri sağlığını korumasına yardımcı olur. Advance markasının hazırlamış olduğu bu mama sindirim sorunu yaşayan kediler için oldukça uygundur.

Advance kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Felicia Yetişkin Tavuklu-Hamsili Kedi Maması

Yetişkin kediler için üretilmiş bu mama sindirim sorunu yaşayanlar için özel bir formüle sahiptir. Kedilerin günlük ve tam beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin böbrek sağlığını da korur. Ayrıca sağlıklı tahıl ve pirinç içeriğine sahiptir.

Ana bileşeni tavuk ve hamsiden oluşan bu mama protein bakımından zengindir. Bu sayede kedilerin kas yapısını korur ve ideal kiloda kalmasını sağlar. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde tüy ve deri sağlığını da desteklemektedir.

Felicia kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills Light Tavuklu Diyet Yetişkin Kedi Maması

Hills markasının üretmiş olduğu bu mama sindirim sorunu yaşayan kediler için çözüm olacaktır. Aynı zamanda kedilerde aşırı kilo oluşumunu engeller ve diyet maması olarak kullanılabilir. Özellikle az hareket eden kediler için iyi bir seçenektir.

Mamanın içeriğinde yer alan tavuk sayesinde, yüksek protein oranına sahiptir. Bunun yanı sıra yağ asitleri barındırmasıyla kalp, göz, tüy ve deri sağlığını önemli ölçüde düzenler. Bu mama kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de içermektedir.

Hills kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu