GenelKöpek

Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Hemen hemen tüm köpek sahipleri köpeklerinin bakımlı, alımlı ve güzel görünmesini ister. Bunun için ilk gerçekleşmesi gereken şey tüylerinin parlak olmasıdır. Tüyleri parlak olan bir köpeğin aynı zamanda tüyleri de sağlıklıdır. Hem köpeğinizin sağlığı için hem de güzel bir görünüme kavuşması için günlük yarım saatlik bir bakım yeterli olacaktır. 

Bunun için köpeğinizin düzenli taranması gerekmektedir. Buradaki en önemli hususlardan bir tanesi fırça seçimidir. Doğru bir fırça kullanılması sonucunda parlak tüylere sahip olan bir köpeğiniz olacaktır ve bunun için zorlanmayacaksınız.

Köpekler Ne Kadar Sıklıkla Taranmalıdır?

Köpeklerin günlük olarak düzenli fırçalanması en başta çok önemlidir. Tabi ki burada tarama aralığını belirleyecek en önemli unsurlardan bir tanesi köpeğinizin tüy uzunluğu olacaktır. Eğer uzun tüylü bir köpek sahibiyseniz günlük olarak tüyleri taranmalıdır. Aksi halde tüylerinde topaklanma, keçeleşme görülebilir. Böyle bir durumda köpeğiniz kötü bir görünüme kavuşacaktır ve ilerleyen zamanlarda sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Köpekleri Taramak İçin Kullanılan Fırça Türleri Nelerdir?

Eğer köpeğiniz uzun tüylü bir kürke sahipse kaygan fırça kullanmak en doğrusu olacaktır. Kaygan fırçalar dökülen tüyleri toparlar, kıvırcık tüyleri çok kolay bir şekilde tarar. Eğer aynı zamanda kalın derili bir köpeğiniz var ise kalın kıllı olan fırçaları tercih etmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır.

köpeklerde tüy bakımıKöpeğinizin tüyleri; uzun, kıvırcık veya dalgalı ise iğneli fırça kullanımı tercih edilmektedir. İğneli fırçalar ölü tüylerin toplanması çok daha kolay olacaktır. Bunun haricinde genel olarak tüm köpeklerde banyo tarağı kullanılabilir. Tüm köpek türlerine uygun olan bir tarak türüdür. Özellikle de kısa tüy yapısına sahip olan köpekler için çok iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü kısa tüylü köpeklerde tarağın derisine teması adeta masaj etkisi yaratmaktadır. Dolayısıyla da köpeğinizin rahatlamasına yol açacaktır.

İlgini Çekebilir:  Kedileri Sosyalleştirmenin 6 Etkili Yolu — Kedileri Eve Alıştırmak

Kısa tüylü köpekler için kıllı fırçada kullanılabilir. Kıllı fırçalar özellikle kısa tüylü köpekler için tasarlanmış bir taraktır. Bunun haricinde telli ve kıllı tarakların kombinasyonu şeklinde taraklar da bulunmaktadır. Normalden farklı bir tüy yapısına sahip köpeğiniz var ise bu tarakları kullanabilirsiniz.

Köpekler için en uygun taraklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Köpeklerin Tüy Sağlığı İçin Beslenme

Köpeklerde tüy sağlığını destekleyen en önemli unsurlardan bir tanesi beslenmedir. Köpeklerde tüy parlaklığını sağlamak ve tüy kalitesini arttırmak için mama seçimine özen gösterilmelidir. Köpeklerde beslenme sadece tüy sağlığını değil genel olarak köpeğin sağlığını etkileyecektir.

Köpeklerin tüy sağlığını destekleyen özel mamalar bulunmaktadır. Bunun yanında tüy sağlığı için mamanın protein bakımından yüksek olması ve Omega-3, Omega-6 yağ asitlerini içermesi gerekmektedir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu