Köpek

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır?

Köpeklerde beslenme 3 şekilde belirlenir. Yavru köpeklerin beslenmesi, yetişkin köpeklerin beslenmesi ve yaşlı köpeklerin beslenmesi, 3 farklı grup içinde beslenen köpeklerin mamaları da bu şekilde belirlenir, yani birinin maması diğeri için uygun olmayabilir.

Yavru Köpek Mamaları

köpeklerde mama seçimi

Yavru köpek mamaları, diğer mamalara göre daha fazla protein ve mineral içermelidir. Sütten kesildiği andan itibaren 12 aylık oluncaya kadar bu mamalarla beslenen köpekler, doğru gıdalar kullanılarak elde edilmiş ise kesinlikle minik dostlarınızın gelişmesi ve büyümesi daha sağlıklı olacaktır. Köpek mamaları, sadece köpeklerin beslenmesini etkileyen bir şey değildir. Eğitimlerinde de ciddi etkilerinin olduğunu bilmek gerekiyor. Zira beynin gelişmesi, hareket kabiliyetlerinin daha esnek olabilmesi ve verilen komutları algılayabilmesi de buna bağlıdır. Bu nedenle yavru köpek maması seçerken emin bir markadan yana tercih kullanmak her zaman için daha iyidir.

Yetişkin Köpek Mamaları

köpeklerde mama seçimi

Köpekler, 12 aylık durumu geçirdiklerinde artık yetişkin sınıfına girerler ve yedikleri mamalar da buna göre değişir. Artık yavruluk dönemini atlayan sevimli dostlarımız, yetişkin bir hayvan olmuş, eğitimleri de artık yavru köpek eğitimi yerine daha ciddi eğitimlere dönüşmüş demektir. Yetişkin köpek maması da dikkat edilmesi gereken bir mama türüdür. Zira bu mamalarda mineral ve vitamin zengin olmakla birlikte artık daha dengeli olmak zorundadır. Hazımsızlık, sindirim sisteminde sorunların ve ilerleyen aşamalarda köpeğin daha sağlıklı olması açısından dikkat edilmesi gerekir.

Yetişkin köpekler, bu dönemi uzun süre devam ettirirler. 7-8 yaşına gelinceye kadar mamalarının özenle seçilmesi gerekiyor. Çünkü bu dönemlerde köpekler hem daha aktiftirler hem de eğitime daha açıktırlar, bu nedenle dikkatli davranmayı elden bırakmamak gerekiyor.

İlgini Çekebilir:  Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır? Aşının Önemi

Yaşlı Köpek Mamaları

köpeklerde mama seçimi

Sevimli dostlarınız size olan sadakatlerini, size olan bağlılıklarını ve size olan sevgilerini en iyi yetişkinlik döneminde gösterirler. Bu dönemden sonra artık köpekler yaşlı sınıfına girerler. 7-8 yaşından büyük köpekler haline gelmeleri, artık sahiplerinin daha dikkatli davranmalarını, beslenmelerinde artık daha hassas davranmalarını gerektirir. Yaşlı köpek maması, protein bakımından zengin, mineral bakımından ise yetişkin köpek mamalarında olduğu gibi normal seviyede olmalıdır. Bu tip mamalar, hem sindirim sistemlerine zarar vermez hem de hazmetme güçlerini engelleyecek herhangi bir durumun ortaya çıkmasını engeller.

Beslenme Öğünleri Nasıl Olmalıdır?

köpeklerde mama seçimi

Yavru köpeklerin öğünleri, ilk 3 aylık oluncaya kadar günlük 4-5 öğün olması önerilmektedir, 3 ile 6 aylık arasındaki köpeklerde 3 öğün, 6. Aydan itibaren ise günde 2 öğün şeklinde verilmesi gerekiyor. 1 yaşına geldikten itibaren köpeklerin yemek öğünleri günde 1 öğüne düşürülür. Ancak köpeğin midesindeki hazım oranına bağlı olarak bir öğünlük köpek maması ikiye bölünerek günde 2 gün şeklinde verilebilir, bunun için veteriner uzman ile görüşerek verdiği tavsiyelere uymak en doğrusu olacaktır.

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları yukarıda detaylarıyla birlikte açıklamaya çalıştım. Kaliteli mama satın almak ve mamadan emin olmak için bildiğiniz sitelerden veya petshop mağazalarından alışveriş yapmanızı önerdiğimizi de bir kenara not düşelim.

En uygun mamalar ve aksesuarlar için buraya tıklayarak satış sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu