Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Hangi Kanser Türleri Görülebilir? Risk Taşıyan Irklar

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerde Hangi Kanser Türleri Görülebilir? Risk Taşıyan Irklar
Köpeklerde Hangi Kanser Türleri Görülebilir? Risk Taşıyan Irklar

Büyük köpek ırkları küçük ırklara oranla kansere daha yatkındır. Golden, Doberman, Retriever gibi ırklar farklı türlerde ki kanserlere daha yatkındır. Küçük ırklar için en çok kanser riski taşıyan köpekler Terrier ırklarıdır. Maltese Terrier ırkında meme tümörü, rahim tümörü ve deri tümörüyle çok fazla karşılaşılmaktadır. Genelde küçük köpekler olduklarından ve diğer köpeklere oranla biraz daha agresif yapıya sahip olduklarından küçük ırklarda ortaya çıkan hastalıklar daha geç fark edilmektedir. Dolayısıyla köpeğiniz anormal bir durum içerisindeyse ve kendisine dokundurulmasına izin vermiyorsa uzman veterinerlere başvurulmalıdır.

Köpeklerde Kanser Riski

köpeklerde kanser belirtileri

Yapılacak rutin testler sonucunda köpeğinizde bir hastalık varsa ortaya çıkacaktır. Yapılan araştırmalara göre on milyon köpeğin 10 yaşından sonra 4 milyon kadarının kanser sonucunda hayatının sonlandığı ortaya çıkmıştır. 1998 senesinde yapılan bir çalışmada da 2 bin köpekten %27 sinin meme tümörü kanserine yakalandığı görülmüştür. Ancak meme tümörü insanlara oranla daha erken teşhis edildiği için köpeğinizin bu durumu atlatması daha kolay olacaktır.

Yukarıda bahsedilen ırklar en çok kanser riski taşıyan ırklardır ancak bu ırkların kesinlikle kansere yakalanacağı anlamı çıkartılmamalıdır. Tüm ömürleri boyunca sağlıklı yaşayabilirler. Bu köpeklerin haricindeki ırklarda da kanser görülebilir. Bu durumda uygun beslenme şartları ve rutin kontrolleri yapılması yeterli olacaktır.

Köpeklerde Hangi Kanser Türleri Görülebilir?

köpeklerde kanser belirtileri

Kanser, organizmadaki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalıp dokulardaki hücrelerin DNA’larını parçalayarak ortaya çıkan anormal şekillenen hücre yapılarıdır ve kötü huylu tümörlerdir. ABD’de yapılan bir çalışmaya göre son yıllarda köpeklerdeki kanser oranının %45 oranında arttığı görülmektedir. 1 sene içerisinde 90 milyon köpeğin 4 milyon kadarının kanserden hayatının sonlandığı bilinmektedir.

Köpeklerde en çok karşılaşılan kanser türü meme tümörüdür. Bunun haricinde deri ve iskelet tümörü görülebilir. Köpeklerde yapılan rutin kontrollerle, kan örnekleriyle, ultrason, röntgen, tomografi ve emar testlerinin sonucuna göre kanser tanısı konulabilir. Burada önemli olan kansere yakalanmış köpeğin erken bir zamanda veteriner hekime götürülmüş olması gerekir.

köpeklerde kanser belirtileri

İnsanlara oranla köpekler ağrılara daha çok dayanabilmektedir. Dolayısıyla son aşamaya gelene kadar ağrı belirtileriyle karşılaşılmaz. Bu yüzden rutin kontrollere ve aşılanmaya götürüldüğünde şüphelenen durumlardan hekime bahsedilmelidir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de erken teşhis hayat kurtaracaktır.

Köpeklerde Kanser Belirtileri

köpeklerde kanser belirtileri

Vücutta Oluşan Şişlikler: Köpeklerin vücudunda yer alan şişlikler kanserin işaretçisi olabilir. Bu şişlikler büyümeyebilir ve hep küçük kalabilir.

Kanama: Köpeklerin burun, kulak, anüs gibi herhangi bir deliğinden gelen kanama köpeklerde kansere işaret edebilir. Bu kanamalar nedensiz bir şekilde gerçekleşiyorsa kansere işaret etmektedir.

İyileşmeyen Yaralar: Eğer köpeğinizde nedensiz bir şekilde yaralar çıkıyorsa ve bu yaralar tedavi uygulanmasına rağmen iyileşmiyorsa cilt kanseri riski görülebilir.

Hareket Etmekte Zorluk: Köpeklerde en çok karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de kemik kanseridir. Bu kanser sonucunda, hareket etmekte zorluk ve topallama görülebilir.

Yemek Yemede Zorluk: Köpeklerde ağız tümörleri de sık görülmektedir. Evcil hayvanların ağzında çıkan tümörler, yemek yemelerini zorlaştırır. Aynı zamanda yutkunmada güçlük çekebilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde Hangi Kanser Türleri Görülebilir? Risk Taşıyan Irklar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır