Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

British Shorthair Özellikleri ve Kökeni

Ana Sayfa » Kedi » British Shorthair Özellikleri ve Kökeni
British Shorthair Özellikleri ve Kökeni

Kedilerin dünyasından yeni bir kedi ırkı ile karşınızdayım. Bugünkü yazımda sizlere British Shorthair kedisi hakkında bilgi vermeye çalışacağım, tüyleri ile dikkat çeken bu kedi, dünyada en çok beslenen kediler arasında yer alıyor.

British Shorthair

british shorthair

British Shorthair ırkı, 19. yüzyılın sonlarına doğru bir kedi sever tarafından gösterilerde sergilenmiş bir kedidir. Bu olayın sonrasında tüm dünya tarafından popülerlik kazanmıştır. Daha sonrasın gösteri kedileri  arasından en popüler kedi olarak bilinmeye başlandı.

Bu ırk 2. Dünya Savaşı zamanında nesli tükenmeye başlasa da tekrar yapılan üretim programları sayesinde nesli korunmuştur. Bu kedi ırkı renklerine göre İngiltere’de ayrılmaktadır ve her rengi farklı bir ırk olarak kabul edilmektedir.

British Shorthair Özellikleri

“İngiliz kısa tüy” olarak da bilinen British Shorthair kedisi, oldukça sevecen bir kedi olmakla birlikte diğer tür kedilerden de farklı özelliklere sahiptir, özellikle sahibine çok bağlı bir kedi olması yalnız yaşayan kedi severler için biçilmiş kaftan rolünü oynamaktadır. British Shorthair kedisi, sadece tüyleri ile değil, yapısı ile de dikkat çekici bir kedidir. Güçlü kasları, enli boyu, yuvarlak beden hatları, geniş göğüs kısmı ve kaslı boynu ile dikkat çekici bir kedidir.

Vücutları orta büyüklükte olmakla beraber kafa yapıları yuvarlak ve büyüktür. Kulakları orta büyüklüktedir. Bununla beraber gözlerinin rengi tüylerinin rengine göre farklılık göstermektedir. Gözlerinin rengi; altın sarısı, yeşil, turuncu, bakır ve mavi tonlarında görülebilir. Tüylerinin rengi ise; kızıl, beyaz, mavi, siyah, krem, vizon, duman veya çift renk olarak görülebilir.

British Shorthair kedisi, tüyleri ile sahiplerini büyülemeyi başaran bir türdür, özellikle kış ayları geldiğinde daha da kalınlaşan tüyleri dikkat çekicidir. Kedinin tüylerinin kalın olması minik dosta hem sevecenlik katmakta hem de kedinin korunması için oldukça işe yaramaktadır. Bu nedenle British Shorthair kediler hakkında dile getirebilecek en önemli detayının tüyleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

British Shorthair Karakteri

Kediler, genel olarak aynı yapıya sahiptirler özellikle oyun oynama konusunda sanırım oyun oynamayı sevmeyen kedi yoktur demek en doğrusu olacaktır. Ancak British Shorthair kedisi, diğer kedi türlerinden çok daha fazla oyuncu bir kedidir. Sahibi ile vakit geçirmek onun için en büyük hobilerdendir. Bununla birlikte aile üyelerine uyumlu bir kedi olması, çocukları sevmesi gibi özellikleri de dikkat çekici yönleridir.

Kedi, çevresinde gördüğü bir eşyayı bile oyuncak haline getirebilir ve oyun oynamak istediği kişiye gidebilir. Tüm bunların yanında diğer kediler yalnızlıktan hoşlanmadıkları gibi uzun süreli yalnızlık durumunda bunalıma girerken British Shorthair kedisi yalnız başına da oyun oynayabilen bir kedi türüdür. Bu nedenle sahiplerinin rahat olduklarını söyleyebilirim.

Bakımı ve Beslenmesi

British Shorthair kedisi, yapısı itibariyle kaslı ve güçlü olduğu için beslenmesine dikkat edilmesi gereken bir kedi türüdür. Kedi maması seçerken özellikle gıdadan çok et bulunan mamaları tercih etmek gerekiyor. Bakımı konusunda da hassas davranılması gereken kedinin egzersizlerine dikkat edilmesi gerekiyor zira egzersiz yapmayan British Shorthair, zamanla hantallaşmaya başlar ve hastalıklara yakalanabilir.

Tüy Bakımı

Konumuzun başında da dediğim gibi British Shorthair kedileri, tüyleri ile dikkat çeken hayvanlardır bu nedenle tüy bakımı bu kediler için çok önemlidir. Mevsim geçişlerinde ve tüy dökümü zamanlarında fırçalanması durumunda tüylerinin daha sağlıklı bir şekilde çıktığını bilmeniz gerekiyor.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

British Shorthair Özellikleri ve Kökeni - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır