Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde Hastalık Tedbirleri
Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Köpek sahipleri veya diğer evcil hayvan sahipleri için geçerli tek kural, hastalıklar hakkında bilgi edinmek ve bu bilgiler sayesinde hastalıklara karşı tedbir almaktır.

Evcil hayvanlar kategorisinde en çok beslenen hayvan türlerinden biri köpektir. Türkiye’de neredeyse her 3 evcil hayvan sahibinden ikisi köpek besliyor. Peki, köpek beslemek bu kadar kolay mıdır veya köpek beslemek için bilinmesi gereken bir şeyler var mıdır?

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Elbette köpekler de insanlar gibi hastalık geçirirler, duygusal travmalar geçirirler, psikolojileri bozulur vs. yani canlılar için genel olarak kullanılabilecek her şey hayvanlar için de kullanılabilir ve hayvanların da başına hastalıklar gelebilir. Bu nedenle bir köpek almaya karar verdiniz ve satın aldıysanız, ilk işiniz bir uzman veterinere giderek aldığınız köpeğin ne gibi hastalıklar karşı hassas olduğunu öğrenmek ve bu hastalıklara karşı ne gibi tedbirlerin alınması gerektiğini öğrenmek olsun.

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Köpeklerde sağlık kontrolü

Veteriner bir hekime köpeğinizi götürdüğünüzde, köpeğiniz ile ilgili bir hastalık varsa bunu size bildirecek ve gerekli tıbbi müdahaleyi yapacaktır. Bunun faydası elbette çok büyüktür. Bir de her köpek cinsinin yaratılışında bazı hastalıklara daha kolay yakalanabilmesi gibi durumlar söz konusudur. Bu konuda da yine uzmandan bilgi alarak hastalık konusunda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Köpeklerde yanlış besleme hastalıklara yol açar

Genellikle köpek sahiplerinin en çok yanıldıkları konu, köpek maması konusudur. Piyasada onlarca marka mama olduğu için genel olarak en ucuz olan mama tercih edilir veya sahibi biraz daha zengin ise en pahalı mamayı tercih eder. Aslında ikisi de yanlıştır ve kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Unutulmaması gerekiyor ki ne çok ucuz mamalar kalitesizdir, ne de çok pahalı mamalar kalitelidir. Tamamen köpeğinizin cinsine, yaşına ve ırkına göre seçmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Köpek satın aldığınızda başında da dediğim gibi bir veteriner uzmana gösterdiğinizde, köpeğinizin genel sağlık problemleri ile ilgili bilgiler verecektir. Bir de buna ek olarak köpek maması hakkında da yardım isterseniz, o zaman çok daha isabetli mama seçiminde bulunursunuz ki bu da ilerleyen zamanlarda köpeğinizin sağlığının bozulmamasına yardımcı olur.

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri

Köpeklerde aşı çok önemlidir

İnsanlar gibi hayvanların da bazı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları gerekiyor. Bunun için de yine veteriner uzmandan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Veterinerin verdiği talimatlara uygun olarak aşılarını zamanında yaptırdığınızda, mevsimsel hastalıklar ve köpeklerde doğabilecek diğer hastalıklara karşı daha dirençli olurlar ve hastalığa yakalandıklarında daha kısa sürede atlatabilirler.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde Hastalık Tedbirleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Orta Irk Yetişkin Köpek Maması Evcil Hayvanlar Hakkında Bilgi Kedi maması alırken dikkat edin Ucuz mamalar avantajlı mıdır? Kanaryalar Papağan Bakımı ve Eğitmi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır