Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Tek dişi muhabbet kuşu yumurtlar mı?

Ana Sayfa » Kuşlar » Tek dişi muhabbet kuşu yumurtlar mı?
Tek dişi muhabbet kuşu yumurtlar mı?

Evlerin neşesi muhabbet kuşları, bakım gerektiren ve beslenilmesinde dikkat isteyen hayvanlardır. Dişi muhabbet kuşları, tek başlarına yaşadıklarında da yumurtlayabilir.

Muhabbet kuşları, yavruluk dönemlerini 9 aylık oluncaya kadar devam ettirirler. Bu dönemden sonra ergenlik dönemine girmeye başlarlar ve artık yumurtlamaya hazır hale gelirler. Beslenmesi, bakımı ve diğer sağlık sorunlarının yaşanmaması adına dikkatli bir şekilde beslenen muhabbet kuşlarının yumurtaları kolay kolay boş çıkmaz fakat değişik nedenlere bağlı olarak boş yumurta çıkabilir. Bunun nedenlerinden en büyükleri; yetersiz beslenme, muhabbet kuşlarının yaşlı olması gibi etkenler gösterilebilir.

Muhabbet kuşu bakımı

Kuşlar neden yumurtalarını yerler?

Muhabbet kuşu sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan biri de kuşların yumurtalarını neden yedikleridir. Bu durum, tamamen kuşun yumurtlama döneminde yeterince kalsiyum alıp almadığı ile ilgilidir. Yeteri şekilde beslenemeyen kuşlar, bu değerleri kendi yumurtalarından tamamlamak isterler ve böylelikle kendi yumurtalarını yemeye başlarlar.

Muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet kuşları nasıl beslenir?

Aslında basit olmasına rağmen çoğu defa yanlış bir besleme veya yanlış bakımdan dolayı muhabbet kuşlarının öldüğünü sıkça duyarız. Ortalama olarak bir kuşun ömrü 10-12 yıl arasıdır, tabi kuşun türüne ve cinsine bağlı olarak ve nasıl bir beslenme metodu uygulandığına bağlı olarak ömürleri uzayabilir veya kısalabilir. Daha çok bu durum muhabbet kuşu beslenmesine bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden muhabbet kuşlarının nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Muhabbet kuşu bakımı

Kuşlar, yapıları gereği bazı şartlara daha fazla uyum gösterebilirken bazı yaşam alanlarında barınamazlar. Kafes kuşları olmaları hasebi ile iki ayrı kuş besliyorsanız kesinlikle bunların birbirleriyle mücadele içerisine girdiklerine şahit olursunuz. Bu savaş aslında tamamen yuva kapma savaşıdır, bu süreç bazen bir kuşun diğer kuşu öldürmesine kadar varabilir. Bu nedenle muhabbet kuşu sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri kafes seçimidir.

Muhabbet kuşu bakımı

Kafes seçimi nasıl yapılır?

Her ne kadar yapı itibariyle küçük kalıplı olsalar da muhabbet kuşlarının yaşadıkları alanların geniş olmasına özen gösterilmesi gerekir. Özellikle de birden fazla kuş beslemeyi düşünüyorsanız, yuva kapma ve yumurtlama dönemlerini göz önünde bulundurarak tercihte bulunmanız çok önemlidir.

Muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet kuşu bakımı ve temizliği

Başında da dediğim gibi hassas bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları, ciddi bakım isteyen hayvanlardır. Tüneklerinin temizlenmesi, sularının sık sık değiştirilmesi, altına serilen gazete veya diğer kâğıtların haftada bir değiştirilmesi konusuna önem vermek gerekiyor. Bir de periyodik olarak kafeslerin dezenfekte edilmesi de önemlidir. Ciddi bir bakım yapıldığında muhabbet kuşlarının ömürlerinin daha uzun olduğu görülmektedir.

Tek dişi muhabbet kuşu yumurtlar mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Lepistes Balığı Minik dostlarınızı gezdiriyor musunuz? Köpekler hakkında bilinmesi gereken pratik bilgiler Köpek satın alırken dikkat edilmesi gerekenler Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır? Köpeğinizle paylaşabileceğiniz 10 yiyecek

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır