Köpek

Köpeğin sahibinden 10 ricası

Köpeğinizle daha iyi anlaşmak, daha hoş vakit geçirmek ve daha uzun süreli yanınızda kalabilmesini sağlamak için köpeğinizin hem maddi hem de manevi ihtiyaçlarını gidermek zorundasınız. Evet, belki de köpeğinizin manevi ihtiyaçlarını ilk defa duyuyorsunuzdur?

Köpekler, her ne kadar dışarıdan sert veya kaba gibi görünseler de aslında çok duygusal hayvanlardır. Sahiplerinin başında bekleyerek ölen köpekler, emanet edilen bir şeyin yanında can verenler veya Japonya’da heykeli dikilen köpeğin hikâyesini biliyorsunuzdur? Sahibi bir yere girip orada can verince, köpeği birkaç yıl boyunca bunu öğrenemiyor ve her gün aynı saatlerde sahibini beklediği yere gelip gidiyor ve neticede ölüyor…

Köpeğin sahibinden 10 ricası

Yani köpekler duygusal varlıklardır. Köpek maması vererek onlara tam olarak baktığınızı söylemeniz kesinlikle doğru değildir, bu sadece köpeğin maddi ihtiyacını karşılamak olur, bir de manevi ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekiyor. Peki, köpek sahibinden ne ister;

İşte bir köpeğin sahibinden 10 ricası;

 • Bir köpeğin ömrü 10-15 yıl kadar arasıdır. Köpek, bir anlamda sahibine şunu fısıldar; “10-15 yıl kadar bana bakmayı göze alabiliyorsan ve bakımım için gereken her şeyi yapacaksan bana sahip ol!”
 • Köpeklerin eğitimleri bazen kısa bazen de uzun sürebilir. Bu durum hem köpeğe bağlıdır hem de verilen eğitim tipine. Köpeğinizi eğitirken isteklerinizi anlaması için ona biraz zaman verin, lisan-i haliyle ifade edemediği için köpeğiniz bunu dile getiremez ama bu, en büyük isteklerindendir.
 • Köpeğin hayatta kalması sadece bakıcılık yapmakla, köpek maması vererek veya onu kışkırtarak olmaz. Tüm bunlar bir yere kadardır, köpeğinize sevdiğinizi belli ettirin, o zaman istediğiniz her şey çok daha rahat olur.
 • Köpekler, insanlar gibi düşünemezler ve insanlar gibi hareket edemezler. Bundan dolayı bazen sahipleri köpeklerini cezalandırabiliyorlar ve itaatkar köpekler buna itiraz etmezler. Fakat şunu unutmayın ki; köpekler çok duygusal hayvanlardır, ceza sürelerini çok kısa tutun, mümkünse cezalandırmayın.
 • Köpeğiniz sizi anlamaz, fakat anlamasa da siz arada bir dertlerinizi veya sevinçlerinizi köpeğinizle paylaşın, emin olun ki konuşarak cevap veremese bile anladığını hissettirecektir.
 • Köpekler, kolay kolay verilen komutu veya aldığı eğitim unutmazlar. Bunu ona hatırlatmanız yeterlidir.
 • Köpeğini döven insanların çok nadir olduğunu söylesek de yok olduklarını dile getiremeyiz. Ancak unutulmaması gerek ki; köpeklerin çok sağlam dişleri ve çeneleri vardır, aslında isteseler sahiplerini param parça ederler fakat köpekler nankör değiller. Siz de bunun bilincinde olarak dövmeden önce düşünün…
 • Bazen köpeğiniz istediğiniz şeyleri yapamayabilir. Örneğin bir avcı köpeği, isteneni yapamayabilir veya bir bekçi köpeği… Bu tip durumlarla karşılandığında köpeği azarlamak yerine anlamaya çalışmak daha doğrudur. Belki de verdiğimiz bir köpek ödül maması dokunmuştur!
 • Bir köpeğin ortalama ömrü 10-15 yıldır, 8 yaşından sonra artık yaşlılık süreci başlar. Önemli olan bu dönemde köpekten alakayı kesmemektir.
 • Ne olursa olsun köpeğinizin yanında olun, hastalığının en zor tedavi sürecinde veya en zor vereceği bir imtihanda dahi köpeğinizin yanında olmanız ona güç verecektir.
İlgini Çekebilir:  Köpek Oyuncakları Nasıl Seçilir? Köpeklerin En Sevdiği Oyuncaklar

Köpeğin sahibinden 10 ricası

Köpeğinize değer veriyor ve onların da verdiğiniz değeri hissetmelerini istiyorsanız, yukarıda saydığım maddeler üzerinde biraz ciddiyetle durmanızı öneririm.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Köpek beslemek oldukça büyük bir sorumluluk istiyor, ona ayıracağınız bir vaktiniz muhakkak olmalı, çocuklar için bir köpekle aynı evde büyümek hem bağışıklılığını güçlendirir hemde ileride gelişmekte olan karakterinde önemli rol alır. Köpekleri sevin ve bakabilecek iseniz sahiplenin çünkü terk edildikleri zaman çok üzülüyorlar 🥺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu