Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Hayvanların dünyasından ilginç bilgiler

Ana Sayfa » Genel » Hayvanların dünyasından ilginç bilgiler
Hayvanların dünyasından ilginç bilgiler

Hayvanlar, kendi dünyalarında yaşamları ile insanların yaşamlarından daha farklı olan varlıklardır. Öyle ki onların yaşamında bazı özellikler vardır ki insanlar toplu olarak bir araya geldiklerinde bile bunu başaramazlar. İşte, hayvanların dünyasından ilginç bilgilerle yeniden karşınızdayız.

Mavi balinalar hakkında bilginiz var mı? Mesela denizlerin efendisi olmalarının yanında bir de sesi en yüksek çıkan hayvanlar olduğunu biliyor musunuz? Mavi balinaların çıkarttıkları sesler, 188 desibeldir ve bu ses 800 kilometre öteden duyulabilir.

Mavi balina

Çoğu hayvanlar insanlar gibi uzanarak veya oturarak uyurlar, muhtemelen çevrenizde gördüğünüz çoğu hayvan da böyledir. Ama gözden kaçırmış olmalısınız ki atlar ve inekler ayakta uyurlar.

atlar ve inekler ayakta uyurlar.

Balina köpek balıkları hakkında ne kadar bilginiz var? Biraz korkutucu varlıklardır değil mi? Deniz hayvanlarına karşı merhametsiz olan bu hayvanlar, büyüklükleriyle dudak uçuklatıyor. Balina köpek balıkları, 18 metre uzunluğunda ve yaklaşık 12 ton ağırlığındadır, bu özellikleri denizde yaşayan en büyük balık türü olmalarını sağlıyor.

Balina köpek balıkları, 18 metre uzunluğunda ve yaklaşık 12 ton ağırlığındadır

Kutup denizayısı hakkında ne biliyorsunuz? Soğuk yerde yaşayan hayvanlar, insanın tahammül edemeyeceği soğukluğa dayanmaları vs. ama bir de bunların dokunaçları vardır ki kutup deniz anasının dokunaçları 36 metre uzunluğundadır.

kutup deniz anasının dokunaçları 36 metre uzunluğundadır.

Su samurlarını bilirsiniz, biraz sempatik biraz da yaptıkları hareketlerle beğeni toplayan hayvanlardır. Su samurları uyurken el ele tutuşurlar, malum bulundukları ortamın akıntılı olmasından dolayı bunu yapmak zorundadırlar. Amaç, uyandıklarında ayrı yerlere sürüklenmemektir.

Su samurları uyurken el ele tutuşurlar

Köpekbalıklarının kemikleri hakkında ilginç bir bilgi öğrenmeye ne dersiniz? Köpekbalıklarının iskeletlerinin kemikten oluşmadığını biliyor musunuz, bilmiyorsanız kıkırdaktan oluştuğunu söyleyelim.

Köpekbalıkları

Arıların ve sivrisineklerin sesi kulak tırmalayıcı değil mi? Sizce bu sesi ağızlarından mı çıkartıyorlar? Cevabınız “evet” ise yanılıyorsunuz, çünkü bu sesler kanat çırpmalarındaki hızdan çıkan sestir.

Arılar

Balina köpek balıkları dünyanın en büyük yumurtasına sahip deniz hayvanlarıdır.

Balina köpek balıkları dünyanın en büyük yumurtasına sahip deniz hayvanlarıdır.

Karada yaşayan hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olan hayvan deve kuşudur. Deve kuşunun yumurtası, 20-24 tavuk yumurtası büyüklüğündedir.

 Deve kuşunun yumurtası, 20-24 tavuk yumurtası büyüklüğündedir.

Yılanlar gözlerini kapatan hayvanlardır, fakat bu özelliklerine aldanmamak gerekiyor, çünkü yılanlar gözleri kapalı olsa bile gözlerinin üzerindeki derinin arkasından da görebilirler.

yılanlar gözleri kapalı olsa bile gözlerinin üzerindeki derinin arkasından da görebilirler.

İnsanlarda veya hayvanlarda kaç mide var desem herhalde herkesin cevabı “1 mide vardır” olacaktır. Ama at, koyun ve ineklerin 4 midesi vardır desem sanırım şaşırmak için yeterli bir neden olacaktır.

at, koyun ve ineklerin 4 midesi vardır

Yukarıda saydıklarımdan çok daha fazla ilginç bilgiler hayvanların özelliklerinde bulunur. Araştırdıkça diğer ilginç özellikler hakkında sizlere yeni bilgiler vereceğim, daha önceki konumuz hayvanlar hakkında ilginç bilgiler makalesinde de yine şaşıracağınız bilgiler bulunuyor.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Hayvanların dünyasından ilginç bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpekler neden havlar? Kediler İç Kulak İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Appenzell dağ köpeği Kedilerde bakımın önemi Köpeğinizle paylaşabileceğiniz 10 yiyecek Ucuz mamalar avantajlı mıdır?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır