Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yaşlı Köpekler İçin Köpek Maması Tercihi

Ana Sayfa » Genel » Yaşlı Köpekler İçin Köpek Maması Tercihi
Yaşlı Köpekler İçin Köpek Maması Tercihi

Her canlı bir yaştan sonra “yaşlılık” evresine girmeye başlar. İnsanlarda olduğu gibi bitkilerde ve hayvanlarda da durum böyledir. Yaşlı köpekler için mama tercihi yapmak, bu nedenle önemlidir.

Köpeklerin ortalama ömrü, 10-15 yıllara kadar uzayabilmektedir. Ancak 7 yaşını geçen köpekler, “yaşlı köpek” sınıfına girerler. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlılık evresi daha dikkat gerektiren bir evredir. Nitekim yaşlı köpeklerin metabolizmaları ağırlaşmaya başlar, hastalıklara karşı daha dayanıksız olurlar ve beslenmelerine de daha bir dikkat edilmesi gerekir.

Yaşlı köpek maması

Yaşlı köpekler, genç köpeklere göre daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar ve sokak köpeklerine göre evde beslenen köpeklerin daha erken sürede çöktükleri görülmektedir. Minik dostunuzun yaşlılık evresinde nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız bu nedenle önemlidir. Aslında sosyal medya sitelerinden, evcil hayvan bloglarından veya bir veterinerden yardım alarak yaşlanan minik dostunuz için yaşlı köpek maması seçimi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hatta bu şekilde yapmanız, sizin açınızdan da köpeğiniz açısından da daha faydalı olacaktır.

Yaşlı köpek maması

Yetişkin köpeklere özel üretilen mamalar

Köpeklerin türlerine, cinslerine ve yaşlarına göre köpek mamaları üretilmektedir. Başında da dediğimiz gibi yaşlı köpekler daha fazla proteine ve vitamine ihtiyaç duydukları için yaşlı köpeklere özel mama üretilirken bu noktaya dikkat edilir. Daha çok piyasada Bosch Senior köpek maması, yaşlı köpeklere yönelik tercih edilen isimlerden biridir. İçeriği bakımından zengin olması, protein oranının yüksek olması ve kalori bakımından daha fazla kalorili mamalar olduğu için en çok bu mamalar tercih edilmektedir.

Yaşlı köpek maması

Köpekler, yaşlandıkça hareket kabiliyetleri de düşmeye başlar. Bu nedenle tükettikleri mamalara dikkat edilmesi gerekiyor. Yani genç bir köpeğe verilen yağlı mamalar, yaşlı köpeklere verilmez. Çünkü fazla yağlı olan mamalar, köpeklerin aşırı kilo almasına neden olur ve bu da hastalıklarla pençeleşmesine neden olur. Bu yüzden köpek maması alırken bu noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Yaşlı köpek maması

Yaşlı köpekler için üretilen mamaların yağ oranı azaltılır ve eklem ve kemik gelişimini veya erimesini desteklemek amacıyla içeriğinde yeşil dudaklı midye kullanılır. Bu mama türleri, yaşlı dostlarınız için daha sağlıklıdır ve daha uzun ömürlü olmaları için de birer etkendir.

Açık köpek mamalarına dikkat edin!

Son zamanlarda bazı petshop mağazalarında açık olarak satılan köpek mamaları kendini göstermektedir. Aslında hepsi için “kötü” demek yanlış olsa da genel olarak kaliteli bazı markaların etiketi ile satıldığına aldanmamak gerekiyor. Minik dostlarınızın sağlıklı kalmaları için kesinlikle ambalaj içinde ve tanınan bir markanın üretimini tercih etmek daha uygun olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yaşlı Köpekler İçin Köpek Maması Tercihi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır