Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Bülbül

Ana Sayfa » Kuşlar » Bülbül
Bülbül

Ötüşü ile kendine hayran bırakan bülbül, hikâyelere, masallara, kitaplara ve şiirlere konu olmuş bir kuş türüdür. Her bakımdan diğer kuşlardan farkını ortaya koyan bülbül hakkında bilmediklerinizi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bülbül, Sinekkapangiller familyasına ait bir türdür. Dünyanın her yerinde ötüşü ile kendini kabullendiren kuş, “seher kuşu”, “hezer” ve “andelip” isimleriyle farklı yerlerde anılmaktadır. Akdeniz ormanlarında daha fazla görülen kuş türü, ülkemizde ve dünyanın diğer yerlerinde değeri ile kendini kanıtlamış bir kuştur. 16.5 cm boyunda ve 21 gram ağırlığında olan bülbül, gündüzleri de öter geceleri de ancak geceleri gündüzden daha çok öttüğü bilinmektedir. İlginç olanı ise kuşun hiçbir ötüşü diğeri ile aynı değildir.

Bülbül

Fiziki özellikleri

Bülbül, siyah ve iri gözleriyle dikkat çekici bir kuş türüdür, Kızılkuyruk kuşuna benzer yanları olmakla birlikte Kızılkuyruk kuşundan ayrılan özelliği boğaz kısmının soluk renge sahip olmasıdır. Fiziki olarak dişi bülbül ile erkek bülbülü ayırt etmek oldukça zordur. Tip ve renk bakımından birbirine benzeyen iki kuşu birbirinden ayırt eden tek özellik, erkek kuşun kanatlarının biraz daha uzun olmasıdır.

Bülbül

Daha çok ormanlık ve taze ağaçların olduğu bölümlerde yaşayan bülbüller, fundalıkların olduğu yerleri kendilerine yaşam alanı olarak seçen ve geniş alanlara yayılan göçmen kuşu türlerindendirler. Ormanlık ve taze ağaçların olduğu bölgelerde yaşamaları, yırtıcı kuşlara karşı kendilerini koruma altına almalarını sağlamaktadır.

Bülbül

Bir yılda 750 mm’den az yağış alan bölgelerde yaşayan bülbüller, 25 derece sıcaklık ortamına uyum sağlayabilen türlerdir. 1 ile 5 yıl kadar yaşam süreleri olan kuşlar, kafeste çok nadir yaşayan kuş türlerindendir. Eskiden beri söylenen bir şey “bülbülü altın kafese koymuşlar illa memleket, illa memleket demiş” sözü, tabiatlarından dolayı kafese alışık olmadıklarından dolayı söylenmektedir. Özgürlüğü seven bülbüllerin sesini dinlemek, doğa içinde ahenkleriyle huzur bulmak fevkalade ruha fayda sağlamaktadır.

Bülbül

Beslenmeleri

Dünyanın farklı yerlerinde farklı türleri bulunan bülbüller arasında en çok tanınanlar; Nur bülbülü, Nil bülbülü, Ak kulaklı bülbül, Tepeli bülbül, Çalı bülbülü yahut ötleğen kuşu olarak bilinmektedir.  Bülbüllere ve fidanlara zarar veren böcekleri yiyerek beslenen kuşlar, mürver yemişinin taneleriyle de beslenmektedirler.

Kafeste yaşayabilen türleri çok nadir olsa da kafes bülbülleri; un böcekleri, karınca kurtçukları ve bülbüllere özel yemler ile beslenebilmektedirler.

Bülbül - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tavşan Bakımının 10 Kuralı Evde yılan bakılabilir mi? Bella ile keyifli bir gün Evcil Hayvanlar Hakkında Bilgi Muhabbet kuşu eğitiminde dikkat edilmesi gereken 5 kural Kedilerin duygularını nasıl anlarız?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır