KediSağlık

Zayıf Kedilerin Kilo Almasına Yardımcı Olan 5 Kedi Maması Tavsiyesi

Kediler genel olarak yemek yemeyi seven canlılar oldukları için onları genellikle kilolu olarak düşünürüz, anca bazı kedilerde bu durum tam tersi olabilir. Bu durumda olan bir kedinin kilo alması için yardımcı olunmalıdır. Bunun için kedinin zayıf olma sebebi araştırılmalıdır. Pek çok farklı sebepten dolayı kedilerde zayıflık görülebilir. Bunların arasında hastalıklar olabileceği gibi iştahsızlık veya mamasını beğenmeme gibi durumlarda söz konusudur.

Kedinin zayıf olmasının sebebi hastalık kaynaklı değilse, muhtemelen kedinin mamasının yetersiz olmasından veya kedinin gerektiği kadar mama tüketmemesinden kaynaklıdır. Kedilerin kilo lamasını isteyen kişilerin mama seçimi yaparken daha yüksek kalorili ve yağlı mamaları tercih etmesi gerekir.

Kedilerin Zayıf Olma Sebepleri

Kedilerde görülen zayıflığın pek çok farklı sebebi olabilir. Bunlar arasında en büyük sorunlar hastalık kaynaklı olanlardır. Aynı zamanda psikolojik ve fiziksel sorunlardan da kaynaklanabilir.

  • Yaşlılık: Kediler yaşlandıklarında metabolizmaları daha yavaş çalışmaya başlar. Bu yüzden daha az mama tüketmeye başlarlar.
  • Diyabet (Şeker Hastalığı): Son dönemlerde kedilerde diyabet görülme oranı giderek artmaktadır. Bu hastalıktan kaynaklı olarak kedilerde kilo kaybı görülebilir. Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi isimli yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Böbrek Hastalığı: Böbrek sorunu yaşayan kedilerde en çok görülen belirtiler susuzluk ve sık idrara çıkma olarak bilinmektedir. Buna bağlı olarak kilo kaybı görülebilir.
  • Stres: Kedilerde stres, doğrudan iştahsızlığa yol açabilir. Dolayısıyla stresle beraber kilo verme ihtimali yüksektir.
  • Mama Seçimi: Kediler sevmedikleri besinleri yemekten çekinirler. Aynı zamanda mamanın içerisinde alerjisi olan bir madde bulunuyorsa mamayı tüketmez.
  • Diş Ağrısı: Özellikle yavru ve yaşlı kedilerde görülen bir durumdur ve kuru mama yerken acı çekebilirler. Bu yüzden de mama tüketimi azalacaktır.
  • İç Parazit: Kedilerde en sık görülen durumlardan bir tanesidir. Bağırsaklarda yer alan parazitlerin atıklardan beslenmesinden dolayı kedilerde zayıflama görülür.

Yukarıdaki sorunlar hakkında kesin bilgi sahibi olmak için veterinere danışılması gerekir. Eğer hastalık kaynaklı bir zayıflama söz konusu değilse yüksek kalorili ve lezzetli bir mama tercihi yapılmalıdır.

Kedi Maması Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinizin kilo alması için bir mama seçerken temel olarak yüksek kalorili bir mama seçmeniz gerekir. Piyasada kilo kontrolü için satılan mamalar kedilerin zayıflaması için üretilmiştir. Bu yüzden bu mamalar düşük kalori içerir ve tercih edilmemelidir. Kedilerin kilo alması için özel üretilmiş mama bulma ihtimaliniz düşük olabilir, ancak kediniz için uygun yüksek kalorili bir mama bulabilirsiniz.

  • Yüksek Protein: Genelde kedilerin kilo alması için üretilen özel mamalar bulunmamaktadır. Yani üzerinde yüksek kalorili kedi maması yazan ürünler yok denecek kadar azdır. Bu yüzden mamaların protein oranına bakabilirsiniz. Kedinizin protein ihtiyacı olmasa bile yüksek proteine sahip mamalar daha fazla yağ ve kalori içermektedir. Eğer kedinzin böbrek sorunları varsa yüksek proteinli mama tercih etmeden önce veterinerinize danışın.
  • Yağ Oranı: Yüksek yağ oranına sahip mama tüketen kedilerde sağlık sorunları görülebilir, ancak kediniz ideal kiloya gelene kadar yağ oranı yüksek mamalar tercih edilebilir. Aynı zamanda ödül maması, atıştırmalık gibi ek gıdalar da kullanılabilir.
  • Karbonhidrat: Kedilerin bünyesi, insanların bünyesinden farklıdır. Bu yüzden kedilerin karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi kedinin kilo alacağı anlamına gelmez. Çünkü kediler karbonhidratı iyi işleyemez. Kedilerin kilo alması için protein ve yağ oranının dengeli olması gerekir.
İlgini Çekebilir:  Köpeklerde kanser nasıl fark edilir?

Kedilerin Kilo Almasını Sağlayan En İyi 5 Mama

Sizler için seçtiğimiz bu mamaları deneyerek kedinizin kilo almasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin mamasını değiştirme sürecini 7 güne yaymanız gerektiğini unutmayın. Kedinin mevcut mamasını bir anda değiştirmeniz kedinin sindirim problemleri yaşamasına yol açabilir. Böyle bir durumda kediniz yeni mamasını tüketmek istemeyecektir.

Hills Optimal Care Tavuk Etli Yetişkin Kedi Maması 

En iyi kedi maması üreticilerinden bir tanesi olan Hills markasının yetişkin kediler için üretmiş olduğu bu mama kilo sorunu yaşayan kediler için uygun olabilir. Eğer kediniz ideal kilosunun biraz aşağısındaysa iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle tam beslenme sağlayacak ve kedinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Tavuk bazlı olan bu mama kediler için iyi bir ziyafet olarak görülür, ayrıca lezzetli olması sayesinde kediniz bu mamayı tüketmek için can atacaktır.

Mamanın içeriğin %32 oranında protein, %21 oranında yağ ve %36 oranında karbonhidrat barındırmaktadır. Aynı zamanda kedilerin ihtiyacı olan fosfor, potasyum, magnezyum gibi mineralleri karşılar. Ayrıca içerisinde yer alan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde kedinin beyin gelişimini ve tüy sağlığını destekleyen bir yapıya sahiptir.

Hills kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Profine Düşük Tahıllı Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Profine markasının üretmiş olduğu bu mama diğer mamalara oranla bir miktar daha ekonomik yapıya sahiptir. İçerisinde yer alan tavuk, mısır, ve pirinç bileşimi sayesinde kediler için lezzetli bir tariftir. Aynı zamanda düşük oranda deniz ürünleriyle desteklenmiştir. Kilo alma ihtiyacı olan kediler için uygun bir mama türüdür. Bunun yanı sıra, kedilerin beslenme ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Bu mamanın içeriğinde %34 oranında protein, %15 yağ ve %10 nem bulunmaktadır. Aynı zamanda  kalsiyum %1.3, fosfor %1.1, sodyum %0.2, magnezyum %0.09, Omega-3 %0.20, Omega-6 %1.8 içermektedir. Kediler için tam ve dengeli bir beslenme programı için tercih edilebilecek mamalardan bir tanesidir.

Profine kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Prime Tavuk ve Narlı Yetişkin Kedi Maması

Ülkemizde yer alan en iyi mama marklarından bir tanesi olan N&D yüksek protein içeriği sayesinde tam beslenme sağlamaktadır. Aynı zamanda kilo almasını istediğiniz kediniz için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Tavuk bazlı olan bu mama nar içeriği sayesinde daha lezzetli hal getirilmiştir. İçeriğinin %58’lik kısmı tavuktan oluşmaktadır. Tamamen doğal ürünlerden üretilmiş bu mama katkı ve koruyucu içermemektedir.

Özellikle protein bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bu sayede kilo alması gereken kediler için ilk tercih arasında yer almaktadır. İçeriğinde ham protein %44.00; ham yağ %20.00; ham lif %1.80 oranına sahiptir. Aynı zamanda kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Bunun yanı sıra, Omega-3 ve Omega-6 barındırmaktadır.

N&D kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Exigent Savour Seçici Yetişkin Kedi Maması

En çok satan mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin, kalitesini ortaya koymuş mama markalarından bir tanesidir. Yetişkin kediler için özel olarak üretilmiş bu mama tüm ırklar için kullanılabilir. Ayrıca seçici damak tadına sahip olan kediler için de tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, sindirilmesi kolay bir mamadır. Bu yüzden sindirim sorunu yaşayan kediler için de uygundur.

Bu mama markası lezzetli olmasının yanı sıra besleyici bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller kedinin gelişimi için önemlidir. Aynı zamanda %33 protein, %18 yağ ve %3.1 lif oranına sahiptir. Tam ve dengeli beslenme için paket üzerinde yer alan porsiyonlara uyabilirsiniz. Eğer kedinizin kilo almasını istiyorsanız paketin üzerinde yer alan oranların %10 fazlasını bir porsiyon olarak verebilirsiniz.

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması

Özellikle balık bazlı üretilmiş olan bu kedi maması en iyi markalar arasında yer alan Orijen tarafından formülize edilmiştir. Kedileri için her zaman deniz ürünleri çekici gelmiştir. Aynı zamanda bu mama tamamen doğal ve organik içeriklidir. İçerisinde bulunan protein miktarının %85’lik kısmı et ürünlerinden oluşmaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra kedilerin kilo alması için iyi bir seçenektir.

İlgini Çekebilir:  Kedilerin Beslenmesi İçin En İdeal Kedi Mama ve Su Kabı

Bu mama protein bakımından oldukça zengindir. İçeriğinin %42’lik kısmı ham protein, %20’lik oranı yağ içermektedir. Bu sayede kedilerin kilo almasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra doğal olması ve vitamin, mineral bakımından zengin olması kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemlidir. Bu mama kedinizin beslenmesini tam ve dengeli bir şekilde karşılayacaktır.

Orijen kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Kedimin Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar?

Kedinizin günlük kalori ihtiyacını bilmek için öncelikle kilosunu bilmeniz gerekir. Kedilerin her kilosu için 20-35 kalori alması gerekir. Örneğin 12 kiloluk bir kedi günlük 250-350 kalori almalıdır. Bu hesaba göre kedinizin kalori ihtiyacını hesaplayabilirsiniz.

Eğer kediniz olması gerekenden zayıf bir yapıya sahipse günlük alması gereken kaloriden daha fazlası verilebilir. Bunun için veterinere danışarak kediniz için uygun bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Kedimin Kilo Alması İçin Mamasının Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kalori değeri yüksek bir mama tercih etmeniz gerekmektedir. Özel olarak kalorisi yüksek bir mama bulamazsanız; kuru mamalar için içerisinde en az %30 protein, %15 yağ ve %4 lif oranına sahip olan bir mama seçmelisiniz. Yaş mamaları içinse %10 protein, %5 ham yağ, %1 lif ve %78 nem oranı içermelidir. Ortalama olarak bu değerlere sahip olan bir mamanın 100 gramı yaklaşık 100 kaloriye denk gelmektedir. Mamanın içeriğine göre bu oranlarda farklılık görülebilir.

Yaş Kedi Maması Vermeli Miyim?

Özellikle seçici damak tadına sahip olan kediler için yaş mama kullanımı tavsiye edilmektedir. Yaş mamalar kediler tarafından daha kolay sindirilir ve tüketilir. Ayrıca kediler yaş mamaları daha çok sevmektedir. Bunun için kuru mamanın yanı sıra zaman zaman yaş mama vermek iyi bir seçenektir. Ayrıca kedinin ihtiyacı olan su miktarı karşılamasına yardımcı olacaktır. Kediniz normal kilosuna ulaştığında bu mamaların dozajı azaltılabilir.

Aynı zamanda yaş kedi mamalarını kedinize vermeden önce bir miktar ısıtmanız kedinizin hoşuna gidecektir. Bunun için fırının içerisinde 1-2 dakika beklemesi yeterlidir. Mamayı ısıttıktan sonra ayrı bir kabın içerisinde servis edin. Mamanın sıcaklığını parmağınızla kontrol edebilirsiniz.

Kedim Yaşlandıkça Zayıflamaya Başladı Ne Yapabilirim?

Kediler yaşlandıkça sindirim sistemleri zayıflar, bunun yanı sıra yaşanan diş problemlerinden kaynaklı olarak mama tüketimi azalır. Bunun için kedinize daha yumuşak yapıya sahip olan mamalar vermeniz gerekir. Aynı zamanda bu mamaların yüksek protein ve yüksek kalori içermesine önem gösterin.

Kilo Alması Gereken Kediler İçin Yavru Kedi Maması Kullanılabilir Mi?

Yavru kedilerin gelişimi için mama seçimi oldukça önemlidir. Neredeyse tüm mama üreticileri yavru kediler için özel mama üretmektedir. Bu mamaların ortak noktası ise daha yüksek protein oranına sahip olmasıdır. Bu yüzden, kilo almasını istediğiniz kediler için yavru kedi maması seçilebilir. Ayrıca hamile kediler içinde yavru kedi maması kullanılabilir.

Kedi Mamasının Daha Lezzetli Olması İçin Ne Yapabilirim?

Kedilerin öğünlerini daha çekici hale getirmek için mamasının içerisine sevdiği besinleri karıştırabilirsiniz. Örneğin, normal öğünlerinin içerisine ödül maması katabilirsiniz. Ayrıca kedinizin ilgisini çekmek için mamasının içerisine bir miktar yoğurt karıştırıp üzerine peynir rendeleyebilirsiniz. Ancak bu mamanın bir öğünde hemen tüketilmesi gerekir. Bu şekilde beklemiş mamalar kesinlikle başka bir öğünde verilmemelidir.

Kedim Ne Kadar Sürede Kilo Almalıdır?

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi kedilerin hızlı kilo almasını sağlamaktır. Kedilerin bir anda fazla kilo alması sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca alınan bu kilolar kalıcı olmayacaktır. Bunun için kedinizin ideal kiloya gelmesi için kilosuna bağlı olarak 3-6 aylık bir süreç hedefleyebilirsiniz. En doğru program için veteriner hekime danışabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu