Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler

Ana Sayfa » Akvaryum » Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler
Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler

Evlerimizin, ofislerimizin ve gezintilerimizin büyük süsleri balıklar, verdikleri huzurla kendinden söz ettiren hayvanlardır. Bir de balıklar hakkında ilginç bilgiler var ki bunları öğrendiğinizde siz de şaşıracaksınız.

Balıklar hakkında ilginç bilgiler

Balıkların hızları hakkında az çok bilginiz vardır. mesela bir balığın saatte kaç km. hız yapabileceğiniz tahmin etmek zor olmasa gerek, kıvrak hareketleriyle herhalde saatte 30 km. hıza ulaşabilirler değil mi? Ama bir de Black marlin (Istiompax indica) balığını duyun isterim. Bu balık, “en hızlı balık” olarak nam salmış, saatte 130 km. hıza ulaşabiliyor.

Black marlin (Istiompax indica)

Akvaryum, deniz ve okyanus balıkları. Herhalde avcıların eline düşmeseler 10 sene yaşarlar değil mi? Peki, yüzyılı geride bırakabilen bir balık düşünebiliyor musunuz? Rougheye kaya balıkları, “dünyanın en uzun yaşayan balıkları” olarak kayda geçmişler ve 205 yıl yaşadıkları biliniyor.

Rougheye kaya balıkları

En küçük balık sizce hangisidir? Lepistes, Japon balığı, hamsi balığı vs. bunların boyları ortalama 5 cm. kadardır, daha küçüğü olmaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hint Okyanusu’nda yaşayan Trimmatom nanus balığı, dünyanın en küçük balığıdır ve boyu sadece 2 mm.’dir.

Trimmatom nanus balığı

Dev balina köpek balığı hakkında az da olsa belgesellerden bir şeyler öğrendiğinizi tahmin ediyorum. Bu balıklar, dünyanın en büyük balıkları olarak biliniyorlar. Peki, bu büyüklüklerinin gerçekliği hakkında bilginiz var mı? Hemen söyleyeyim balina köpekbalıkları 21.500 kg. ağırlığında ve boyu 16 metreden daha fazladır.

balina köpekbalıkları

Karayutan balığı hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Mavi suların vahşi hayvanları, gücü yettiği her canlıyı yiyebilir. Peki, bu balıkların kendi büyüklüklerinin iki katı kadar olan canlıları yutabildiğini biliyor muydunuz?

Balıklar uçar mı? Evet, uçan balıklar uçarlar. Aslında uçmalarına neden yan yüzgeçlerinin olmasıdır. Uçan balıklar, yan yüzgeçlerini kullanarak 3 metre kadar sıçrayabilmektedirler.

Uçan balıklar

Balıkların nüfusu kaçtır veya bildiğiniz herhangi bir balığın nüfusu hakkında bilgi sahibi misiniz? Sanırım kimse bu konuda net bir rakam söyleyemez ama ışıldakbalığı, nüfus bakımından dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip balık türüdür ve sayıları trilyonları aşmaktadır.

Balıklar hakkında ilginç ve dikkat çekici çok daha farklı bilgilere ulaşabileceğimizi hatırlatarak konunun daha fazla uzamaması adına burada bitirmek istiyorum, devamını başka bir yazımda sizlere sunacağım…

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediciğin meskeni Evde yılan bakılabilir mi? Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları Kediler neden 4 ayaküstüne düşer? Proplan Köpek Mamaları Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır