Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler banyoyu sever mi?

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler banyoyu sever mi?
Köpekler banyoyu sever mi?

Köpek sahiplerinin işleri biraz daha zordur, dışarıyı seven, oynamaya bayılan köpekler; dış dünyanın etkilerinden fazlasıyla etkilendikleri için temizliklerinin sürekli olarak yapılması gerekiyor.

Banyo yapmayı seven köpekler, sahiplerinin de biraz çaba göstermesi sayesinde eğlenceli hale gelir. İlk zamanlarda köpeğe banyo alışkanlığı kazandırmak biraz uğraştırıcı olsa da zamanla köpeğin bunu sevebileceğinden emin olmak gerekiyor. Evcil havyan eğitimi konusunda daha önceki makalelerimde ilk şartın sabır olduğunu dile getirmiştim. Tekrar olması açısından köpeklere banyo yapma alışkanlığı kazandırmak için yapılabilecek şeyler hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum, umarım faydasını görürsünüz.

Köpeklere Banyo Alışkanlığı Kazandırmak

Köpekler, suyu seven hayvanlardır. Kedilerin aksine gördükleri su birikintilerine bile girmekten imtina etmeyen hayvanlar, evcil olarak beslendiklerinde de suyu sevme içgüdülerinden vazgeçmezler ama bir farkla ki köpeklere öncelikle banyo alışkanlığını aşılamak gerekiyor. Banyo yaptırılmak istenen köpeklere henüz yavruluk döneminde bu alışkanlığı kazandırmak en doğrusudur. İlerleyen süreçlerde rahat etmek ve köpeğin banyoyu sevmesini sağlamak için öncelikle bir takım maddelere dikkat etmek gerekiyor, bu maddeler;

  • Uygun bir şampuan
  • Anlık banyo yaptırmaktan uzak durmak,
  • Suya teşvik edici ödüller vermek,
  • Sabırlı olmak.

Yukarıda saydığım maddelere dikkat edildiğinde köpekler banyo yapma alışkanlığı kazanmanın ötesinde banyo yapmayı sever hale gelirler ama en önemlisi de son madde yani sabırlı olmaktır.

Köpekler İçin Şampuan

Çoğu zaman yapılan hatalardan biri de sıradan şampuanlar kullanmaktır. Oysa köpeklerle insanlar, köpeklerle kediler veya diğer hayvanların kullandıkları şampuanlar birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden köpek şampuanı seçerken veteriner hekimlerin onayladıkları şampuanları tercih etmek en doğru karar olacaktır. Bir de köpeğinizi yıkadığınızda iyice durulamayı ihmal etmeyin, şampuan ve diğer köpek banyo malzemeleri; içeriklerindeki bazı maddelerden dolayı köpeğinizin cildine zarar verebilir bu yüzden seçimi doğru yapmak önemli bir noktadır. Tüm bunlara dikkat ederek şampuan seçimi yapıldığında kesinlikle köpeğinizin hem banyoyu sevmesi hem de alışkanlık haline getirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Köpekler için en uygun şampuanlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Köpekler Sürekli Yıkanabilir Mi?

Köpekler banyoya alıştıktan sonra banyo yaptırması kolay olacaktır, ancak genelde köpeklerin sık yıkanmaması gerekir. Çünkü köpeklerin tüylerinde ve derilerinde bulunan özel yağ tabakaları yıkama sonrasında özelliğini yitirebilir.

Bazı köpeklerin ise sık yıkanması gerekir. Eğer köpeğiniz üzerinde ağır bir koku varsa ve kirli görünüyorsa köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Aksi halde köpeğinizin tüylerin kalitesi azalabilir ve tüyleri dökülebilir. Hatta ilerleyen safhalarda köpeklerde parazit görülebilir. Bazı köpeklerin ise çok uzun dönemler boyunca yıkanmasına gerek duyulmayabilir.

Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli rehberimizi okuyarak köpekleri nasıl yıkamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler banyoyu sever mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır