GenelKedi

Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur?

Kediler göz temizliğine önem vermektedir ve bunu kendisi yapabilir ancak bazı durumlarda bu yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda sorunu çözmek için gözlerini halılara, mobilyalara sürerse veya patileriyle ovalarsa daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Kedilerin göz temizliği oldukça önemlidir. Çünkü gözlerinin temiz olmaması sonucunda göz enfeksiyonları ve göz çevresinde çapak oluşumundan kaynaklı bakterilerin barınmasına yol açabilir. Dolayısıyla gözlerinin temiz tutulması göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Bunun yanında kedilerin göz temizliği için özen gösterirseniz kediniz size minnet duyar ve onunla daha çok ilgilendiğiniz için mutlu olur. Hatta bu mutluluğu size gösterebilir.

Kedilerde Göz Temizliğikedilerde göz bakımı

Kedinizin gözlerini yüksek ışık altında incelemeniz gerekir. Çünkü gözünde toz, tüy veya kir gibi yabancı maddeler bulunabilir ve bunları az ışık altında farketmeniz çok güç olacaktır. Sağlıklı bir kedinin gözü genel olarak berrak ve hafif nemli olacaktır.

Eğer kedinizin gözlerinde kızarıklık ve şişlik gibi fiziksel belirtiler görülüyorsa ve sürekli olarak gözlerini ovuşturuyorsa göz enfeksiyonu belirtisi görülmektedir. Böyle bir durumda kedinizin gözlerini inceleyin, eğer bir şey görülmüyorsa veterinere başvurun.

Gözde Bulunan Tüylerin Temizliği

kedilerde göz bakımı

Eğer kedinizin tüyleri çok uzadıysa ve bu tüyler gözlerine geliyorsa kedinizin tüylerini kesmeniz gerekecektir. Her ne kadar tüyler yumuşak bir yapıda olsa da kedinizin korneası çizilebilir. Bunun sonucunda da kediniz ağrı çekebilir ve ilerde göz hastalıklarına yol açacak sorunlar görülebilir, hatta kediniz görme kaybı yaşayabilir. Kedinizin göz çevresindeki tüylerini kısaltırken yuvarlak uçlu makas kullanmanız en doğru seçim olacaktır. Böylece ani bir hareket sonucunda kedinize zarar gelmez.

Kedilerde Göz Çapakları Nasıl Temizlenir?

kedilerde göz bakımı

Kedilerin göz çevresinde biriken kir, toz ve tüy gibi yabancı maddelerin temizlenmesi önemlidir. Çünkü bunların göze girme ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir durumda kedinizin rahatsız olmasının yanında enfeksiyon riski de ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıf olan kediler daha hassas olduklarından göz akıntısı görülebilir. Böylece çöz çevresindeki bakterilerden arınmış olur. Ancak bu göz yaşı derisinde lekeler oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden veterinere başvurarak solüsyon tavsiyesi almak en doğru yol olacaktır.

Kedilerin Gözü Nasıl Korunur?

kedilerde göz bakımı

Kedinizi yıkamayı, tıraş etmeyi ve şampuanlamayı düşünüyorsanız steril bir göz bandı kullanmanız gerekmektedir. Tabi ki kediniz bu durumdan hoşlanmayacaktır ancak olası bir kaza durumunda haftalar boyunca ağrı çekmesinin yanında bir kaç dakika boyunca göz bandına tahammül etmesi çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Kedilerde göz bakımı oldukça önemlidir. Bazı durumlarda sizin çözebileceğiniz sorunlar olabilir ancak göz enfeksiyonlarında ve iki gün içerisinde geçmeyen göz sorunlarında mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekir.

Kedilerin göz temizliği için en uygun ürünlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Basık burunlu bir kedi sahibi olduğum için göz kenarları sürekli çapaklanıyor, sayfanızda paylaşmış olduğunuz bilgileri uygulayarak bende evde her gün kedimin göz temizliğini yapabiliyorum, teşekkürler 😇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup