GenelKediSağlık

Tüy Dökülme Sorunu Yaşayan Kediler İçin EN İYİ 5 Mama

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi tüy dökülmesidir. Özellikle mevsimsel dönemler içerisinde aşırı tüy dökülmesi görülebilir. Aslında kedilerin tüylerinin sağlıklı olması genel olarak kedinin sağlıklı olmasına işaret etmektedir. Çünkü en sık rastlanılan tüy dökülme sorunlarının arasında iç hastalıkları yer almaktadır. Bunun yanı sıra dış parazit, bakımsızlık gibi sorunlardan kaynaklı olarak tüy dökülmesi görülebilir.

Kedilerin tüy dökülmesinin çözümünü bulmak için ilk olarak kaynağını öğrenmek gerekir. Daha sonra alınan önlemler sayesinde, kedinin tüy sağlığı eski haline geri dönecektir. Sağlıklı bir kedinin tüyleri parlak, sık ve güçlü görünür. Her kedide olduğu gibi tüy dökülmesi normaldir, ancak mevsimsel tüy dökme dönemi olmasa bile aşırı tüy dökülmesi görülüyorsa bu sorunun en kısa süre içerisinde çözülmesi gerekmektedir.

Kedilerde Tüy Dökülme Sorunu

Kedilerde tüy dökülmesinin bir çok sebebi olabilir. Mevsimsel dönemler haricinde yoğun bir tüy dökülmesi görülüyorsa hızlı bir şekilde önlem alınması gerekir. Tüy dökülmesi stres, iç hastalıkları veya dış parazitlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra kedilerin beslenmelerinden kaynaklı olarak tüylerde matlaşma ve dökülme görülebilir.

Kedilerin beslenmesiyle, tüylerinin sağlığı doğru orantılıdır. Tüylerin sağlıklı olması için mamaların içeriğin çok önemlidir. Genellikle balık ürünlerinden üretilmiş olan mamalar tüy sağlığını düzenlemek etkilidir.

Tüy Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin tüy dökülme sorununu çözmek için sorunun kaynağı bulunmalıdır. Özellikle kedinin kürkünde yer alan pire, kene, parazit gibi canlılar varsa uzaklaştırılmalıdır. Bunun için Kediler Pirelenince Ne Yapılması Gerekir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedinizin tüy sağlığını yeniden kazanması için şunları uygulayabilirsiniz:

  • Tüy Bakımı: Kedi bakımı arasında en önemli konulardan bir tanesi tüylerin bakımıdır. Kedinizin tüylerini haftada 2-3 kere fırçalayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer uzun tüylü bir kediniz varsa her gün tüylerini fırçalamanızı tavsiye ederiz. Kedilerin Tüy Bakımı İçin Üretilen EN İYİ 5 Tarak ve Fırça Modeli isimli rehberimizden yardım alabilirsiniz.
  • Dış Parazitlerden Arındırılması: Kedinin tüyleri için herhangi bir şey yapmadan önce eğer kürkünde parazit bulunuyorsa kısa süre içerisinde arındırılmalıdır. Bunun için kedi ense damlası kullanabilirsiniz.
  • Alerji – Bakteri: Eğer kedinizin derisi kuruysa alerjiden veya bakteriden kaynaklı olabilir. Bunun için ilaçlı şampuan kullanarak kedinizi yıkayabilirsiniz.
  • Stres: Kedinin günlük yaşantısındaki değişiklikler veya sorunlar stres oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden tüy dökülme sorunu ortaya çıkabilir. Kedinin stres sorununa çözüm bulmak için Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Beslenme: Kesinlikle en önemli noktalardan bir tanesi kedilerde beslenmedir. Kedinin tüy bakımı yapıldıktan sonra tüy sağlığı için özel mama seçimi yapılmalıdır. Bu mamaların içerisinde yer alan besin değerleri sayesinde kedilerin tüyleri daha parlak olacak ve güçlenecektir.
İlgini Çekebilir:  Yavru bir kediyi eğitmek mümkün mü?

Kedilerde Tüy Sağlığı İçin Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Tüy sorununa çözüm bulmak için seçilen mamaların bir takım özellikler taşıması gerekmektedir. Özellikle protein bakımından zengin olması ve Omega-3, Omega-6 yağ asitlerini barındırması gerekir. Ayrıca kaliteli bir mama tercih edilmesi gerekir. İçerisinde yer alan proteinin büyük bir kısmı hayvansal gıdalardan elde edilmelidir.

  • Protein: Kedinizin sağlıklı bir tüy yapısına sahip olması için en azından %26 protein oranına sahip olan bir mamaya ihtiyacı vardır. Bu oran yetişkin kediler için geçerlidir ve minimum sağlanması gereken miktardır. Yavru kediler için seçilen mamaların protein oranı çok daha yüksek olmalıdır.
  • Yağ Asitleri: Kedilerin deri ve tüy sağlığı için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla mamanın içerisinde bu yağ asitlerinin dengeli oranda bulunması gerekir. Mamanın içerisinde yer alan Omega-3 değeri en az %0.7 olmalıdır.
  • Sindirilebilirlik: Her kedi için en önemli unsurlardan bir tanesi mamanın sindirilebilir olmasıdır. Bu yüzden yüksek karbonhidratlı mama tercihi yapılmamalıdır. Özellikle tahıl oranı yüksek mamalar kediler için sorun yaratabilir.
  • Vitamin ve Mineraller: Kedilerin genel olarak sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için mamaların içerisinde kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri barındırması gerekir.
  • Su Tüketimi: Kedilerin genel sağlığı için su tüketimi çok önemlidir. Bu yüzden kedinizin yeteri kadar sıvı tüketmesi gerekir. Eğer gerektiğinden az su tüketen bir kediniz varsa beslenme programının içerisine yaş mamalar ilave edebilirsiniz. Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? isimli rehberimizi de inceleyebilirsiniz.

Tüy Dökülmesi Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması 

Hill’s Sensitive Skin Hassas Ciltler için Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 

Hill’s markası en iyi mama üreticilerden bir tanesidir. Pek çok farklı amaçla üretilmiş mama sunmalarıyla beraber, yetişkin kediler için hazırlanmış olan bu mama kedilerin tüy ve deri sağlığını destekleyici niteliktedir. Protein bakımından güçlü olmasının yanı sıra, oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Ayrıca hareketli, ancak kısırlaştırılmış kediler için de kullanımı uygundur.

Mamanın içeriğinde %32.1 protein, %20.8 yağ yer almaktadır. Aynı zamanda Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin bir mamadır. Kedilerin ömür boyu sağlıklı yaşamaları için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Ayrıca kedilerde oluşan diş çürümesine karşı da etkilidir.

Hill’s kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Ocean Balık ve Portakallı Yetişkin Kedi Maması 

N&D ülkemizdeki markalar arasında en iyilerden bir tanesidir. Deniz ürünlerinden üretilmiş olan bu mamanın içerisinde tahıl yer almamaktadır. Bu özelliği sayesinde sindirilmesi kolay olan mamalar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin tam ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir.

İlgini Çekebilir:  Tüy Yumağı Sorunu Yaşayan Kediler İçin 10 Tavsiye

Mamanın içeriğinde %44 protein, %20 yağ ve %8 nem oranı bulunmaktadır. Protein bakımından oldukça güçlü olan bu köpek maması aynı zamanda yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Yağ asidi olarak %1.40 Omega-3, %3.10 Omega-6 içermektedir. Bu sayede kedilerin tüy ve deri sağlığını destekleme konusunda oldukça başarılıdır.

N&D kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Pro Plan Somonlu Yetişkin Kedi Maması

En çok tercih edilen markalar arasında yer alan Pro Plan tarafından üretilmiş olan bu kedi maması yetişkin kediler için oldukça uygundur. Deniz ürünlerinden faydalanılarak hazırlandığı için tüy ve deri sağlığını destekleyici yapıya sahiptir. Aynı zamanda seçici damak tadına sahip olan kediler için de uygundur.

Mamanın içeriğinde %40 oranında protein, %16-20 oranında yağ ve %12 oranında nem yer almaktadır. Az miktarda su tüketen kediler için oldukça uygun bir mamadır. Ana besin maddesi somon olduğu için Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin bir kedi maması olduğu için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Pro Plan kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Hair & Skin Deri ve Tüy Sağlığı İçin Kedi Maması 

Ülkemizde en bilindik mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin’in en kaliteli mamalarından bir tanesi olan bu mama kedilerin tüy ve deri sağlığı için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, kediler için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır. Kümes hayvanlarından üretilmiş olan bu mama kediler için eşsiz bir lezzete sahiptir.

Mamanın içeriğinde %33 protein, %22 yağ içermektedir. Bunun yanı sıra %1.15 Omega-3 ve %5.29 Omega-6 içermektedir. Bu mamanın en önemli özelliklerinden bir tanesi de kedilerde oluşan tüy yumağı sorununa karşı etkili olmasıdır. Özellikle sindirilmesi kolay bir mama olarak tercih edilebilir.

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması 

En iyi mama üreticilerinden bir tanesi olan Orijen tarafından özel formüle edilmiş bu mama organik malzemelerden üretilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere içerisinde 6 farklı balık çeşidi yer almaktadır. Bu sayede protein bakımından zengin bir mama olarak tercih edilebilir. Bu mama hem yavru hem de yetişkin kediler için tercih edilebilir.

Mamanın içeriğinde %42 protein, %20 yağ ve %10 nem yer almaktadır. Bunun yanı sıra listemizde yer alan mamalar arasında en fazla Omega-3 oranına sahip olan mamadır. Omega-3 ve Omega-6 oranı %2.1 olarak belirlenmiş olan bu mama kedilerde görülen tüy ve deri sorunlarına karşı tercih edilebilecek en iyi mamalar arasında yerini almaktadır.

Orijen kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu