Köpek

Safkan (Orijinal) Köpek Nasıl Anlaşılır? [🐶DETAYLI ANLATIM]

Köpeğin safkan (orijinal) olabilmesi için anne ve babasının aynı cinsten olması gerekir. Eğer satın aldığınız köpeğin ebeveynlerin aynı cinsten değilse, köpeğiniz safkan (orijinal) değildir.

Evinize uzun süredir aradığınız köpeğinizi getirdiniz. Ama sevimli petinizin orijinal olup olmadığı hakkında herhangi bir fikriniz yok. Tabi ki her canlı kıymetlidir ama safkan köpek, daha kıymetlidir. Neticede onu sahiplenmek için ya çok para verdiniz ya da çok aradınız… Haliyle köpeğinizin orijinal olmasını istersiniz. Peki, köpeğiniz orijinal mi değil mi nasıl anlarsınız?

orijinal köpek nasıl anlaşılır

Bir köpeğin safkan (orijinal) olabilmesi için ebeveynlerinin aynı cinsten olması gerekir. Köpeğin annesi, babası, büyükanne ve büyükbabalarının hepsinin aynı cinsten olması gerekir.

Safkan / Orijinal Köpek Nedir?

Safkan / Orijinal Köpek Nedir?

Safkan, kelime anlamı olarak TDK’ye (Türk Dil Kurumu) göre “Irkının katışıksız özelliklerini taşıyan” anlamına gelir. “Otu çek köküne bak” deyimi, “kişinin kimliğini öğrenmek için soyunu sopunu bilmek gerekir” anlamında kullanılan bir deyimdir.

Safkan köpek, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi; köpeğin annesinin, babasının, büyükannesinin ve büyükbabasının aynı cinsten gelen köpektir. Safkan (orijinal) köpekler kayıt altına alınırken “köpeğin safkan olduğu söylenir.”

Orijinal Köpek İle Kırma Köpek Arasındaki Farklar

Orijinal Köpek İle Kırma Köpek Arasındaki Farklar

 1. Orijinal cins köpek eğitimi normal şartlarda kolay olabilir ama safkan köpeğin eğitimi zorlaşabilir.
 2. Orijinal cins köpeğin bakım rutini bellidir, kırma köpekler için rutin düzenlemek zordur.
 3. Orijinal cins köpek, apartman hayatına uygun olabilir ama kırma köpek aynı olmayabilir.
 4. Orijinal cins köpek; kullanım alanlarına ayak uydurur ama kırma köpek ayak uyduramayabilir.
 5. Orijinal köpek beslenmesi daha rahattır, kırma köpekler için yeni bir beslenme programı oluşturulmak zorunda kalınabilir.

Orijinal Köpek Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Köpek Nasıl Anlaşılır?

Uzun zamandır evinize almayı düşündüğünüz sevimli patiyi en nihayetinde buldunuz ve evinize getirdiniz. Ama köpeğinizin orijinal olup olmadığı ile ilgili endişeleriniz var. Peki, bir köpeğin orijinal olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Aşağıda sayacağımız adımları uygulayarak sevimli dostunuzun safkan olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

 1. Sahiplendiğiniz köpeği cinsleri ile karşılaştırın.
 2. Köpeğinizin pedigree kâğıdını kontrol edin. (Pedigree kâğıdı, köpeğinizin soy şeceresini anlatan belgedir.)
 3. DNA testi yaptırın.

Yukarıdaki üç adımı uyguladığınızda sahiplendiğiniz petinizin orijinal olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Köpeğin Standardı ile Nasıl Karşılaştırılır?

Standart köpek karşılaştırma

Her köpek cinsinin bir standardı vardır ve köpek kulüpleri, bu özellikleri ve standartları kayıt altına alırlar. Elbette köpek kulüplerini bulmanız biraz zor olur fakat internet sitelerinden araştırarak sahip olduğunuz köpeğin kulübünü görebilir, buradan araştırarak köpeğinizin orijinal ile aynı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Köpeğin Pedigree Kâğıdı Nereden Alınır?

pedigree kağıdı

Sahiplendiğiniz köpeği “satın alma” yoluyla edindi iseniz ve satın aldığınız yer güvenilir bir yer ise mutlaka köpeğin pedigree kâğıdı saklı tutulur. Satın aldığınızda, mutlaka bu belgeyi edinin.

Köpek DNA Testi Nasıl Yaptırılır?

DNA testi

Köpek DNA testi, köpeğin safkan olup olmadığını anlamanın en net ve kesin yoludur. DNA testi yaptırmak, diğer işlemlere göre daha kolaydır. Anne ve babanın DNA profilleri yavruların DNA profilleri ile karşılaştırılır, böylelikle köpeğin orijinal olup olmadığı anlaşılır.

Köpek satın alırken ya da edinirken DNA sertifikalı bir sağlayıcıdan aldığınızdan emin olun.

Safkan/Orijinal Köpek Görüntüden Anlaşılır mı?

Orijinal köpek anlaşılır mı

Köpek edinirken ya da satın alırken orijinal olup olmadığını anlamanız için yukarıda verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak hareket edebilirsiniz. Bir köpeğin orijinal olup olmadığı, maalesef görsel olarak anlaşılabilecek bir durum değildir. Yani en azından direkt bir bakışla bunu anlamak çok zordur. Orijinal aynı cins bir köpeği yan yana getirerek görsellik açısından, boy açısından ya da kilo açısından değerlendirilerek safkan köpek olup olmadığı anlaşılabilir.

Safkan (Orijinal) Köpek Nereden Alınır?

Safkan (Orijinal) Köpek Nereden Alınır?

Aslında bir kesinlik olmamakla birlikte Türkiye’de köpek ticareti yapmak yasaklandı ve köpek edinmek isteyenler, belirlenen yerlerden edinebilirler. Ama bazı ırk köpekleri barınaklara bulmak mümkün olmaz. Bu da köpek satışının bir şekilde devam ettiğini gösterir. Köpek satışını yapma yetkisi olan yerler, tüm evrakları ve resmiyetleriyle izin alan kurumlardır. Orijinal köpek satın almak isteyenler de buralarda satın alabilirler.

Köpek Edinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek edinirken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Yeni bir köpek satın alırken, yetiştiricisinden mutlaka soyağacını (pedigree kâğıdı) isteyin.
 2. Yavru köpek edinecekseniz, mümkün ise yavrunun anne babasını görün, bu mümkün değilse, orijinal olduğundan emin olmak için köpek yetiştiricisinden ebeveyn resimlerini isteyin.
 3. Sahipleneceğiniz köpek cinsi hakkında bilgi edinmeden sahiplenmeyin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi köpek cinsi kulüplerinden orijinal köpeklerin boyutları, özellikleri vs. gibi bilgileri edinebilirsiniz.
 4. Mümkün ise satın alacağınız ya da edineceğiniz köpeğin aynı cinsi ile karşılaştırın.
 5. Bir köpek uzmanına danışarak fikir edinin.

Köpeğin Orijinal Olup Olmaması Fark Eder mi?

Köpeğin Orijinal Olup Olmaması Fark Eder mi?

Aslında bu soruya “fark etmez” cevabını vermek en isterdik. Çünkü köpekler, ister safkan olsunlar ister kırma olsunlar, duygusal varlıklardır. Asıl önemli olan, köpek bakımı, beslenmesi, eğitimi konularında üzerinize düşeni yapmaktır. Bundan sonrası beraber geçireceğiniz güzel vakitlerle kalır. Ama orijinal olmayan köpeğin bakımından, beslenmesine, eğitiminden egzersizlerine kadar her şeyi değişebilir.

Köpekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Orijinal köpek nasıl anlaşılır?

Orijinal köpek; DNA testi yaptırılarak, karşılaştırma yapılarak ya da pedigree kâğıdı ile anlaşılabilir.

Orijinal köpek ile kırma köpek arasındaki farklar nelerdir?

Orijinal köpeklerde eğitim, bakım, beslenme gibi rutin işler bellidir. Ama kırma köpeklerde nasıl bir program uygulanacağı hakkında fikir sahibi olmak oldukça güçtür.

Orijinal köpek nereden alınır?

Orijinal köpek satın almak ya da edinmek için en doğru adres; bildiğiniz, güvendiğiniz birinden edinmektir.

Orijinal olmayan köpeklerin yaşam süresi değişir mi?

Her köpek cinsinin belli bir ortalama yaşam süresi vardır. Ama orijinal olmayan köpekler için aynı şey söylenemez.

Orijinal olmayan köpeğin bakımı zor mudur?

Köpek eğitimi, cinslerine göre verilir. Orijinal olmayan bir köpeğe nasıl bir eğitim verileceği net olarak belli olmayabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Kırma köpeklerin arka veya ön patilerinde fazladan bir tırnak olduğunu duymuştum, bu ve bu metindeki bilgileri göze alarak sizde ayırt edebilirsiniz 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup