Köpek

Minik dostlarımız bizimle güvende!

Köpeğinizi ilk aldığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Henüz aldığınız yerden yeni yerine geldiğinde meraklı bakışlarla etrafı seyretmesi, size alışma süreci ve yavru iken biberonla besleyişinizi?

Köpekler, en sadık dostlar olarak tanımlanırlar. İlk zamanlarda sadakatlerini tam anlamıyla gösteremeseler de sahiplerine alıştıktan sonra en az bir insan kadar sadık kalabiliyor hatta sadakatleriyle bazen insanların yapmadıklarını bile yapabiliyorlar. Sadece süs köpekleri değil, çoban köpekleri, av köpekleri ve diğer tüm köpek türleri böyledir. Bazen çok yırtıcı bir hayvan gibi görünen köpekler bile sahiplerini sahiplenmeyi kendilerine görev bilirler.

Köpek tasması

Minik dostlarımız; kimi zaman bir koruyucu, kimi zaman bir arkadaş, kimi zaman da avlarımızın yakalanmasında yardımcı olan köpeklerdir. İlk zamanları atlattıktan sonra artık onlar da kendilerini sahiplerinin yanında güvende hissederler. Önlerinde koşmak, ayaklarının arasında dolanmak veya beraber bir yürüyüşe çıkmak… Tüm bunlar köpeklerin sevdikleri aktivitelerdir. Ancak bunları yaparken köpek tasması takmamız şarttır. Elbette evcil köpekler zararsız hayvanlardır. Fakat bazı insanlarda köpek fobisi olabiliyor veya köpeğiniz yolda gördüğü biriyle şakalaşmak ister ancak karşısındakinde köpek korkusu varsa ters tepki verebilir bu da köpeğinizin içgüdülerinin harekete geçmesine neden olur ve karşısındakine zarar verebilir. Bu nedenle minik dostlarınızı dışarıda gezdirirken mutlaka tasma takmanız gerekiyor.

Köpek tasması

Köpek tasması nasıl olmalıdır?

Köpek tasması, köpeklerin kendilerini daha emniyette hissetmelerini sağlamaları ve sahiplerinin de kontrolleri altında olmaları için kullanılması gereken bir aksesuardır. Aslında ilk bakışta onların özgürlüğünü kısıtlıyor gibi bir imaj sergilese de durum böyle değildir. Daha çok özgür hareket etmeleri için gereklidir. Tabi ki sadece gezdirirken değil, evimizi koruması için satın aldığımız köpeğimizin de tasmasının olması gerekiyor. Köpek tasması konusunda herhangi bir sorun kalmadı diye düşünüyorum. Peki, tasma seçerken nelere dikkat edilmelidir? Şimdi de bu konuya bakalım.

İlgini Çekebilir:  Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Köpek tasması

Köpek tasması seçerken ilk önce dikkat etmeniz gereken detay, hangi malzemelerden yapıldığıdır. Bazı tasmalar, köpeklerin boyunlarını acıttığı için zarar verirler veya sıkabilirler. Bu tip durumlar köpeğin hırçınlaşmasına neden olmakla birlikte köpeğin nefes almasını da zorlaştırır. Bu yüzden sağlıklı malzemelerden üretilmiş bir tasma seçmeniz daha uygun olacaktır. Fiyatları çok da yüksek olmayan tasmalarda en iyisini seçmeniz ise köpeğinize verdiğiniz değeri gösterir.

Köpek tasması

Köpekler yeni tasmalarına nasıl alıştırılır?

Genel olarak pamuk veya diğer tekstil ürünleri kullanılarak üretilen köpek tasmaları, zaman içinde yıpranmaya başlarlar ve değiştirilmediklerinde, dostlarınız bunları kopartacaktır. Bu nedenle arada bir kontrol etmeniz gerekiyor. Köpeğinizin tasmasında yıpranmalar veya kopulmaya meyilli durumlar söz konusu ise yeni bir tasma almanız şarttır. Ancak bu tasmanın eski tasmaya benzemesine dikkat edin. Eğer böyle bir imkan yoksa, biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Köpeğinizin yeni tasmasına alışması biraz zaman alabilir, ancak hiç alışamayacak gibi bir hisse kapılmanıza gerek yok. Uzunluğu, kullanılan malzeme vs. tüm bunlar köpeğin yeni tasmasına alışmasını biraz uzatacaktır.

 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu