Genel

Köpekler Neden Isırır ? Bilinmesi Gerekenler

Köpeklerde ısırma konusunu biraz daha açmak gerekir. Köpeklerin kendini korumak için mi yoksa oyun veya bir ihtiyaç iç güdüsüyle mi ısırıyor bunu bilmek gerekir. Örneğin yavru köpeklerde yeni çıkan dişlerinin dipleri aşırı kaşındığı için içgüdüsel olarak ısırmaya meyilli olur. Bu durumda oyuncaklarla, çevredeki sert cisimlerle ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca evde bulunan kişilerin uzuvlarına sürtünerek de dişlerini kaşıma eğiliminde olurlar.

Eğer köpeğiniz belli davranışsal bozukluklar ve agresiflikler yüzünden ısırıyorsa eğitim verilmesi ve bu durumun ileri ki yaşlara taşınamması sağlanmalıdır. Ancak süt dişlerinin dökülmesinden dolayı ısırıyorsa oyuncaklarla, mama değişikliğiyle veya günlük egzersizlerle bunun önüne geçilebilir.

 

Yavru köpekler neden ısırır?

köpeklerde ısırmaYavru köpekler çevresiyle iletişime geçtiği zamanlarda ve yeni dişleri çıkmaya başladıktan sonra diş diplerinde ve ağız bölgesinde oluşan kaşınmayı gidermek için sahibine veya çevresindeki başka kişilere sürtünerek veya ısırarak tepki verebilir. Bu içgüdüsel dürtüden dolayı halk arasında ısırma olarak kabul edilmiştir.

Bazı ırklar bulundukları yerleri sahiplenir. Bu durumda agresif hareketler sergileyebilir ve ilerleyen zamanlarda daha agresif hareketler görülebilir. Dolayısıyla bu iki ısırma tipinin birbirinden ayrılması gerekir. Eğer agresif hareketler sergilediği için ısırıyorsa uzman kişiler tarafından eğitim verilmesi gerekir. Böylece köpeğinizin sosyal becerileri de artacaktır ve bulunduğu yerlere daha kolay adapte olacaktır.

 

Isıran köpeklere nasıl davranmak gerekir?

köpeklerde ısırmaEğer ısıran köpek yavruysa içgüdüsel olarak ısırıyordur. Yavru köpeklere karşı çok hareketli olunmaması gerekir ve onunla oyun oynuyormuş gibi görünülmemelidir. Bu tarz dürtüleri oyuncaklarla veya kuru mamasındaki değişikliklerle giderilmesi gerekir.

Ancak ısıran köpek tepkisel bir davranış sergiliyorsa ve hırlama sonrasında ısırıyorsa inatlaşma söz konusudur. Eğer bahsi geçen bu köpek yavruysa davranışsal olarak eğitim alması gerekir. Eğitim sonrasında ısırma dürtüsü kaybolmadıysa beraber oyunlar oynanmalı ve ısırma dürtüsünü azaltacak oyuncaklar verilmelidir.

İlgini Çekebilir:  Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?

 

Sokak köpeği ısırmasından sonra ne yapılması gerekir?

köpeklerde ısırmaİstemeden de olsa sokak köpekleri tarafından ısırılmak mümkündür. Eğer köpeğin kulağında küpe varsa belediye tarafından aşısı yapılmıştır ve toplum açısından bir problem yaratmayacaktır. Kulağında bulunan küpe numarasından kuduz aşısının ne zaman yapıldığı ve durumu sorgulanabilir.

Ancak bilmediğimiz bir köpek tarafından ısırıldıysanız veya oyun esnasında diş değmesi sonucunda, köpeğin on gün boyunca karantina altına alınması gerekir. Isırılan kişinin ısırılan yerinin dezenfekte edilerek ve doktor kontrolü altında kuduz aşısı yapılması gerekir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu