Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları

Ana Sayfa » Genel » Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları
Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları

Kedi severler, kedilerin cinslerini ve ırklarının nereye dayandığını merak ederler. Tabi bunlarla birlikte bir de özellikleri ve davranışları konusu da merak edilen detaylardandır. Bugün sizler için Siyam kedisi özellikleri ve davranışları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Siyam kedisi, yüzyıllardan beridir evcil kediler arasında “en değerli kedi” olma özelliğini korumaktadır. Köken olarak Tayland kökenine sahip olduğu düşünülen Siyam Kedisinin Tayland Kralı tarafından tapınakları koruması için yetiştirildiği öne sürülmektedir. Zeki ve koruma içgüdüsüne sahip olması özelliği, bu söylentiyi tasdikler niteliktedir.

Siyam Kedisi

Siyam kedisinin özellikleri nelerdir?

Siyam kedisinin en belirgin özelliği, yukarıda da belirttiğimiz gibi zeki ve koruma içgüdüsüne sahip olmasıdır. Fıtri özellikleri bunlar iken, doğuştan krem rengi tüyleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Siyam, büyüdükçe farklı tüy renklerine bürünebiliyor. Tabi mavi gözlerini söylemeden geçmemek gerekiyor. Siyam kedisinin en belirgin özelliği ve kendini sevdiren yönü gözlerinin maviliğidir. Erkekleri 4-9 kg. dişileri ise 3-5 kg. arasında değişebilen bir ağırlığa sahip olan kedilerin erkeklerinde boy oranı 60 cm. iken dişilerde ise 55 cm. dolaylarında görülmektedir.

Siyam Kedisi

Siyam kedileri, iki cins olarak kendini gösterir. “Geleneksel Siyam Kedileri” ve “Modern Siyamlar” Modern siyam kedileri, 1950’li yıllarda kendini göstermeye başladı. Modern siyamlar, geleneksel olanlara göre daha sevimli ve gösterişli olması özellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Çocuklu aileler için özellikle en ideal kedi olarak önerilebilecek Siyam kedisinin tırnakları patilerinin içinde gizli olduğu için çocuklara zarar verme durumları söz konusu olmaktan çıkmaktadır.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisinin Davranışları

Her bakımdan kendinde fark olduğunu gösteren siyam kedileri, davranış yönünden de diğer kedi türlerine göre farklıdırlar. Sosyal bir kedi arayışı içerisinde olanların kesinlikle bu ırkı tercihleri arasına almaları gerekiyor. Sosyal oldukları kadar diğer kediler ve insanlarla da uyumlu olmaları en belirgin davranışlarından biridir. Bu kedilerin de tabi ki olumsuz davranışları vardır. Mesela çok fazla homurdanmaları ve miyavlamaları, belki de rahatsızlık vereceği tek özelliğidir.

Siyam Kedisi

Uzun süreli yalnızlığa tahammül edemeyen Siyamlar, ilgi görmeyi çok severler. Bu nedenle besleyenlerin kesinlikle kedilerini yalnız başına uzun süre bırakmamaları gerekiyor.

Siyam Kedisi

Beslenmeleri konusunda ise kedi maması türlerinden birini seçmeniz yeterlidir. Özel olarak üretilen mamalar varsa, bunları tercih edebilirsiniz.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediler Neden Böcek Avlar? Vitakraft kuş yemleri Kurumama.com’dan özel indirimler Tavşan bakım ürünleri Köpeklerin yeni mekanlara adaptasyon süreci Evimizin minik dostları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır