Köpek

Köpeklerle ilgili bilinmesi gereken pratik bilgiler

Köpekler; doğdukları andan itibaren sosyal olduklarını en iyi gösteren hayvanlardır. Bu nedenle insanlar, köpeklerin “sadık dost” olduklarına inanırlar.

Köpek cinsleri, yüzleri aşacak kadar fazladır. Her bir türün kendine ait özellikleri vardır. Beslenmesinden hareketlerine, sevecenliklerinden tabiata ayak uydurmalarına kadar her bir cinsin davranış biçimi farklıdır. Köpek maması seçerken bile cinslerine göre seçim yapmak gerekiyor, bakımlarını yaparken cinslerine göre bakım yapmak gerekiyor. Yani her ne kadar hepsinin ortak adı “köpek” olsa da köpeklerle ilgili bilinmesi gereken bilgiler farklılaşabiliyor. Biz de bu konuda yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşarak sahip olduğunuz köpeğinize nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenler

Köpeklerle ilgili bilinmesi gereken pratik bilgiler:

Köpeğinize sahip olduğunuz ilk andan itibaren alışkanlık haline getirmeniz gereken en önemli iş; tüylerini taramak olmalıdır. Köpekler; tüylerinin taranmasından hoşlanırlar. Tabi bunun bir de kürklerinin daha sağlıklı olması adına da faydalı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Köpekler de tıpkı diğer hayvanlar ve canlılar gibi üşüyebilen varlıklardır. Bu nedenle kürklerinin olmasına aldanmayın. Eğer bahçede ya da açık bir alanda besliyorsanız kesinlikle soğuk havalarda kendilerini koruyabilmeleri için bir kulübe mutlaka yapın.

Köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenler

Sosyallik açısından en sosyal hayvanlar köpeklerdir. Bu nedenle onlara göstereceğiniz ilgide dikkatli davranmanız gerekiyor. Köpeğinizi en az günde 2 defa yürüyüş yapması için dışarı çıkartmayı ihmal etmeyin. Bu, hem size daha ısınmasını sağlayacak hem de kendi sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Eğitilebilir hayvanlar arasında yer alan köpekleri eğitirken, komutları elle veya belli jestlerle vermeye çalışın. Bu, köpeklerinizin eğitimde daha kısa sürede öğrenmesini istediğiniz şeylere alışmasını sağlayacaktır.

Köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenler

Köpeğinizi sık dışarı çıkartıyorsanız, kesinlikle tasmasını boynundan çıkartmayın. Tasmanın üzerine iletişim bilgilerinizi yazmayı ihmal etmeyin. Olası bir kaybolma durumunda bulanların size daha rahat ulaşmaları için bu gerekli bir iştir.

İlgini Çekebilir:  Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Köpekler, insanlarla aynı algılara sahip değillerdir. İnsanlara gülümsediğinizde diş göstermeniz, insanların tebessüm ettiğinizi anlamalarını sağlasa da köpekler için böyle değildir. Aksine, köpekler insan dişi gördüklerinde agresif olduklarını sezerler ve bu durum ya saldırganlaşmalarına veya farklı şekilde tepki vermelerine neden olabilmektedir.

Köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenler

Köpekler; 2-3 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiptir. Bu nedenle onlara öğretmek istediğiniz şeylerin eğitimini verirken çocuk muamelesi yapmanız gerekiyor.

Köpek maması, minik dostunuzun büyümesi, sağlıklı yaşaması için en önemli detaydır. Bu sebeple; mama tercih ederken kaliteli olmasına, taze olmasına ve bilinen bir marka olmasına dikkat edin. İlk defa köpek sahibi oluyorsanız, kesinlikle bir veterinerden veya daha önce köpek besleyen birinden yardım alarak mama tercihi yapmanızı öneriyoruz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu