Kedi

Kedi Kumu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? ve Kedi Kumu Çeşitleri

Evcil kedinizin daha sağlıklı ve uzun yaşayabilmesi için düzenli olarak ihtiyaçlarının yapılması gerekir. Bu ihtiyaçlarından biri de kedinize tuvalet alışkanlığını kazandırmak için kedi kumu seçimidir. Genellikle içeriğinde bentonit, sepiolite ve diatomit madenlerinden üretilen kedi kumu ürünleridir. Minik dostunuzun tuvalet ihtiyacını daha hijyenik bir ortamda yapması için bu ürün mutlaka kullanılmalıdır.

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kediler, evlerin neşe kaynaklarıdır. Çocuklu ailelerde beslendiklerinde evin bir çocuğu gibi yaramazlık yaparlar, acıktıklarında ev sahibesinin eteğine yapışırlar. Sırnaşık kediler, bu yaramazlıklarıyla sahiplerinin gözdeleri olmayı çok iyi başarırlar. Doğrusu böylesine sevecen varlıklara ne kadar iyi baksak az kalır. Onlar, her şeyin en iyisini hak ediyorlar. Kedi maması konusunda da kedi kumu konusunda da en iyisini hak ediyorlar.

Kediler, evcil hayvanlar arasında kimseye minnet etmeyen hayvanlar olarak bilinirler. Köpekler veya balıklar veya tavşan gibi bakımı ve temizliği sahibine kalmıyor. Kendi bakımlarını kendileri yaparlar. Tüy bakımlarını yapmak için dillerini kullanırlar, tuvalet ihtiyaçlarını giderirken titiz davranırlar. Fıtratları gereği temiz varlıklardır.

İlginizi Çekebilir: Kediler Klozete Tuvaletini Yapabilir Mi? Kedilere Klozet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ancak şu konuda hem fikir olmamız gerekiyor. Evinizde beslediğiniz kedileriniz utangaç ve sıkılganlıklarını tuvalet ihtiyaçlarında gösterirler. Yani ihtiyaçları durumunda kumu kazıyıp ihtiyaçlarını giderirler ardından da üstünü kapatırlar… Bunun için de evinizin bir köşesinde ayırdığınız bir kedi tuvaleti bulundurmalısınız. Banyonuzun bir köşesinde veya tuvaletin bir yanında…

Kedi Kumu Alırken Neler Dikkat Edilmelidir?

Buraya kadar anlattıklarımızı elbette her kedi sahibi uyguluyordur. Ama bir de kedi kumu alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna cevap vermek gerekiyor. Öyle ya bu kadar hassas ve temiz olan kedilerin kumlarının da dikkatle seçilmesi gerekiyor. “kum” deyip geçmek belki de kedilerin sağlıklarını riske atacak durumlara sebebiyet verecektir.

Kedi kumu alırken dikkat edilmesi gerekenler aslında basittir. İçerisinde kimyasal maddelerin olmamasına dikkat etmek, kedilerin rahatlıkla kazıyabileceği kum türü olmasına özen göstermek ve kedinin sağlığını riske atabilecek herhangi bir etkenin olmamasına dikkat etmektir. Ancak bazen kedi sahipleri basit de olsa bu konuları göz ardı edebiliyorlar. Bu da kediler için sıkıntılı zamanların yaşamasına neden olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Kedi kumu nasıl kullanılır? 

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedi kumunun, kedi sağlığı ve hijyeni için oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Temel olarak kedi kumunda kimyasal olmamasının da avantaj olduğunu ifade ettik. Şimdi de sizlere kedi kumu çeşitlerini sunacağız.

Doğal Kedi Kumları

Bu kumlar; sepiyolit, diatomit ve bentonit adı verilen 3 farklı madenden elde edilmektedir. Bentonit kumlar diğerlerine göre daha temiz ve kullanımı daha kolay olan bir özelliğe sahiptir.

1.Bentonit kumlar hem avantajından dolayı hem de ulaşılması zor bir maden olduğundan dolayı diğerlerine oranla daha pahalıdır. Bentonit kumlar, yüksek emiş gücüne sahip oldukları için kedilerin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bentonit kumlar en az iki günde bir değiştirilmelidir. Ortalama olarak 5 kiloluk kedi kumu 10-15 gün kadar yeterli olacaktır.

2.Diatomit kedi kumları ise diğer kumlara oranla çok daha ince bir yapıya sahiptir. Tıpkı bentonit kumlar gibi emiş gücü yüksektir. Ancak topaklanma özelliği yoktur. Bu kum türünün kötü yanı ise çok tozlu bir yapıya sahip olmasıdır. Eğer diatomit kumun temizliğine dikkat etmezseniz koku yapacaktır. Ortalama olarak 5 kiloluk kedi kumu 5-10 gün arası yetecektir.

3. Sepiyolit kedi kumları, bazı yerlerde lüle taşı olarak da geçmektedir. Bu kum türünün emiş gücü diğerlerine oranla zayıftır ve sızdırma yapmaktadır. Sızdırmaların sonucunda koku yapabilir. Bu özelliklerinden dolayı pek tercih edilen bir kum değildir.

4. Çam kedi kumları da doğal kedi kumu kategorisinde yer almaktadır ancak bir maden değildir. Bu kum çam talaşından elde edilmektedir. En büyük özelliği ise sıvıyı ve kokuyu hapsetme özelliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda oldukça temiz olan bu kedi kumları kedinizin idrar yolu enfeksiyonları ihtimalini de azaltacaktır.

Yapay Kedi Kumları

Doğal kedi kumları olduğu gibi yapay kedi kumları da bulunmaktadır. Bu kumlar doğal kumlara göre daha ucuzdur. Ancak sağlıklı ve hijyenik bir seçim değildir.

Slica kedi kumları yapay kedi kumlarının başında gelmektedir. Kristal kedi kumu olarak da bilinen bu kumların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Her ne kadar kolay ulaşılabilir bir ürün olsa bile kedinizde bazı hastalıklara yol açabilir.

Diğer kedi kumları çeşitleri hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Kedileriniz için en iyisini tercih edin: Yaramaz dostlarınızı beslerken veya gerekli bakımlarını yaparken kullanacağınız malzemeleri özenle seçmeniz gerekiyor. Gerek kedi kafesi seçiminde gerekse de kedi kumu seçiminde dikkatli davranıldığında, kediniz için de kendiniz için de büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

Sitemizin ana sayfasından kedi kumu bölümünü ziyaret ederek en kaliteli kumu seçebilir, hızlı ve güvenilir ödeme yöntemleri sayesinde ödemenizi güven içinde yaparak kısa sürede elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz.

En uygun kedi kumlarına hızlı bir şekilde ulaşmak için  linke tıklayabilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular

Iyi Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedilere özel üretilen kumlardan kullanmalısınız. İçinde pis atıklar, sinek ölüsü, yabancı veya kimyasal madde, çöp artığı, sigara izmariti gibi kalıntıların bulunmaması gerekir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumunu temizlerken ılık suyun altında temizleme ürünüyle birlikte yıkamalısınız.

Bentonit Kedi Kumu Nedir?

Kedi kumu doğada çok sık karşımıza çıkmayan bentonit madeninden üretilmektedir.

Kedi Kumu Kaç Günde Bir Değiştirilir?

Kedi kumu 10 günde bir değiştirilmesi gerekir.

Kedi Kumu Kaç cm Olmalı?

En kullanışlı boyutlar 35 cm x 35 cm'dir.


Bu Video İlginizi Çekebilir

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar, ben Pudra kokulu ve kalın taneli almayı tercih ediyorum. Pudra kokusu kötü kokuları gideriyor ve kalın taneli oluşuda pati aralarına daha az kum girmesini sağlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup