Kedi

Sağlıklı Kedi Bakımı İçin Öneriler Ve Yapılması Gerekenler

Her kedi sahibi kedisinin mutlu ve sağlıklı olmasını ister. Bu yüzden, kedilerin bakımına önem verilmesi gerekir. Ne yazık ki kedilerin mamasını ve suyunu vermek yeterli değildir. Kedinizin gelişimini sağlaması için ek bakımlarını ve sağlık kontrollerini de yaptırmanız gerekir.

Kedilerin en temel bakımları arasında tüy bakımı yer almaktadır. Bunun yanında ağız temizliği, göz bakımı, kulak bakımı gibi konular yer almaktadır. Bu makalemizde kedilerin sağlıklı yaşaması için gerekli olan bakımlardan bahsedeceğiz.

Kedilerde Sağlıklı Yaşam

Kediler doğdukları andan itibaren ilk ay tamamıyla annelerine bağlıdır. Daha sonrasında anneden kısmen ayrılmaya ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir. Yavru kedi sahiplenmek isteyenlerin de en az 2 ay boyunca annesiyle yaşamış olması gerektiğini unutmaması gerekir. Eğer kedinin annesi yoksa veya terk etmişse kedinin bakımı üstlenebilir.

Kedilerin yavruluk süreçlerinden itibaren uzun bir süre boyunca bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer bu bakımları ihmal edilirse veya üstelenmezse kedinin ömrü kısalabilir.

Aslında kedi bakımı konusunda çok zor şeyler bulunmaz. Çoğu bakım haftada bir, ayda bir gibi uzun periyotlardan oluştuğundan dolayı kedi sahiplerini zorlamayacaktır. Her kedi sahibinin bu sorumluluk bilincinde olması gerekir.

Kedilerde Göz Temizliği

Kedilerin ihmal edilen bakımları arasında göz bakımı yer alır. Kedilerde sık görülen hastalıklar arasında en bilinenlerden bir tanesi göz hastalıklarıdır. Bu hastalıkların ilerleyen evrelerinde görme kaybı bile yaşanabilir. Bu yüzden düzenli olarak kedilerin göz temizliğini yapmak önemlidir.

Kedilerin göz temizleme işlemine gözün çevresinden başlamanız gerekir. İlk olarak temiz bir bezi ılık suyla hafifçe ıslatın. Daha sonra bu bez ile kedinizin göz çevresinde yer alan çapak, kir, toz gibi pislikleri nazik bir şekilde alın. Bu işlemi yaparken gözün iç tarafından dış tarafına göre hareketler gerçekleştirin.

İlgini Çekebilir:  Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Gözün çevresindeki pislikler arındırıldıktan sonra gözün içerisine temizleyici solüsyonlar dökülmelidir. Kullanılan bu solüsyonlar enfeksiyonların oluşumunu engelleyecektir. Aynı zamanda gözün berrak ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu işlemi günlük olarak tekrarlamak faydalı olacaktır.

Kediler için özel üretilmiş göz temizleme solüsyonu satın almak için tıklayın!

Kedilerde Kulak Temizliği

Kulak temizliğini banyodan önce veya banyodan sonra yapmak gerekir. Kedilerin kulak yapıları hassas olduğundan dolayı kulak temizliği yapılırken nazik ve sakin davranılmalıdır. Aksi halde, işitme sorunları ortaya çıkabilir. Kedilerde dış kulak temizliği kısmen kolay sayılabilirken, iç kulak temizliğine dikkat edilmelidir.

İlk olarak kedinizin temizlik için uygun konumda olması gerekir. Bunun için yana savrulmasını engelleyecek bir pozisyon seçilmelidir. Daha sonra bir kulak çubuğunun ucuna biraz daha pamuk ekleyip yumuşatın ve dikkatli bir şekilde iç kulağının içerisini temizleyin. Aynı şekilde dış kulak bölgesini de temizleyin.

Kedilerde kulak temizliğini biraz daha kolaylaştırmak ve daha iyi sonuç olmak için kulak temizleyici solüsyonlar kullanılabilir. Solüsyonlar kulağın içerisine damlatılmalıdır. Bu sayede olayı bir mikrop kapma, enfeksiyon, iltihap durumlarının önüne geçilir.

Kediler için özel üretilmiş kulak temizleme solüsyonu satın almak için tıklayın!

Kedilerde Ağız ve Diş Temizliği

Kedi bakımı arasında en önemli konulardan bir tanesi de ağız bakımıdır. Özellikle kedilerde ağzı kokusu konusunda pek çok şikayet gelir. Bu durum en temel sebebi ise kedilerin diş bakımının yapılmamasıdır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin de dişlerinin fırçalanması gerekir. Böylece hem ağız kokusu sorunu çözülmüş olacak hem de kediler yaşlandıklarında dişlerini çok daha iyi kullanabilecektir. Yaşlı kedilerin en büyük sorunlarından bir tanesinin diş ağrıları olduğunu düşünürsek bu durum oldukça önemlidir.

Kedilerde ağız ve diş bakımı için kedilere özel üretilmiş olan diş fırçası ve diş macunu kullanılmalıdır. insanlar için üretilmiş diş macunları kedilerin bünyesine zarar vermektedir. Satın aldığınız bu diş fırçasını kullanarak kedinizin dişlerini nazik bir şekilde fırçalamanız gerekir.

İlgini Çekebilir:  Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler için uygun diş macunu ve diş fırçası satın almak için tıklayın!

Kediler İçin Dış Parazit Önlemi 

Kedilerde dış parazit sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Genel olarak sağlıksız ortamlar sonucunda ortaya çıkan dış parazit durumunun önlemi daha önceden alınmalı ve korunması sağlanmalıdır.

Eğer kedinizde pire, bit, kene gibi dış parazitlerden şüpheleniyorsanız önleminizi almanız gerekir. Bunun için özel olarak üretilmiş pire damlaları bulunmaktadır. Bu damlalar kedinin ense bölgesine damlatılarak kedilerin pirelerden kurtulması sağlanır.

Kediler için en çok kullanılan aksesuarlardan bir tanesi de tasmalardır. Bazı tasmalar, pireleri uzaklaştırıcı özelliğe sahip olduğu için muhtemel dış parazit sorununa çözüm olmaktadır. Bu yüzden kediniz için tasma seçerken pireler için üretilmiş olanlara yönelebilirsiniz.
dav
Kediler için özel üretilmiş parazit önleyici satın almak için tıklayın!

Kedi Çimi

Kedi çimi, kedilerin sevdiği bir tada sahiptir. Bu yüzden kedi çimi yemek isterler. Aynı zamanda bu çim içerisinde bulunan vitaminlerin kedinin beslenmesine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Bunun yanı sıra kedilerin sindirim ve dolaşım sistemi için faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle kedilerde tüy yumağı sorunu  için tüketilir ve kusmalarına yardımcı olur. Bunun yanında tadı da hoşlarına gitmektedir.

Kedi çimleri hazır satıldığı gibi tohum şeklinde de satılır ve üretimi oldukça kolaydır. Eğer tohum olarak aldıysanız geniş bir kap içerisine toprak doldurun ve tohumları içerisine gömün. Daha sonra toprağı ıslatın ve sürekli nemli olmasını sağlayın. Güneş gören bir yerde büyümeye bırakın, kedi çimleri 10 cm civarına geldiğinde kedinizin görebileceği bir yere bırakabilirsiniz.

Kediler çimi satın almak için tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu