Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri

Ana Sayfa » Akvaryum » Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri
Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri

Balıklar, evcil hayvanların en sessizleridir. Sessiz oldukları kadar huzur vermeyi de ihmal etmeyen bu canlılar, kendi aralarında farklı türlere ayrılırlar. Bu yazımızda sizlere canlı doğuran akvaryum balık türleri hakkında bilgi vereceğim.

Canlı doğuran akvaryum balık türleri, sayı bakımından oldukça fazla sayıya sahiptirler. Aslında balık besleyenlerin çoğu balık türleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi değildir. Bu da klasik bir besleyici durumunda kalmalarına neden olmaktadır. Oysa sadece lepistesler bile kendi başına bir kitap oluşturabilecek kadar çok çeşitli balık türleridir.

Akvaryum balıkları

Lepistesler: Doğanın sanki tüm renklerini üzerine alan bu balıklar, günümüzde en çok beslenen balık türleri olmasına rağmen, hakkında az bilgiye sahip olunan balıklardır.

Lepistesler

Moli Türleri:  “Poecilia sphenops” veya “Küçük Moli” balıklar olarak da bilinen balıkların en belirgin özellikleri, ince ve zayıf bir vücuda sahip olmalarıdır. Sırt yüzgeçleri ile lepistes balıklarına benzeyen bu balıkların yüzgeçleri, dar başlayarak küçük bir yelpaze şeklinde büyük ve genişler.

Moli türleri

Sphenops Moli (Poecilia sphenops): Moli balık türlerinin en küçükleri Sphenos moli balıklarıdır. Sarı ve siyah renk geneline sahip olan bu balıklar, lepistes balığına en çok benzeyen balık türüdür. Ayrılması kolay olan bu balıkların en belirgin özellikleri iki renkli olmalarıdır. Erkek sphensops balıkların sırt yüzgeçleri, dişi balıklarınkine göre biraz daha geniştir. Ancak safkan olmayan balıklarda bu durum biraz daha değişiklik gösterebilmektedir.

Sphenops Moli

Yelkenkuyruk Moli (Poecilia latipinna): Yelkenkuyruk moli balıkları, vücut tipi olarak Velifera balıklarını andırır. Dişileri, erkeklere göre daha iridirler. Uysal balıklar arasında değerlendirilen bu balıkların en belirgin özelliklerinden biri de sırt yüzgeçlerinin biraz daha kıvrımlı olmasıdır. Beslenmeleri bakımından da diğer balık türlerine göre daha farklı olan yelkenkuyruk moli balıkları hem etçil hem de otçul balık türlerindendir.

Yelkenkuyruk Moli

Kılıçkuyruk: canlı doğuran akvaryum balıklarının en hırçın, sert ve güçlü balıkları olarak da tanımlanan kılıçkuyruk balıkları, farklı türlerden oluşmaktadırlar. Ancak akvaryumda en çok beslenen türlerinin “helleri” türü balık olduğunu söylemek gerekiyor. Gösterişli renkleri ile dikkat çeken balıklar, genellikle tek türden yaşamaya daha uygun balıklardır.

Kılıçkuyruk

Balıkların dünyasında daha binlerce hatta milyonlarca balık türünden söz etmek mümkündür. Ancak her birinin özelliğini ve beslenme türünü bir yazıda toplamak hem zor olacak hem de okuyucu açısından sıkıcı olacaktır. Bu nedenle canlı doğuran akvaryum balıkları örneklerini şimdilik burada kesiyoruz.

Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kaniş Köpeği Kediler ve Şaşırtan Zekâları Evcil Hayvan Besleyenler İçin Ev Temizlik Önerileri Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi Kış geldi, sokak hayvanlarını unutmayalım! Kediler Her Yere Sığar

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır