Köpek

Kuru mama zararlı mı?

Etobur hayvancıklar köpekler… Ancak son zamanlarda mamaların içerisinde tahıl ürünlerine fazlasıyla yer veriliyor. Ne dersiniz dikkat etmek gerekmez mi?

Minik dostlarımız bizim her şeyimizdir. Arkadaşlarımız, sırdaşlarımız ve en samimi çiftlerimizdir onlar. Onlar için her şeyin en iyisini sunmamız gerekiyor. Özellikle de sağlıklarını yakından ilgilendiren mamalar konusunda çok hassas davranmamız gerekiyor. Satın alınan mamaların kalitelerini gözden geçirmek, köpeğimize mama verirken dikkat edilmesi gereken hususlara riayet etmek vs. her biri köpeğin uzun ömürlü olması ve daha sempatik tavırlar sergilemesi açısından fevkalade önemli konulardır.

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçerken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar hakkında daha önceki yazılarımızda da bilgi vermiştik. Ancak hatırlamak açısından; mamanın taze olması, herhangi bir kimyasal madde içermemesi ve az miktarda tahıl ürünlerinden faydalanarak üretilmiş olmaları hatta mümkünse tahılın hiçbir şekilde bulunmaması daha elverişli olacaktır.

Bir de köpeğin yaşına, kilosuna, cinsine hatta cinsiyetine göre bile mama tercihinde bulunulması gerekiyor. Son zamanlarda kuru mama olarak piyasaya sunulan mamalara ise ayrı bir önem vermek gerekiyor.

Mama Seçimi Evcil Hayvanınızın Sağlığını Etkiler

Bazen yanlış köpek maması seçimi köpeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bunların en başında alerjik durumlar, sindirim sistemi sorunları, akciğer ve karaciğer sorunları gelir. Bunlardan başka sorunların yaşanması da yine görülebilen şeylerdir. Özellikle de ilk defa köpek sahibi olacakların mama konusunda bir hayli dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir veteriner uzmana, bir bilene veya daha önce köpek beslemiş bir arkadaşınızdan fikir alarak hangi mamaları seçmeniz gerektiği konusunda danışabilirsiniz. Bunun yanında internet sitelerinden veya sosyal medya ağlarından evcil hayvan sayfalarını takip ederek de bilgi edinebilirsiniz. Tecrübeli bir bakıcı olmak için bu tip konuları göz ardı etmemenizi öneririm.

İlgini Çekebilir:  Köpeğiniz için her şey

Kuru Mama Zararlı Mıdır?

evcil hayvan ev yemeği

Tüm bu saydıklarımdan sonra sıra kuru mama zararlı mı? Sorusuna verilecek yanıta geldi. Köpeğin beslenmesindeki tek aracınız köpek mamasıdır. Dolayısıyla bu konuda hassas davranmanız gerekiyor. Piyasada yer alan kuru mamalardan bazıları köpeklerin sağlığına zarar verebilecek içeriklere sahiptir.

Hayvansal kaynaklı protein içeren kuru mama yerine daha farklı malzemeler kullanılarak mamalar hazırlanabiliyor. Bu konuda köpek sahipleri dikkatli olmazlarsa köpeğin sağlığı riske girebilir. Ancak proteinini hayvansal kaynaklı malzemelerden elde edilen kuru mama, köpek sağlığı açısından herhangi bir risk barındırmamaktadır. Yine de köpeğinizin durumuna göre bir veteriner uzmandan yardım almanızı öneririm.

Sonuç olarak evcil hayvanların beslenmesi için kuru mama büyük önem taşımaktadır. Ancak burada kullanılacak olan mamanın içeriği büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında içeriği bilinmeyen mamalardan uzak durmak gerekir. Doğru mama seçimi hakkında bilgi almak için Doğru mama nasıl seçilir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca en uygun kuru mamalar için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu