Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri ve Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri ve Bakımı
Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri ve Bakımı

Kedi türleri içinde en eski ırka sahip kedi türleri Fars Kedileri (İran Kedisi)’dir. İran kedileri; kendilerine has belirgin özellikleri ile dikkat çeken, sevecen ve beslenmesi diğer kedi cinslerine göre daha kolay olan kedilerdir.

Fars Kedisi (İran Kedisi) Kökeni

iran kedisi özellikleri

Fars kedisi oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. İlk olarak eski Fars İmparatorluğu zamanında ortaya çıkan bu kediler Mezopotamya kedilerinin anavatanı olan toprakları kapsamaktadır.

Bu dönemde denizciler tarafından İtalya’ya götürüldüğü ve buradan da Avrupa’ya yayıldığı düşünülmektedir. İran kedilerinin ilk görüldüğü yılların 1500’lü seneleri kapsadığı düşünülmektedir.

Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri

iran kedisi özellikleri

Fars kedisi, evde beslenebilecek en rahat kedi türüdür. Bacak boyları uzun, kaslı fiziği ile dikkat çeken kediler, uzun ve yumuşak tüyleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Yuvarlak yüzü ile dikkat çekici olan kedilerin en önemli özellikleri hiç şüphesiz tüyleridir. Hatta sahip oldukları tüyler sayesinde birçok ödülü almayı da başarıyorlar. Kuyruk uzunluğu genellikle boyları ile aynı orantıda olan kedilerin gözleri de bir hayli belirgin bir şekilde göze çarpıyor.

Fars Kedisi (İran Kedisi) Karakteri

iran kedisi özellikleri

“Kediler nankördür” ifadesi ezberini bozan Fars kedisi, en az bir köpek kadar sahibine bağlıdır. Ancak ilgiyi sevdiklerini söylemeden geçmemek gerekiyor. Eğitim konusunda diğer kedilere göre çok daha erken sürede kavrayan kıvrak bir zekâya sahip oldukları bir gerçektir. Çocuklarla uyumlu ve diğer hayvanlarla birlikte beslenmesi konusunda da gayet sosyal olan Fars kedisi, sahiplerinin kısa sürede sevgisini kazanmayı başaran özellikleri ile dikkat çekicidirler.

Fars kedileri de kendilerini sevdiren özelliği, zekilikleri ve tüylerinin güzelliği ile dikkat çeken hayvanlar iken bakım konusunda çok hassas davranılması gereken kedilerdir. Fars kedileri, burun yapılarından dolayı göz kanallarından akan sıvı içe kaçar, diğer kedilerde bu durum tam tersinedir. Bu da Fars kedisinin temizlik konusunda üzerinde hassasiyetle durmasını gerektiriyor. İçe kaçan sıvı, zamanla kedinin gözlerinde enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kedi sahiplerinin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor.

iran kedisi özellikleri

Fars Kedisi (İran Kedisi) Bakımı

Uzun tüyleriyle dikkat çeken Fars kedilerinin bu özelliği, bakım konusunda yine dikkat ettirmeyi gerektiren yönlerinden biridir. Kediler, köpeklerin aksine yıkanmayı sevmeyen varlıklardır. Kediler, tüylerini temizlemek için kendilerini yalarlar. Ancak Fars kedilerinin uzun tüylere sahip olması, tüy yalarken çok fazla yutmalarına neden olmaktadır bu durum kedilerin sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu sebeple; kedi sahiplerinin tüy bakımı konusunda hassas davranmaları gerekiyor.

Ortalama olarak 15 yıl kadar yaşayabilen Fars kedisi, oyun oynamayı ve özellikle de her kedide olduğu gibi tırmalamayı sever. Bu nedenle uygun oyuncaklarla kedinizi sevindirmeniz gerekiyor. Kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız, Ankara kedisi ile çiftleştirilmesinin uygun olduğunu belirtmek istiyorum.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri ve Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır