Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedileri Sosyalleştirmenin 6 Etkili Yolu — Kedileri Eve Alıştırmak

Ana Sayfa » Genel » Kedileri Sosyalleştirmenin 6 Etkili Yolu — Kedileri Eve Alıştırmak
Kedileri Sosyalleştirmenin 6 Etkili Yolu — Kedileri Eve Alıştırmak

Bir kediyi ailenizin bir parçası yapmak için, kedinize olan sevginiz kadar sabrınız da olması gerekir. Bir hayvan barınağından sahiplenilmiş yetişkin bir kedi bile, yeni ev arkadaşlarından korkabilir veya çekingen davranabilir. Bunun için kedinizle sağlıklı bir ilişki kurmanız zorlaşacaktır. Dolayısıyla kedinizle beraber vakit geçirerek, aslında insanların zararsız olduğunu ve onu çok sevdiğinizi anlatmanız gerekecek. Her ne kadar kolay gibi görünse de o kadar kolay değildir. Tam olarak bu soruna çözüm bulmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Özgür Bırakın

Özellikle bir kediyle yeni tanıştıysanız onu özgür bırakmayı bilmeniz gerekir. Yani, sürekli olarak kediyi sevmeye çalışmak, kucağınıza almak gibi davranışlar kedinin uzaklaşmasına neden olabilir. Bu yüzden ilk geldiği dönem içerisinde evi ve aile bireylerini tanımasını sağlayın.

Bu süre içerisinde kediniz koklamak, araştırmak, gezmek ve kendine güvenli alanlar belirlemek için uğraşacaktır. Dolayısıyla kedinizin öğrenmesine izin vermeniz oldukça önemlidir.

2. Korkutmayın

Kedi ilk kez evinize geldiyse onu korkutmamanız gerekir. Yani, günlük yaşantınıza devam ederek, kedi yokmuş gibi davranabilirsiniz. Bu süre içerisinde eğer kedi yanınıza gelirse ve sizi koklamak isterse müsaade edin. Bu esnada elinizi sakin bir şekilde yere koyarak koklamasını sağlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun görünmüyorsa, diğer elinizle çok yavaş hareketlerle ensesini sevmeye çalışabilirsiniz. İlerleyen zamanlar içerisinde boynunu ve yanaklarını sevmeyi de deneyebilirsiniz. Eğer kediniz size sürtünmeye başladıysa, sizi sevdiğini ifade etmeye çalışıyordur.

3. Misafirlerle Tanıştırın

Eğer evinize yeni birileri geldiyse, kediniz tekrardan yeni kokular duyabilir. Bu yüzden kedinizin aile bireylerini ve misafirlerinizi koklaması önemlidir. Ayrıca misafirlerinizi uyararak kediye karşı nazik davranmaları gerektiğini de belirtmelisiniz. Yine aynı şekilde kediniz sürtünüyorsa, kendi kendine mırıldanıyorsa ortama alışıyor demektir.

4. Güvenli Bir Yer Sunun

Kediniz kafasını dinlemek için veya korktuğunda saklanmak için özel bir alana sahip olmalıdır. Kısaca bu alan içerisinde güvende olduğunu biliyor olması gerekir. İlk olarak kedinize bir kedi yatağı almakla başlayabilirsiniz. Çünkü, kedinizin kedi kokusunu bulunduğu ve güvenli bir alanda yatabileceği bir yere ihtiyacı vardır. Daha sonra yatağı koymak için ona özel bir alan belirleyerek günün her saati bu alana ulaşmasına imkan vermelisiniz. Bu sayede korktuğunda veya dinlenmek istediğinde bu alana yönelecek ve kendini güvende hissedecektir.

Kedi Yatağı Satın AL

5. Sosyal Davranışı Ödüllendirin

Eğer, kediniz etrafı keşfetmek için yatağından dışarı çıktıysa ve aile bireylerinin yanına geliyorsa onu ödüllendirin. Kedileri sosyalleştirmek için ödüllendirmek oldukça önemlidir. Örneğin, kedi yanınıza geldiğinde ona ödül maması verebilirsiniz. Kediler ödül mamasını çok sevdiği için sizin dost olduğunuzu anlayacak ve daha sık yanınıza gelecektir. Eğer kediniz sizden kaçıyorsa onu umursamayın ve korkutmayın. Zamanla size alışacaktır.

Ödül Maması Satın AL

6. Güven Sağlayın

Eğer kedi bulunduğu ortamdaki kişilere güvenebilirse daha hızlı bir şekilde sosyalleşecektir. Dolayısıyla, kediye sürekli nazik davranmak ve onu korkutmamak önemlidir. Evinize gelen misafirlerin kedinize mama vermesini saplayın. Bununla beraber kedinizden sevginizi eksik etmeyin. Kedilere yemek vermek sağlıklı bir ilişki kurmanın temel taşıdır.

Doğrudan onunla etkileşime girmeden kedinizin etrafında mümkün olduğunca fazla zaman geçirin. Oynamak ve sevmek için kesinlikle diretmeyin. Aynı odada televizyon izleyin veya bir kitap okuyun. Ortak yerlerde kaldığınız sürece, sonunda gelip sizin yanınızda vakit geçirecektir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedileri Sosyalleştirmenin 6 Etkili Yolu — Kedileri Eve Alıştırmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır