Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?

Ana Sayfa » Genel » Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?
Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?

Kedinizin bir hastalığı olduğu zaman ilk yapılan veterinere götürmektir. Veterinere gittiğiniz zaman hekiminiz, kedinizde ilaç tedavisinin başlamasını isteyebilir. Hastalığının çözümü bulunduğu için bir yandan sevinirsiniz ancak diğer yandan kedinize nasıl ilaç içireceğinizi düşünebilirsiniz. Kedi sahipleri için bu seans oldukça zorlu geçmektedir. Ancak makalemizde sizlerle paylaşacağımız bir kaç ipucu sayesinde bu yükün altından kalkabilirsiniz.

 

İlacı Mamasının İçine Katın

En başta denemenizi tavsiye ettiğimiz yöntem en kolayıdır. Çoğu kedi konserve mamalara hayır diyemez. Islak mamasının içerisine kullanması gereken ilacı katıp, mama homojen bir yapıya sahip olana kadar karıştırırsanız muhtemelen kediniz durumun farkına varmadan mamasını afiyetle yiyecektir. Eğer kedinizin kullanması gereken ilaç ağır bir kokuya veya tada sahip değilse muhtemelen ilaç sorununu çözmüş olacaksınız.

İlacı Direkt Vermek

Eğer kedinize sıvı bir ilaç vermeniz gerekiyorsa önceden odadaki dikkatini dağıtacak tüm etmenlerden kurtulmanız gerekiyor. Daha sonra bir masa gibi düz bir yüzeyin üzerine havlu sararak kendinize bir çalışma alanı yaratmalısınız.

Öncelikle kedinizi kuçağınıza alıp biraz okşayıp sakinleşmesini sağlamalısınız. Onunla iletişim kurarken nazik bir ses tonuyla seslenmelisiniz. Eğer kediniz çok hareketli bir şekilde davranıyorsa onu havluya veya battaniyeye sarabilirsiniz. Kedinizi sararken sadece kafası dışarıda kalmalıdır.

Sıra geldi kedinize ilacı vermeye. Eğer kediniz çok agresifleşmediyse miyavladığında veya ağzını açtığı herhangi bir anda çabuk bir hamleyle ilacı ağzına dayayabilirsiniz. Ancak kediniz agresifleştiyse ve hiperaktif davranışlar sergiliyorsa kedinizin ensesini tutup ağzının iki yanına hafifçe bastırarak ağzının açılmasını sağlamanız gerekiyor. Tabi ki bu yöntem mecbur kalınmadığı sürece uygulanmamalıdır.

Buradaki önemli noktalardan bir tanesi de kedinize mama verirken ona bağırmamanız ve kızmamanız. Aksi taktirde çok daha fazla agresifleşebilir.

Kedilere Hap Vermek

kedilere ilaç içirmek

Kedilere hap vermek, bir kediye banyo yaptırmak kadar zordur. Dolayısıyla kedilere doğrudan hap vermek sıvı ilaç vermekten çok daha zordur. Burada en önemli nokta sakinliğinizi korumanızdır. Eğer kediniz sizin gergin olduğunuzun farkına varırsa kendisi de agresifleşebilir.

Hap vermek için en sağlıklı yöntem kedinizi bir havluya veya battaniye sarmak olacaktır. Böylece kediniz patilerini oynatamayacaktır ve hareketsiz duracaktır. Daha sonra baş parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak çenesine hafifçe baskı uygulayın. Kafası geriye doğru gideceği için ağzı açılacaktır. Ağzı açıldığı anda hapı ağzının tam ortasına yerleştirin ve ağzını kapatın. Ardından boğazını nazik ama seri bir şekilde ovalayın. Böylece hap midesine inmiş olacaktır. Eğer kediniz dudaklarını yalıyorsa hapı yutmuş demektir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilere İlaç Nasıl İçirilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır